Eşme Deresi'ne dört faklı alandan lağım akıyor

Cumhuriyet Halk Partisi il yönetimi, Kartepe Havluburun Mahallesi’nde bulunan Eşme Deresi’ne dört ayrı noktadan kanalizasyon atığı akıtılmasından Koc...

Cumhuriyet Halk Partisi il yönetimi, Kartepe Havluburun Mahallesi’nde bulunan Eşme Deresi’ne dört ayrı noktadan kanalizasyon atığı akıtılmasından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu sorumlu tuttu ve “Buradan İzmir’e gidip İzmir’e çevre dersi vermeye çalışanlar önce kendi kapılarının önüne baksınlar” dedi.

 

Haziran ayında yapılacak genel seçimlere yaklaştıkça, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vatandaşların dertlerini yakın markaja aldı. Vatandaşın yaşadığı sıkıntıları belgelemek ve kamuoyuna duyurmak için dağ tepe aşarak sorunun kaynağına gitmekten çekinmeyen CHP Kocaeli İlçe Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, Kartepe Havluburun Köyündeki vatandaşların derdini dinleyerek sorunu basın aracılığıyla kamuoyuna duyurdu ve ‘Aynası iştir kişinin’ sözü ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu eleştirdi.

 

ÇEŞMEDEN AKAN SU KULLANILAMIYOR

Kartepe Havluburun Mahallesinde bulunan Eşme Deresine, dört farklı alandan akıtılan lağım atığının çevreye kötü koku yayması ve çeşmeden akan suyun kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle şikâyetçi olan köy vatandaşları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çözüme ulaştıramadığı sorunu CHP’nin aracılığı ile dile getirerek çözüme ulaşmasını amaçladı. Kanalizasyona aktarılması gereken lağım atıkları ile kirletilen Eşme Deresinin Sapanca Gölüne akıyor olması nedeniyle bu kirliliğin sadece bu bölge vatandaşlarına değil, Kocaeli ve çevresinde bulunan tüm illerdeki vatandaşlarını da tehlike altına aldığını iddia eden Kartepe CHP İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, bölgedeki bu sorunun bir an önce giderilmesini talep etti.

 

“KARAOSMANOĞLU ŞİKÂYETLERE KÜSÜYOR”

Bölgede yaşayanların sorunlarını birinci ağızdan bildiğini dile getiren CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, “Vatandaşların mağduriyetini paylaşmak için toplandık. Benim muhtarlık dönemimde bir şey diyemiyorlardı. Muhtarlıktan sonra ilk eylemimden dolayı şu an mahkemede yargılanıyorum. Karaosmanoğlu, kendisine yönetilen tüm şikâyetlerde vatandaşların evine bizzat gidiyor ve sitemde bulunuyor. Bireysel olarak Büyükşehir Belediyesi ve İSU’ya yapılan tepkiler karşısına vatandaşlara cezalandırma yöntemine gidiliyor. Biz burada Büyükşehir Belediyesi’nin beceriksizliğini aktarmak için toplandık” dedi.

 

İNSANLARIMIZIN SAĞLIKLI YAŞAMASINI İSTİYORUZ

Karakadılar’dan sonra konuşan CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, “Arazide görüldüğü gibi bir kanalizasyon akıntısı doğrudan Eşme Deresine doğru akmakta, bunun gibi dört yer daha var. Kaldı ki su depoları konusunda da sıkıntılar var. Resmen kanalizasyon atığıyla bir doğa katliamı yapılıyor. Eşme kanalıyla Sapanca Gölüne gidiyor bu su. Dere boyunca mevsime göre bahçelerin sulanmasında kullanılan su; insan, halk ve çevre bakımından ne anlama gelir hepinizin malumu. Bu örnek sadece Havluburun’a ait değil, ilimizin başka ilçelerinde de tespitlerimizce mevcuttur. Yetkililer ve sorumlulara sesleniyorum. Mahalle ve köylerde alt yapıları hallettik diyenler buna ne diyecekler? Buradan İzmir’e gidip İzmir’e çevre dersi vermeye çalışanlar önce kendi kapılarının önüne baksınlar. Bu milleti artık kandıramayacaksınız. Sağlıkla ilgili bu sorunun hemen çözülmesini diliyoruz. İnsanlarımızın sağlıklı ortamda yaşamalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“KAYNAĞINDA YAŞAYIP SUYU KULLANAMIYORUZ”

Burada yaşanan durumun başka ilçelerde de olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Yılmaz, “Hangi ilçe ve konumlarda kanalizasyon sularının karıştığı konusuna gelecek olursak Gölcük’te mecliste bunu sunduk. Bütün bu profili Sayın Karaosmanoğlu’na atfetmek istiyorum. Dünkü bir demecine nazaran ‘Artık kanalizasyon sularının denize karışma dönemi bitmiştir’ CHP’yi kastederek diyor. Ben bu görüntüleri Karaosmanoğlu’na atfediyor, kamuoyunun takdirine bırakıyorum.  Acaba bu sular da mı CHP’den kaldı. 12 yıldır neden bu su temizlenmedi?” şeklinde konuştu. Hilal GÜDÜCÜ

27 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR