Hukukçulardan tepki

Yargı paketinde bulunan 6572 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un...

BÜYÜT

Yargı paketinde bulunan 6572 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un jet hızı ile onaylandığının dile getirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi.

 

UYGULAMALAR YANLIŞ

“Bu paket hukuk devleti ilkesine, demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine aykırıdır. Toplumu ayrıştıran düzenlemeler içermektedir. Bu yargı paketiyle Yargıtay ve Danıştay’ın daire ve üye sayısı artırılarak, bu mahkemelerin yapısı değiştirilerek, yasaya hazırlayanların, yüksek mahkemelerdeki çoğunluğu ele geçirmek suretiyle temyiz sürecinde söz sahibi olmak, temyiz incelemelerine müdahale etmek amaç edinilmiştir. Bu durum açıkça bağımsız ve tarafsız yargıya müdahaledir. Bu paket ile Danıştay dava dairelerinde görev yapacak üyelerin yükseköğrenimlerini, hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yer veren siyasal bilimler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında yapmış olması şartı aranmayacak. Yargıtay Kanunu'nun "adli yılın açılışını" düzenleyen maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.”

 

MAKUL ŞÜPHE KONUSU

“Ceza Muhakemesi Kanunu'nun, "şüpheli veya sanıkla ilgili arama" maddesinde yapılan değişiklikle, "somut delillere dayalı kuvvetli" ibaresi, "makul" olarak değiştirilmiştir. Taşınmazlara, hak ve alacaklara el koymanın kapsamı hukuka aykırı şekilde genişletilmiştir. Daha evvel sınırlı ve belli  suçlar için başvurulan iletişimin tespiti artık sınırsız şekilde yapılabilecek bu kapsamda  şüpheli veya sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişimi dinlenebilecek, kayda alınabilecek, sinyal bilgileri değerlendirilebilecek.”

 

“SAVUNMA HAKKI KISITLANDI”

“Avukatların soruşturma dosyalarının içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek almasına kısıtlama getirilmiştir. Demokratik ülkelerde özgür basın ve özgür medya, yasama, yürütme ve yargı erkini tamamlayan dördüncü bir güç, bir erk olarak kabul edilir. Basın ve medya bireyin ifade özgürlüğü hakkıyla doğrudan ilgilidir. Bu bağlamda 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonların yıldönümünde, bu yolsuzluklara ve hukuksuzluklara karşı demokratik tepkilerini ifade etmelerini engellemek amacıyla bireylerin ve toplumun sesi kısılmak istenmiş, 14 Aralık’ta basına siyasi bir operasyon yapılmıştır. Bu operasyon, “makul şüpheli” kavramının kabulünün hemen arkasında yapılmış, zamanlaması manidar, hukuki delilleri ve alt yapısı olmayan, özgür basını ve demokratik muhalefeti susturmaya ve kamuoyunda yanlış algı oluşturmaya hizmet eden bir operasyon olarak tarihe geçecektir. Bütün bu hukuksuzlukların karşısındayız.”

16 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR