İzmit’te ilk meclis toplandı

        30 Mart yerel seçimlerinin ardından yeni oluşan İzmit Belediye Meclisi, ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Tam katılımın sağlandığı mecliste...

 

 

 

 

30 Mart yerel seçimlerinin ardından yeni oluşan İzmit Belediye Meclisi, ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Tam katılımın sağlandığı mecliste, CHP’li üyeler, 2013 yılı faaliyet raporunu eleştirdi.

 

TARAFLARDAN

İYİ DİLEKLER

İstiklal Marşı, saygı duruşu ve yoklamayla başlayan meclis toplantısının ardından, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ilk toplantı hakkındaki görüşlerini belirtti. “Demokrasinin gereği olan bir seçim yaşadık. Aday olanlar adaylıkları için, siyasi görevi olanlar görevleri için çalıştı.

 

HALK BİZİ SEÇTİ

“Halk bizleri takdir etti ve yerel yönetici olarak görevlendirdi” diyen Doğan, “Artık sandıkta iş bitti. Bugün tüm İzmit halkının hizmetindeyiz, tüm İzmit’in belediyesiyiz” dedi. CHP Grup Başkan Vekili Erhan Uysal da, “Bir seçim sürecinden sonra İzmit halkının bize verdiği görevi layıkıyla yapacağız” diye konuştu.

 

KOMİSYONLAR BELİRLENDİ

Konuşmaların ardından mecliste görev dağılımı yapıldı. Katipler, belediye başkan vekilleri, Sosyal Hizmet Komisyonu, Eğitim ve Gençlik Komisyonu, Kültür ve Turizm Komisyonu, İmar Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Türlü İşler Komisyonu üyeleri belirlendi. Komisyonlarda CHP grubundan da isimler olması, dikkatlerden kaçmadı.

 

22 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

22 gündem maddesinin bulunduğu İzmit Belediyesi Meclis Toplantısı’nda, 14-20 maddeleri arasındaki komisyon raporları, muhalefet şerhi de olmadığı için geldiği şekilde onaylandı. Bunların ardından İzmit Belediyesi Denetim Komisyonu’nun hazırlamış olduğu rapor özeti okunarak, meclis üyeleri bilgilendirildi.

 

FAALİYET RAPORUNA ELEŞTİRİ

Gündemin son maddesi, 2013 yılı faaliyet raporunun okunup oylanması işlemi oldu. Faaliyet raporuna oy kullanmayacağını dile getiren CHP Grup Başkan Vekili Erhan Uysal, izmit Belediyesi’ni tahsilatları gerekli önemde takip etmediği, basın yayına büyük ödemeler yapıldığı, geri dönüşüm konusunda yetersiz kalındığı ve kapalı pazar ile otopark konularında verilen sözlerin tutulmadığı yönünde eleştirdi.

 

18 MİLYON LİRA

BORÇLANMA VAR

Ayazma’daki kapalı pazarın şubat ayında bitmesi gerektiğini ifade eden Uysal, “Şu an halen yüzde 60 düzeyinde” dedi. Gelir artışının yüzde 12 seviyesinde olmasının yanı sıra yüzde 20 de gider artışı yaşandığına dikkat çeken Uysal, “Toplamda 26 milyon lira tahsil edilmemiş. Bunu yanında piyasaya 18 milyon lira borçlanılmış” diye konuştu.

 

AKP’LİLER MEMNUN

Erhan Uysal’ın ardından söz alan AKP’li üye İbrahim Bulut, “Milletimiz, faaliyet raporunu değerlendirip, kararını verdi. Halkımız, sadece 2013 yılını değil, geçmiş 5 yılı takdir etti” dedi. Tarihi bir kent olmasından dolayı İzmit’in değiştirilmesi zor bir yer olduğunu savunan Bulut, “Buna rağmen, kentin siluetini değiştiren çalışmalar yapıldı” dedi.

 

TAKDİR HALKINDIR

Yapılan çalışmalarla İzmit’in kazandığını vurgulayan Bulut, “İzmit Belediyesi, birçok hizmet yaparak, ortalama belediyeciliğin sınırlarını zorlamıştır” ifadelerini kullandı. “Gücünü halktan alanlar, uzun yıllar halka hizmet ederler” diyen AKP Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak da “İzmit için gece gündüz çalıştık. Halkımız da bunu takdir etti ve bizi yeniden göreve getirdi. Amacımız, bu geldiğimiz noktayı daha da ileri taşımak” şeklinde konuştu.

 

DOĞAN YANIT VERDİ

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da meclisin sonunda yaptığı konuşmada muhalefetin sözlerine yanıtlar verdi. Yapıcı eleştirileri dikkatle not ettiklerini dile getiren Başkan Nevzat Doğan, “Bizler, halkın emaneti olarak gördüğümüz bu görevi, çok büyük bir hassasiyetle yapıyoruz” dedi.

 

HESABINI SORARIM

İzmit Belediyesi’nde son 5 yıllık görevleri süresince hizmetlerde farklı bir sınır çizdiklerini ifade eden Doğan, “Birçok projemiz, Türkiye’de örnek oldu” dedi. Kapalı pazarların 50 yıl geciktiğini vurgulayan Doğan, “Ayazma gecikti diye eleştiri aldık. Haklısınız bu konuda. Ne güzel şimdi 2 ay geç kalındı diye hesap soruluyor. Konuyla ilgili Fen İşleri’ne hesap soracağım” diye konuştu.

 

DOĞAN’DAN PROJELER

İzmit’e yeni değerler katacaklarını dile getiren Nevzat Doğan, turizme önem vereceklerini söyledi. İzmit’in sağlık turizminde iyi bir noktada olduğunu belirten Doğan, “Sağlıkta oluyor da tarihte, kültürde niye olması?” dedi. Trafik sorununa değinen Nevzat Doğan, İzmit Belediyesi olarak, bu konuda ciddi adımlar atmaları gerektiğini belirterek, ““Paşasuyu’nu şişelemeyi düşünüyoruz. Birçok protokolü hallettik. Su kalitesi ve su sertliği ile ilgili sorunlar var. Onları da aşacağız” dedi.

 

BİZDEN ÖNCE MAAŞ

ÖDENEMİYORDU

Parayı iyi yönettiklerini dile getiren Nevzat Doğan, “Biz göreve gelmeden önce Belediye işçilerinin maaşları ödenemiyordu. 20 yıllık alacağı olan işçiler vardı. Hatta bazıları emekli olmuş, alacakları harcırahları vardı. Biz bunları ödemek için aradığımızda şaka sanıp inanmadılar. Ama biz tüm hesapları kapattık” dedi. Konuyla ilgili daha da detaylı görüşebileceğini belirten Doğan, “Biz şeffaf ve açık belediyecilik anlayışıyla çalıştık” dedi.  Oylamaya sunulan faaliyet raporuna CHP’liler hayır oyu kullanırken, rapor oy çokluğu ile kabul edildi. 

13 Nisan 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR