Safiport Derince, kapasitesini arttırıyor

Son olarak lider bir İngiliz danışmanlık firması ile master plan servisi için anlaşma sağlandı. Büyük yatırımın uygulaması çok yakın zamanda başlayac...

Son olarak lider bir İngiliz danışmanlık firması ile master plan servisi için anlaşma sağlandı. Büyük yatırımın uygulaması çok yakın zamanda başlayacak.

Özelleştirme kapsamında 39 yıllığına işletme hakkı satın alınan ve Türkiye’nin en büyük limanı olmayı hedefleyen Safiport Derince Uluslararası Limanı; Marmara Bölgesi’nde, İzmit Körfezi’nin kuzeyinde yer alıyor.  Limanın geniş kapsamlı olanakları sayesinde; Ro-ro, proje kargo, dökme yük, genel kargo, sıvı dökme yük, konteyner ve vagon gibi her türlü kargo çeşitlerine hizmet veriliyor.

Safiport Derince, Türkiye’nin en büyük uluslararası limanı olma yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Safiport Derince, devir tarihinden itibaren altı aylık süre sonrası büyük liman yapılandırma planı için uluslararası görüşmelere başladı. Multi-purpose (çok amaçlı) bir liman için master plan ihalesi ile dünyanın önde gelen 14 danışman firmasıyla görüşüldü. Son olarak liman yapılandırması alanında dünyanın en büyük limanlarına hizmet vermiş olan İngiliz danışman firması ile master plan servis anlaşması sağlandı.

Mevcut kullanılan 450.000 m²’lik liman alanını, deniz dolgusu ve ilave rıhtımlarla genişleterek 1.200.000 m² saha kapasitesine çıkartmayı hedefliyor.

Limanda başlanacak olan yapılandırma çalışmaları, mevcut liman operasyonunu aksatmayacak şekilde tamamlanacak. Ayrıca limanda bulunan mevcut toplam 4500 m²’lik (2000 m² + 2500m²) kapalı antrepoların sayısı ve alanlarının arttırılması sağlanacak. Yapılacak olan genişleme çalışmaları sayesinde Safiport Derince’de her bir yük çeşidi için rıhtımlar sınıflandırılarak konteyner hacminin 2.500.000 TEU’ya, dökme yük kapasitesinin 10.000.000 ton/yıl’a; katlı otopark projesi ile de araç sayısının  1.500.000 adete çıkartılması hedefleniyor. Deniz dolgusu yapılacak liman sahasının E-5 ve TEM karayoluna  giriş ve çıkış bağlantı yolları ayrılarak liman verimliliği ve hizmet kalitesi de en üst seviyelere çıkartılacak. Uygulanacak tasarım ile hedeflenen kapasite artırımı sayesinde operasyon kalitesinin de daha iyi hale getirilmesi planlanıyor. Safiport Derince Limanı yönetimi, hedeflenen hacimlerle limanın Marmara Bölgesi’nin lojistik merkezi haline geleceğini ve yaratılan iş imkanları ile Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacağını ifade ediyor.

Safiport Derince Limanı sahip olduğu geniş liman sahaları, karayolu ve demiryolu bağlantıları ile Türkiye’nin sanayi merkezi olan İstanbul’un, İç Anadolu ve Marmara Bölgeleri’nin ticaret hacmini arttırmakta oldukça önemli bir yere sahip.

09 Ekim 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR