İstihdama katkı sağlayanlara,plaketlerini Bakan Çelik verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik dün KOTO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen Sosyal Güvenlik Reformu konulu toplantıya katıldı. Bakan Çel...

BÜYÜT

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik dün KOTO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen Sosyal Güvenlik Reformu konulu toplantıya katıldı. Bakan Çelik toplantı sonrasında istihdama katkı sağlayan kuruluş temsilcilerine plaketlerini takdim etti

Kentimiz dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i ağırladı. Saat 10.00’da Kocaeli Ticaret Odası’nda (KOTO) gerçekleştirilen Sosyal Güvenlik Reformu konulu toplantıya katılan bakan Çelik toplantıdakısa bir konuşma yaptı. Çelik sendikacılara seslenerek 900 bin sendikalı işçi olduğunu ve bu rakamın sendikacıların yapacağı örgütlü çalışmalar sonucu arttırılabileceğine dikkat çekti. Faruk Çelik, “Sendikalı ve örgülü işçi olabilmek iyidir. İyidir çünkü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de örgütlü işçilerle sözleşme müzakereleri yapabilmek hem kendilerinin geleceği hem de işyerlerinin geleceği açısından işbirliği içinde olmak demektir” dedi.

İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYAN 54 KURULUŞA PLAKET
Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu'nda gerçekleşen toplantıya Bakan Faruk Çelik'in yanı sıra Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, Sibel Gönül, Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, İş-Kur Genel Müdürü Nusret Yazıcı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, KOTO Başkanı İbrahim Keleş, Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile oda, dernek başkan ve yöneticileri ile ilimizdeki sanayici ve çalışma hayatının temsilcileri katıldı. Törende İş Kurumu Kocaeli İl Müdürü Öztekin Kaşukci’nun sunumuyla sosyal güvenlik reformunun getirdikleri ve istihdam konulu toplantı sonrası kentimizde istihdama katkı sağlayan 54 kuruluşa Bakan Faruk Çelik tarafından plaket takdimi yapıldı.

ÖNCE KELEŞ KONUŞTU
İlk konuşmayı KOTO Başkanı İbrahim Keleş yaptı. Keleş “İşkollarına göre işletmelerin çalıştırmakla zorunlu tutulduğu mühendis kadrolarında ücret tabanının bağlı oldukları odalar tarafından belirleniyor olması piyasalarımızla uyuşmamaktadır. Zira bir yemek fabrikası olarak faaliyet gösteren bir işletmenin çalıştırmakla zorunlu olduğu gıda mühendisinin taban aylık ücretinin ilgili oda tarafından belirleniyor olması gerçekçi bir yaklaşım değildir. Bu durum aynı zamanda işverenle çalışan arasında özel sözleşmelerin yapılmasına zemin hazırlamakta ve kayıt dışı ekonomi faaliyetlerine karşı verilen mücadeleye ters düşmektedir” dedi.

TERÖR SORUNU
Keleş’in ardından konuşan Bakan Faruk Çelik ülkemizde yaşanan sıkıntılardan bahsederek; “Bizler elimizi hatta vücudumuzu taşın altına koyduk ve terörü bitirmenin peşindeyiz. Ben devamlı olarak Doğu, Güneydoğu ve Batı’dayım. Kısacası ülkenin dört bir yanını geziyorum. Hemen herkesin ortak kanısı terörün bitmesidir. Herkes bunu istiyor. Hizmetin geldiğini ve kalitesini görenler hemen bu durumu teröre bağlayarak bunu bitirmemizi istiyorlar. Bunun için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bu devletin 75 milyon insanını temsil ediyoruz. Ülkenin bir şerefi, bir haysiyeti ve bir gururu var. Bu konu üzerinden siyaset yapmak, bu konuyu politikaya alet etmek ayıptır” İfadelerini kullandı.

“KRİZİ ÇOK AZ HİSSETTİK”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kriz teğet geçecek” sözünü hatırlatan Bakan Çelik, “Başbakanımızın da dediği gibi kriz teğet geçti. Tüm Dünya 2009 krizinden doğan acıları yaşarken, bizler bunu çok ama çok az hissettik. Bazı girişimlerde bulunarak krizin etkilerini minimum seviyeye indirmeyi başardık. Bunu reformlarla sağladık. Krizin etkileyeceği sahalara, alanlara, işkollarına ekonomik destek sağlayarak atlatılmasını sağladık. Yapamayanlar bugün Avrupa’da acı reçeteleri halkın ve sanayicinin önüne koydular bile. Çığ altında kalan Türkiye değil, çağ atlayan Türkiye olduk” dedi.

“YILLIK TOPLAM İLAÇ GİDERİMİZ15 MİLYAR LİRA”
Yaşanan iş kazalarında her yıl Dünya’da 2 milyon 300 bin kişinin öldüğünü hatırlatan Bakan Faruk Çelik, “Her gün 3 kişi ölüyor ve 6 kişi de iş göremez duruma geliyor. 2007 verilerine göre Türkiye’de her yıl 100 bin kişide 17 kişi hayatını kaybediyordu. 2012’de bu rakam 100 bin kişi de 8 kişiye düşürüldü. Bunu biz başardık ama daha da iyiye, ileriye götürmemiz gerekiyor. Avrupa’da 100 kişi de 1 kişi ölüyor. Tabii ki iş kazaları tamamen ihmalden kaynaklanıyor. İşveren ve işçi ihmallerinden kaynaklanıyor. Bu ülkenin 2002 yılında ki ilaç gideri 5 milyar liraydı. 2012’de bu rakam 15 milyar liraya çıktı. Yılda hastaneye gitme sayımız 8 kezdir. Bu dünya ortalamalarının üstünde bir rakamdır” şeklinde konuştu.

11 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR