Doğan 3 yılın hesabını verdi

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan göreve gelmesinin 3’ncü yılında yapılan hizmetleri anlatmak üzere vatandaşın karşısına çıktı. Başkan Doğan “Beledi...

BÜYÜT

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan göreve gelmesinin 3’ncü yılında yapılan hizmetleri anlatmak üzere vatandaşın karşısına çıktı. Başkan Doğan “Belediyecilik hizmetlerinde Paris, Londra ve Köln Belediyelerini örnek alıyorum” açıklamasında bulundu

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, belediye başkanı olmasından bu yana üç yılı geride bıraktı. Bu süre zarfından yapılan çalışmaları anlatmak üzere Başkan Doğan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde “Hesap Veriyoruz” adıyla sunum yaptı. Geçtiğimiz hafta yapması planlanan ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ilimizdeki programı sebebiyle ertelenen 3 yıllık değerlendirme toplantısı dün gerçekleştirildi. Başkan Doğan, burada 3 yıllık görev süresinin bir hesabını kamuoyu ile paylaştı.
İZMİT BELEDİYESİ KAĞIT ÜZERİNDE BİR BELEDİYEYDİ
İzmit Belediyesi Çocuk ve Engelli Korosunun muhteşem performanslarıyla start alan toplantıda İstiklal Marşı okunmasının ardından 3 yılda bir gerçekleştirilen projeler konusunda kısa bir slayt gösteri yapıldı. Slayt gösterilerinin ardından konuşmasını yapmak için sahneye çıkan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, "3 yılın hesabını vermek için buradayız. Demokrasilerde patron halktır. Hesap sizlere verilir. Biz göreve geldiğimizde İzmit Belediyesi kağıt üzerinde bir belediyeydi. Hızla yapılaşmaya girdik. Önce mali, sonra personel durumu, sonra da projelere girdik. Önce kurumsal kimliğimizi oluşturmak istedik. Kurumsal dinamik ve güçlü belediye bizim hedefimizdi" şeklinde konuştu.
KİMSEYE BORCUMUZ YOK
İzmit Belediyesi olarak vergi borcu dışında kimseye borçları bulunmadığına da dikkat çeken Başkan Doğan, "20 yıldır bu belediyede konuşulan bir konu olan işçi borcunu tarihin tozlu raflarına kaldırdık. İşçi ve esnafımıza hiç bir borcu olan belediye değiliz. Gelirlerimiz de arttı. 20 yıldan sonra ilk defa personel giderleri yüzde 30'un altına düşürüldü. Burada tahsilatların önemi fazlaydı ve bu oran yüzde 70'lerden 80'lere geldi. Kira gelirleri 1.9 milyon TL'den, 5 milyon TL'ye yükseldi. Bütçe gelirleri 2010’da yüzde 85, 2011’de yüzde 102 oldu. Yatırım harcamaları 2011'de 18.4 milyon TL oldu. Ama bu tablo bizi kesmez. Bu sene hedef 30 milyon TL. Biz Paris, Londra, Köln belediyesini hedef alabiliriz" açıklamasında bulundu.
BAKANIMIZ BİZİ TAKİP EDİYOR
İzmit Belediyesi olarak sosyal alanlara da önem verdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Doğan, "3 yılda 55 park yaptık ve bu parkların hepsi 5 yıldızlı. Hedefimiz 100 parkı tamamlamak. Kadınları da unutamayız. 47'in üzerinde İZMEK kursunda 20 binleri bulan öğrencimiz var. Belediyemizde sosyal hizmet uzmanlarımız, psikologlarımız, sosyologlarımız var. Aile içi eğitimlerimiz bizim için çok önemlidir. Kadın meclisimiz de başladı. Onlardan da projeler ve katkılar bekliyoruz. Dünyada en gelişmiş kadın sosyal yaşam binasının temellerini oluşturduk ve 1 yıl içerisinde açacağız. Bakanımız Fatma Şahin de bu projeyi takip ediyor. 40 dönüm arazinin içerisinde tesis kurulacaktır" dedi.
FACEBOOK'UN BAŞINDAYIM
Gençler, yaşlılar ve emeklileri de unutmadıklarını söyleyen Başkan Doğan, "Gençlerimiz bizim yarınımız. Yerel gençlik politikaları projemiz ile Türkiye'nin en iddialı projelerinden biri olacak. Bu projemizi bakanlıklarla beraber yönetiyoruz. Son toplantımızı da başbakanımızla beraber yöneteceğiz. Emeklilerimizi de unutmadık. Onlara da emekli evleri yaptık" dedi. İzmit Belediyesinin katılımcı bir belediye olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Nevzat Doğan, "Halkın görüşlerini dikkate alan bir belediyeyiz. 5 bin tane mektup aldım. Öneriler de geliyor, tek tek cevaplıyoruz. Sosyal paylaşım sitelerini kullanıyoruz. Hafta da bir bizzat başında duruyorum. Sokakları da gezerek vatandaşın nabzını tutuyoruz. Haftada iki kere mahallelerdeyiz" şeklinde konuştu.
PAZARLARIMIZ DA KAPANACAK
Başkan Doğan “Bir inşaat ruhsatını eskiden 40 günde verilirdi. Şimdi inşaat ruhsatı verme süremiz ortalama 3 gün. Hedefimiz ise bir günde inşaat ruhsatı vermek. Projelerimizin çoğu bir günde verilen ruhsatlar sayesinde gerçekleşti. Çevreye önem veren bir belediyeyiz. KOÜ'nün de yardımıyla yağdan biodizel benzin çıkartıyoruz. Bu yakıtı da kendi araçlarımızda kullanıyoruz. Pazarlara bir standart getirdik. Çağdaş normlara getiriliyor. Şehir merkezinde pazarların üzerilerini kapama çalışmaları devam ediyor" dedi. Başkan Doğan konuşması sonrasında hep birlikte görev yaptığı başkan yardımcıları, daire müdürleri ve belediye meclis üyelerini sahneye davet etti.

*****************************

210420122143433279303_4.jpg ERKAN ÜNAL'DAN İZLENİMLER

Nevzat Doğan hesap verdi…

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın belediyenin 3 senesini değerlendirdiği toplantıya ben de katıldım.
Diğer toplantılardan farklı olarak başlangıcın mini konserle yapılması oldukça heyecan vericiydi.
Aynı sahnede sırasıyla Türk Sanat Müziği, Çocuk Korosu ve Ritim Gurubu’nun verdiği konser büyük alkış aldı.
Hizmetlerin anlatıldığı 6 dakikalık video sunumunun ardından başkan icraatlarını anlatmaya başladı.
Anlattıkları arasında dikkatimi çeken şunlar oldu:
-Personel giderleri toplam giderin yüzde yirmisinden aşağı düştü.
-Yatırım harcamaları 2009’da 1.5 milyon TL iken 2011 yılında 18 milyon TL oldu. Bu yatırım bizi kesmez. Çünkü bizim hedefimiz Paris, Londra ve Köln gibi dünya kentleridir.
-10.000 çocuğa portatif havuzlarımızda yüzme öğrettik.
-55 adet park yaptık.
-Kurduğumuz emekli evlerinde çay, masaj gibi birçok şey bedava. Burada bir dedenin doğum gününü pasta keserek kutladık. Yüzümü sıvazlayarak teşekkür etti. “80 yaşındayım. İlk defa doğum günüm kutlandı.” diyerek teşekkür etti.
-Apartmanda oturanların birbirini tanıması için 100 çardak yaptık.
-2009’da 42 günde ruhsat veriyorduk, bugün 3 günde veriyoruz.
-Cumhuriyet Parkı’nın projesi dün onaylandı. Burasının yeni adı Cumhuriyet Sanat Parkı olacak.
-Gelen talepler üzerine, şelalenin önünde nikah kıymaya başlayacağız.
-Cephanelik spor tesisleri yakında açılacak.
Nevzat Doğan’ın sahne performansı iyiydi. Son olarak gizli kahramanlar diyerek yardımcılarını, daha sonra ise belediye meclis üyelerini çağırarak fotoğraf çektirmesi güzel oldu.
Fotoğraf çekimi sırasında patlatılan konfeti yağmuru ise bence gereksizdi.
Başkanlığının son döneminde Doğan’a başarılar diliyorum.
Özellikle bozuk yolların tamiri ve esnafın derdiyle dertlenme gibi konularda daha yapıcı olmasını öneriyorum.

21 Nisan 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR