İzmit’li Murat Okçu profesör oldu

1969 yılında İzmit’te doğan Murat Okçu, Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu, İzmit İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi’nde okumuş ardından da ODTÜ Siyaset Bilim...

BÜYÜT

1969 yılında İzmit’te doğan Murat Okçu, Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu, İzmit İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi’nde okumuş ardından da ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Yine ODTÜ’de yüksek lisans sınavını kazanarak aynı bölümde lisansüstü eğitimini yaptı. Yüksek lisansına devam ederken, 1994 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak akademi dünyasına katıldı.

1997 yılında yüksek lisansını bitiren Okçu, yine sınavla girdiği ODTÜ Kamu Yönetimi doktora programını "Kamu Yönetimi ve Etik" konusunu incelediği 2002 tarihli doktora çalışması ile tamamladı.

Doktorasının hemen ardından, Avrupa Komisyonu ve Türk Dış İşleri Bakanlığı tarafından verilen Jean Monnet Bursu ile 2002–2003 yılları arasında University of Liverpool, Managemet School'da AB ve Kamu Yönetimi üzerine doktora sonrası araştırmalarda bulundu.

Murat Okçu, akademik çalışmalar yanında, 2004–2007 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) Başkanlık Özel Danışmanlığı ve TOBB'a bağlı bir düşünce kuruluşu olan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nda (TEPAV) bağımsız araştırmacı görevlerinde bulundu.

2007–2011 yılları arasında Isparta Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ITSO) Başkan Özel Danışmanlığı da yaptı.

Evli ve iki çocuk babasıdır. Akademik hayatının 20. Yılında Profesör olan İzmitli hemşerimiz üniversite araştırmalarının yanı sıra öğrenci yetiştirmeye de devam ediyor.

 “Hangi makam ve unvana sahip olursa olsun insanlığa, ülkeye ve mesleğe iyi şeyler katanlardan olmayı ümit ediyorum” diyen Prof. Okçu İzmitli ve Kocaelili olmaktan her zaman gurur duyduğunu da ifade ederek; İzmit’teki dostlarına ve yakınlarına selamlarını söylüyor.

Prof. Okçu, Bakan Işık’la okul, Büyükakın ve Acar’la sınıf arkadaşı

Prof. Dr. Murat Okçu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve İzmit Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Ayhan Acar ile sınıf arkadaşı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile de İzmit İmam Hatip Lisesi’nden okul arkadaşı.

30 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR