KOÜ’de tarih konuşuldu

Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Dekan Prof. Dr. Halis Aygün, Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse,...

Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Dekan Prof. Dr. Halis Aygün, Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Tuba Ökse, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

85 SİT ALANI 

Konferansın ilk bölümünde Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürü Dr. Taner Aksoy, "Kültür Varlıklarını Koruma Kurulları Çalışma Yöntemleri" adlı bir sunum yaptı. Dr. Aksoy sunumunda, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nü tanıttı. Müdürlüğün çalışma ve görev alanlarını paylaşan Dr. Aksoy, Kocaeli'de Kültür varlıkları ile ilgili istatistiki bilgiler verdi. Dr. Aksoy, Kocaeli'de 85 sit alanı, 673 anıtsal eser olduğunu ve bunların her geçen gün sayısının arttığını söyledi. Dr. Aksoy, Kocaeli'de restorasyon uygulamaları ile ilgili örnekler de verdi. 

 

SIRRIPAŞA KONAĞI 

Konferansın ikinci bölümünde ise Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük "Kocaeli'de ilk sergilenen faaliyetler ve ilk müzecilik örneklerinden bir tanesi Sırrı Paşa Konağı'nın istinat duvarıdır. Daha sonra da 1930'lu yıllarda Seka Kağıt Müzesi ilklerden sayılabilir" diyerek Kocaeli'de günümüze kadar açılmış müzeler ile ilgili bilgiler verdi. 

04 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR