Aday öğretmenler, tanışma toplantısında buluştu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu yıl ilk defa düzenlediği Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nın 1 Mart-1 Temmuz tarihleri arasında 24 haftalık bir...

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu yıl ilk defa düzenlediği Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’nın 1 Mart-1 Temmuz tarihleri arasında 24 haftalık bir süreyle yapılması planlanan ilk eğitimi bugün başladı. Geçtiğimiz hafta 22-29 Şubat tarihleri arasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği seminerle bir araya gelen seçilmiş 543 aday öğretmen, dün de Antikkapı Restoran’da tanışma ve bilgilendirme toplantısı nedeniyle kahvaltılı programda buluştu. Tanışma ve bilgilendirme toplantısına Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ve 543 aday öğretmen katılım sağladı.

 

‘1 MART-1 TEMMUZ ARASINDA EĞİTİM’

MEB’in yeni başlattığı uygulama ile 2016 Şubat ayında ataması yapılan öğretmenler, 1 Mart ile 1 Temmuz tarihleri arasında ilk 14 hafta, okullarda danışman öğretmenlerden eğitim alacak. Bu eğitimleri tamamlayan aday öğretmenler, 1 Temmuz – 1 Eylül tarihleri arasında da hizmet içi eğitim görecekler ve daha sonra okulların açılmasıyla mesleğinde bilgili öğretmenler olarak göreve başlayacaklar.

 

‘YENİ BİR ANLAYIŞIN BAŞLANGICI’

Programda ilk konuşmayı yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Öğretmenden mahrum millet, millet olma vasfını kazanamamıştır, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Tanışma ve bilgilendirme toplantısına hoş geldiniz. Mesleğimiz sizlere ülkemize insanlığa hayırlı uğurlu olsun. Yarın itibariyle şüphesiz sizler için yeni bir anlayış için yeni bir hayatın başlangıcı olacaktır. Sizler öğretmensiniz, muallimsiniz. Geleceğin neslini yetiştireceksiniz. Sorumluluk ve yükünüz çok. En kutsal ama en zor mesleğin sorumlususunuz” dedi.

 

‘ÖĞRENCİ ÖĞRETMENİNİ ROL MODEL ALMALI’

Kendi yaptıkları hataların bir telafisinin olmadığını dile getiren Çelik, “Görev başında, sokakta, otobüste tutum ve davranışlarınızla öğretmen kimliğinizle örnek olmak zorundasınız. Öğrenci öğretmenini rol model almıyorsa orada bir hata vardır. Biz çocuklara rol model olamıyorsak kendimizde kusur aramalıyız. Hiçbir anne baba çocuğunu başkasına teslim etmez” sözlerine yer verdi.

 

‘EĞİTİM SEVGİYLE BAŞLAR’

Eğitimin asıl amacının bilgilerin davranışa dönüşmesi olduğunu dile getiren Çelik, “Öğretmenlerin hizmet için yetiştirmelerine büyük önem verimli ve geçmişte de mesleğe yönelik adımlar atılmış. Aday eğitim alarak mesleğe daha donanımlı hazırlanacaktır. Eğitim sevgiyle başlar, mesleğinizi severseniz saygın birer öğretmen olursunuz. Öğrencilerinizi severseniz iyi bir eğitimci olursunuz. Çocukların en önemli vitamini S vitamidir, yani sevgidir. Dünyada en büyük eser, öğretmenlerin biçtiği eserdir” şeklinde konuştu.

 

‘ÇOCUKLARIMIZI BİLGİYLE DONATALIM’

Çelik’in ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ise, “Öğretmenlik idealizmi gerektiren, fedakarlık isteyen bir meslek. Öğretmenin eseri yetiştirdiği öğrencisidir. Bizler bugün bu görevleri yapıyorsak sizlerin eseridir. Zor bir göreve başlayacaksınız. Meslek hayatınızda başarılar diliyorum. Gençlerimizi, çocuklarımızı ne kadar bilgiyle donatırsak ülkesine o kadar faydalı olurlar” dedi.

 

‘DÜNYAYLA İRTİBATINIZI KESMEYİN’

Özak’ın ardından kürsüye çıkan Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, “Öğretmenlik toplumumuz tarafından kutsal bir meslek olarak değerlendirilmekte. Sizler ülkemizin geleceğine yön veren, ülkemizi geleceğe hazırlayan büyük bir sorumluluğu ve görevi üstlenmiş bulunuyorsunuz. Benim önerim öğretmenlerimizin kendilerini sürekli geliştirmeleri, sürekli okumaları, dünyayla irtibatlarını kesmemelidir. 1 Mart’tan itibaren başlayacağınız süreç adaylık süreci. Bu adaylık sürecini çok iyi değerlendirin” ifadelerini kullandı.

 

’24 HAFTALIK BİR SÜREÇ’

Vali Yardımcısı Set’in ardından eğitim sürecinin nasıl işleyeceğini anlatan Darıca İmam Hatip Ortaokulu Başöğretmeni Pınar Bulut, “Geçtiğimiz hafta Kocaeli’nin bütün ilçelerini dolaşarak danışman öğretmenlerimizi bilgilendirdik. Aday öğretmenlerimiz 24 hafta süreyle bizimle birlikte olacaklar. 14 haftasında okullarda danışman öğretmenlerimizle birlikte olacaklar. Diğer 10 haftasında da meslek içi eğitim alacaklar. 14 hafta içinde adaylarımız 4 gün okullarında olacaklar, bunun 3 gününde danışman öğretmenlerle sınıfta hazırlıklarıyla ilgili çalışmalar yapacaklar. 4’üncü günde ise tecrübe edinecekler. Okul dışı faaliyetler içerisinde kaymakamlık, il, ilçe milli eğitim müdürlüklerini gezerek çevre edinme kazanacaklar” diyerek sunumunu yaptı. Serkan BORLAK  

toplu-(5).jpg

29 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR