CHP Derince Belediyesi'nden hesap sordu

Derince Belediyesi’nin CHP’li üyeleri dün il binasında basın açıklaması düzenledi. Düzenledikleri basın açıklaması ile Derince Belediyesi’nin son bir...

BÜYÜT

Derince Belediyesi’nin CHP’li üyeleri dün il binasında basın açıklaması düzenledi. Düzenledikleri basın açıklaması ile Derince Belediyesi’nin son bir yılını değerlendiren meclis üyeleri belediyeden, bir yılın hesabını sordu

CHP’li belediye meclis üyeleri geçtiğimiz gün açıklanan Derince Belediyesi denetim ve faaliyet raporları ile ilgili bir basın açıklaması düzenledi. İl Başkanı Yalçın Kuşkan, il yöneticileri Cihat Altunyuva ve Haşmet Belen ve Derince İlçe Başkanı Hakan Savaş’ın destek verdiği basın açıklaması CHP il binasında yapıldı. CHP’li meclis üyeleri adına basın açıklamasını Derince Belediyesi Denetim Komisyonu üyesi Serpil Ceylan okudu.
ALEMDAR’I KINIYORUM
Serpil Ceylan açıklamasında şu ifadeleri kullandı;
“Nisan ayı meclis toplantısı Derince’nin son 1 yılını değerlendireceğimiz, faaliyet raporunun ve denetim komisyonu çalışmalarının görüşüleceği bir toplantı olacaktı. Ne yazık ki Aziz Alemdar her zamanki üslubu ile ortamı gererek, dikkatleri başka bir yöne toplamayı başardı. Bayan meclis üyesi olarak orada bulanan tüm arkadaşlarım adına, mecliste sokak adabı ile sarf ettiği küfürlü ve etrafa sataşan sözleri yüzünden kendisini kınıyorum. Yönetimin her fırsatta halk bizi seçti bütçeyi istediğimiz gibi kullanırız mantığı ile yaptığı harcamalar, kamu yararından çok siyasi çıkarlara hizmet etmiştir. Bu yanlış bir yaklaşımdır.
EŞ DOST İLİŞKİSİ
Yapılan işlerde belediyenin çıkarlarından çok müteahhitler korunmuştur. Öyle ki parke alım ihalesinde yapılan iş artışında bin TL metrekare birim fiyatı olan işte azalma olup işin yüzde17’si gerçekleşirken, piyasanın üzerinde birim fiyat verilen 10 bin TL metrekare birim fiyatlı işte yüzde 300 artış yapılmıştır. Bu yolla müteahhitte haksız kazanç sağlanmıştır. Mal ve malzeme alımları, ihaleler eş dost ilişkisi içinde yürütülmüştür. Yönetim İhale süreçlerine Derince esnafının çoğunluğunu katamamıştır. Alımlar piyasa değerinin üzerinde gerçekleşmiştir.
NORM KADRO YASASINA AYKIRILIK
Norm kadro yasasına aykırılık temsil eden işçilik hizmet alımı işi hiç kesintiye uğramadan 3 yıldır farklı müteahhitler üzerinden devam etmektedir. Bu yolla bütçeden 2011 yılı için 2 milyon 62 bin 972 TL harcama yapılmıştır. Belediye harcamalarına bakıldığında, 5 milyon TL ek bütçe artışı ile beraber 35 milyon TL bütçenin idari ve yönetimsel faaliyetlerde harcanıp tüketildiği dikkat çekmektedir. Bütçenin yüzde 50’si mal ve hizmet alımlarına harcanmıştır 2011 yılı için mal ve hizmet alımlarına ayrılan bütçe 12 milyon 972 bin 300 TL iken, 17 milyon 536 bin 336 TL olarak gerçekleşmiştir. Tüketime yönelik mal ve malzeme alım giderleri bütçesini yüzde100 aşarak 3 milyon 629 bin 156 TL olarak gerçekleşmiştir.
KİRALAMA FİYATLARI SATIN ALMAKLA AYNI DEĞERDE
Temsil ve tanıtım giderleri azalacağı yerde her yıl katlanarak artmış ve 2009 yılı 274 bin, 2010 yılı 433 bin 740, 2011 yılı 605 bin 747 TL olmuştur. Akaryakıt tüketimi Euro dizelde yüzde 300 olacak şekilde önceki yıla göre toplamda yüzde 100 artarak 1 milyon 235 bin 550 TL olarak gerçekleşmiştir. Hangi aracın ne kadar yakıt tükettiği hakkında denetim komisyonuna sağlıklı bilgi verilememiştir. Taşıt kiralamalarında da durum farklı değildir. 2011 yılı için yaklaşık 600 bin TL taşıt kiralama bedeli ödenmiştir. Önceki yıla göre artış oranı yüzde 32’dir. Bazı kiralamalar yeni araç alım fiyatını bulmuştur.
KENT KONUT’A ARSA VERDİK BÜYÜKŞEHİR’DEN KARŞILIK ALAMADIK
Büyükşehir ile ilişkilerimizi düzenleyemediğimiz için, ne yazık ki taahhüt edilen hizmetleri bugüne değin alamadık. Kent Konuta verilen arsa karşılığında Büyükşehir’in yapmayı taahhüt ettiği kent meydanının tamamlanması sözüne rağmen 2011 yılı bütçesinden biz kaynak ayırmak zorunda kaldık. Hizmet binamızın yapımına hala başlanmadı. Büyükşehir’in taahhüdüne güvenerek 30 bin ton asfalt serim işi ihalesine çıkmış olmamıza rağmen, Büyükşehir’den işin sadece yüzde 28’ini yapacak kadar malzeme temin ettiğimiz için işin geri kalanını gerçekleştiremedik.
SPOR KULÜPLERİNE 870 BİN TL
Doğru dürüst yatırım programı olmadığı halde belediye borçları 26 milyon 766 bin 273 TL ile teslim alınmış yüzde 34 artarak 37 milyon 713 bin 383 TL’ye çıkmıştır. Belediye asli görevleri için bütçe ayıramaz iken başka kurumlara çok fazla iş yapmıştır. Bu işlerle ilgili meclis kararı alması gerekirken almamıştır. Cari transfer adı altında, 722 bin TL’si belediye spora olacak şekilde 869 bin 160 TL spor kulüplerine para aktarılmıştır. Oysa bu paralar ile herkesin faydalanacağı spor kompleksleri yapılabilirdi.
PETROL OFİSİ’NİN KAÇAK BİNALARINA RUHSAT
İş ve işlemlerde hakkaniyet, eşitlik ilkeleri unutulmuş bazı kurum ve kişiler kollanmıştır. Encümen kararı ile yapılan kamulaştırma metrekare birim fiyatları ile arsa satış birim metrekare fiyatlarında ayni parsellerde farklı fiyatlar uygulanmıştır. Belediye tarafından kesilen cezalarda yasada olmayan tarifeler, kişilere göre farklı uygulanmıştır. Kimine para cezası verilirken kimine uyarı verilmiştir. Yasa gereği yapılan asker aylığı ödemeleri, askerlik başlangıcından değil de müracaat tarihinden itibaren yapılmıştır. 1985 yılındaki imar affına dayanılarak Petrol Ofisi‘nin kaçak binaları için ruhsat verilmiş ve 67 dönüm yeşil alan arazisi sanayi arsası olarak tescil edilmiştir.
DENETİMDE ŞEFFAFLIK YOK
Ani şekilde Türköz’ün 60 evlerdeki arsasında yapılan imar düzenlemeleri ile vatandaşın lehine arsasında artış söz konusudur. Gelirlerde Belediye alacaklarının tahsili yoluna gitmeyerek kamu zararına sebebiyet verilmiştir.2011 yılında kira ve vergi geliri olarak 10 milyon 708 bin 992 TL takipli alacağımız mevcuttur. Zaman aşımına uğramaması için yönetim borçlarının tahsili yoluna bir an önce gitmelidir. Çenesuyu kaynak harcı bütçede olmasına rağmen tahsil edilmemiş. Harcın hesaplanması amacı ile istenen üretim miktarları bilgisi denetim komisyonuna verilmemiştir. Bu da denetimin şeffaflığı ilkesine gölge düşürmüştür.”

20 Nisan 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR