Azeriler Hocalı soykırımını kınadı

Derince Azerbaycan Evi Derneği basın açıklaması yaparak Hocalı soykırımını kınadı. Dernek şu açıklamada bulundu;Öncelikle hocalı sorununu Azerbaycan T...

BÜYÜT

Derince Azerbaycan Evi Derneği basın açıklaması yaparak Hocalı soykırımını kınadı. Dernek şu açıklamada bulundu;
Öncelikle hocalı sorununu Azerbaycan Türkünün sorunu gibi düşünmeyip fotoğrafa genel açıdan bakarsak, doksanlı yılların başında Sovyetler birliği devletlerinin ayrışmasıyla başlayan ve bu günde devam eden bütün Türk dünyasının sorunudur. 26 Şubat 1992 tarihinde gerçekleşen Hocalı katliamı çağımızın en büyük soykırımlarından biri olarak tarihe geçmiştir. 21 sene geçmesine rağmen hala uluslar arası platformda hukuki girişimlerin başlayamaması üzüntü verici bir durumdur. Hocalı katliamı, 25 şubat 1992 de Azerbaycan'ın ''Dağlık Karabağ'' bölgesindeki hocalı kentinde çok sayıda Azerbaycan Türkünün Ermeniler tarafından öldürülmesi olayıdır.

İRAN KAYITSIZ KALDI
Katliam Rus 366, motorize Alayın'ın desteğindeki Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu katliamda 613 Sivil olup, bunların 106'sı kadın, 83'ü çocuk katledilmiştir. Resmi olarak kayıtlara geçmese de şu an Güney Azerbaycan’da ve kuzey Azerbaycan’da bir milyona yakın Müslüman Türk sürgünde yaşamaktadır. En son 2012 yılının sonlarına doğru Güney Azerbaycan’da yaşanan depreme İran molla rejimi kayıtsız kalmış, yurt dışı ve ülkemizden gönderilen yardımları kabul etmemiş orada bulunan ve Ermeni zulmünden kaçan Müslüman soydaşlarımızı açlık, sefalet ve soğukla yalnız ve yardımsız bırakmıştır.

ETKİNLİK DÜZENLENECEK
Derince Azerbaycan Evi Derneği olarak 1992 yılında yaşanan Ermeni mezalimini anma etkinlikleri çerçevesinde bir dizi etkinlik planlanmış, bunların arasında; TADEF'e bağlı derneklerle birlikte 26 Şubat 2013'te Meclis genel kuruluna katılmak, diaspora faaliyetleri kapsamında paneller düzenlemek ve dernek yönetim kurulumuzun kararlaştırdığı bir camide şubat ayı içinde mevlit programı da bulunmaktadır.

DERİNCE MECLİSİ
Ayrıca mart ayı içinde Derince Belediye Meclisine, Hocalı Soykırımının sembolik olarak kabulü için başvuruda bulunarak değerli meclis üyelerinin değerlendirmesine sunarak Derince halkının onayını almakta bulunuyor. Başta da belirttiğimiz gibi Hocalı soykırımı yakın tarihimizde Müslüman Türklere yapılan en acımasız katliamlardan biridir. Gerek Diaspora faaliyetleri çerçevesinde gerekse dernek bünyesinde vizyonumuza ve misyonumuza uygun olarak sürekli hatırlanmasını sağlayarak Ermeni diasporası karşısında bir güç olarak duracağımızın bilinmesini isteriz.”

24 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR