Cengiz Topel’de teslim var uçuş yok

Cengiz Topel Havaalanı, sivil uçuşlara geçmek için gün sayıyor. Havaalanı, 28 Haziran tarihinde Devlet Hava Meydanları’na teslim edilecek. Bu tarih so...

BÜYÜT

Cengiz Topel Havaalanı, sivil uçuşlara geçmek için gün sayıyor. Havaalanı, 28 Haziran tarihinde Devlet Hava Meydanları’na teslim edilecek. Bu tarih sonrasında uçuş tarihi kurullar tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında belli olacak.

Sanayi ve Ticaret eski Bakanı AKP Milletvekili Nihat Ergün, 12 Haziran genel seçimleri öncesi seçim propagandası kapsamında askeri havaalanı olarak hizmet veren Kartepe’deki Cengiz Topel Havaalanı’nın sivil havacılığa açılacağını söylemiş, ilk uçuşun 28 Haziran tarihinde gerçekleştirileceğini kaydetmişti. Nihat Ergün’ün vaadi seçim boyunca AKP’li milletvekillerinin ve Büyükşehir Belediyesi’nin propagandasında da kullanılmıştı. Verilen tarihe 4 gün kaldı ancak Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından yapılan alt yapı çalışmaları 28 Haziran tarihinde tamamlanabilecek. Bu tarih sonrasında Devlet Hava Meydanları tarafından gereken fizibilite çalışmaları yapılacak, uçuş güzergahları belirlenecek. Deniz Kuvvetleri tarafından güvenlik denetimi sonrasında uçuşlara izin verilecek. Bunun da en az iki ayı bulması bekleniyor.

20 SENEDİR BEKLENEN PROJE
Cengiz Topel Havaalanı’nda yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere AKP Milletvekilleri Sibel Gönül ve Fikri Işık, İl Başkanı Mahmut Civelek ile birlikte inceleme yaptı. Yapım yerleri hakkında bilgi alan vekiller, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. AKP Milletvekili Sibel Gönül, “Terminal binası bitmiş dudumda. Temizlik ve mobilyaların yerleşmesi çalışmaları devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi’ne teşekkür ediyoruz. Bu ay sonu itibariyle Devlet Hava Meydanları’na teslim edilecek. Burasıyla ilgili olarak Devlet Hava Meydanları gereken çalışmayı yapacak. Sabiha Gökçen’in de oturması iki yıl süre almıştır. Burada da uçuşların sağlıklı ve yoğun olabilmesi için belli bir süreye ihtiyacı var. Alt yapı hizmetlerinden uçuşların planlanmasına kadar belli bir süre geçecek. Kocaeli’nin 20 yıldır belediği proje. Mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde çalışma tamamlanacak” dedi.

28 HAZİRAN’DA TESLİM EDİLİYOR
Milletvekili Fikri Işık ise “Kocaeli’nin yarım kalmış, sadece Kocaeli’nin değil Doğu Marmara’nın ihtiyacı olan Cengiz Topel Havaala’nın sivil uçuşlara açılması tamamlanmak üzere. Burası teslim edilecek. Kumandanın kimde olacağı, şirket çalışmaları ve teknik alt yapı çalışmaları yapılacak. Sabiha Gökçen’i destekleyen nitelikte olacak. Sanayi ve Ticaret eski Bakanımız Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Özel İdaresi taşın altına ellerini koydu. 28 Haziran tarihinde uçuş yapılabilir hale geliyor. Uçuşlar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından gereken incelemenin ardından onay verilmesi, uçuş güvenliği için Deniz Kuvvetleri’nin onay vermesi sonrasında olacaktır. Uçuş komutası ilgili kurumlar tarafından yapılır. Uçuşların iç hatlara yönelik olmasını bekliyoruz. Askeri havaalanındayız. Kule komutası Demiz Kuvvetlerinde mi yoksa Devlet Hava Meydanları’nda mı olacak karar verilecek” açıklamasında bulundu.

“HEYECANLIYIM”
AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ise “Yaşanan heyecanı bende hissediyorum. Buraya incelemeye her seferinde geldim. İşlerin bitme noktasına geldiğini gördüm. Büyükşehir Belediyesi büyük emek gösterdi. Bakanımızın ve milletvekillerimizin büyük desteği var. Valimiz buranın yapımında elini taşın altına koymuştur. Geleceğe ait projeler hayata geçiyor. Uçak mühendisi olmam hasabiyle ayrı bir heyecan duyuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

7 MİLYON 490 BİN LİRA
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Cengiz Topel Havaalanı’na 6 milyon 242 bin lira harcama yaptı. Yüzde 20 keşif artışıyla birlikte Cengiz Topel Havaalanı’nın maliyeti Büyükşehir Belediyesi’ne 7 milyon 490 bin TL’ye geldi. Yenileme çalışmaları kapsamında giriş kontrol binası , terminal binası, sundurma yapısı (itfaiye binası), ısı merkezi tadilatı, güç merkezi tadilatı, su deposu yapımı, arıtma tesisi tadilatı, terminal binası yapıldı. 2 bin metrekare kapalı alana sahip olan tesiste yapılan yeniliklerde sona gelindi.

23 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR