Oyun İstasyonu, Kocaeli seyircisiyle buluşacak

2004 Kasım ayında İzmit bünyesinde çalışmalarına başlayan Tiyatro İzmit adlı topluluk 5 Şubat 2005’te Çukurbağ Kültür Merkezi Oda Tiyatrosu’nda ilk Do...

2004 Kasım ayında İzmit bünyesinde çalışmalarına başlayan Tiyatro İzmit adlı topluluk 5 Şubat 2005’te Çukurbağ Kültür Merkezi Oda Tiyatrosu’nda ilk Doğaçlama- Tiyatro Sporu gösterisini seyirci ile buluşturdu. 2006 Haziran’ında ise Tiyatro İzmit’in kendini lağvetmesi ile “Oyun İstasyonu”   adını aldı. Sırasıyla Çukurbağ Kültür Merkezi, Dafne Kültür Merkezi, SDKM Oda Tiyatrosu, Sabancı  Kültür Merkezi, gibi sahnelerde seyirci ile buluşan  topluluk 2008-2009 sezonunda  ilk  metinli oyunu Kanlı Nigar’ı sahneledi. Oyun İzmit’te 38 defa seyirci ile buluştu. Sonraki yıllarda “Sırra Kadem”,  “ Düğün Ya da Davul” adlı müzikli oyunları sahneledi.

 

SEYİRCİ İLE BULUŞTU

Topluluk geçtiğimiz sezon “Keşanlı Ali Destanı”, “Cesaret Ana ve Çocukları” ve “Tersine Dünya” adlı  oyunların yanı sıra, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İl  Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın ortaklaşa yürüttüğü “Gün  Işığı Projesi” (Madde  bağımlılığı ile mücadele projesi) dahilinde “İrade” adlı gençlik oyununu,  İSU (İzmit Su İşleri) için “Su hayattır” adlı interaktif Çocuk Oyunu’nu ve “Dans Eden Eşek” isimli çocuk oyununu sezon boyunca   pek  çok  sahnede  ve  okulda  seyirci  ile  buluşturdu.

 

KOCAELİ’Yİ TEMSİL ETTİ  

Oyun İstasyonu, İzmit’in yerleşik tiyatrolarından olup bir turne tiyatrosu  değil. Oyunlarını Kocaeli dahilinde bulunan değişik sahnelerde düzenli olarak seyirci ile buluşturmakta. Bunun yanı sıra birkaç ulusal ve uluslarası festivalde Kocaeli’yi temsil etti. Ayrıca Türkiye çağında gerçekleştirilen,  ülkenin farklı kentlerinden doğaçlama topluluklarının davet edildiği beş  (5) doğaçlama buluşmasının ikisine ev sahipliği yaptı. 10. yıldır aynı heyecan ve üretkenlikle  seyirci ile buluşan topluluk, herhangi  bir  yardım ve destek görmeksizin sanatsal-tiyatral faaliyetlerini sürdürüyor. Oyun İstasyonu, 2015-2016 tiyatro sezonunda İngiliz yazar Ray Cooney’in yazdığı, Haldun Dormen’in Türkçeye çevirdiği “Komik Para” adlı vodvil türündeki  komedi oyunu   Kadir Yüksel’in rejisi ile Kocaeli seyircisi  ile  buluşturacak. 

24 Kasım 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR