Öğretmene basın açıklaması sürgünü

İzmit Gazi Lisesi geçtiğimiz yaz gündeme gelmişti. Lise yönetimi, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada gezi direnişinden bahsettiği Işıtan Önder isi...

İzmit Gazi Lisesi geçtiğimiz yaz gündeme gelmişti. Lise yönetimi, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada gezi direnişinden bahsettiği Işıtan Önder isimli öğrencinin okul birinciliğini elinden almıştı. Önder daha sonra yürüttüğü hukuk mücadelesini kazanarak birinciliği tekrar elde etti ama aynı okulda hukuksuzluklar farklı şekillerde devam etti.

 

Öğrenciye yapılan hukuksuzluğa karşı çıkan Eğitim Sen’in düzenlediği eyleme katılan Öğretmen Nusret Nesim Ekmen, basın açıklamasına katıldığı için önce uyarı cezası aldı. Sonra ise Çayırova ilçesindeki Şehit İlhan Küçüksolak Anadolu Lisesine sürgün edildi.

 

“YİNE OLSA YİNE YAPARIM”

Sürgün kararının ardından görüştüğümüz Nusret Nesim Ekmen, Işıtan Önder’in eyleminden sonra okulda bütün öğretmenlere soruşturma açılarak psikolojik baskı yaratıldığını, kendisi açısından ise durumun sürgünle sonuçlandığını ifade etti. Yaptıklarından asla pişman olmadığını ifade eden Ekmen, “Işıtan mezuniyet töreninde yapmış olduğu konuşma ile beni gururlandırdı. Ben Işıtan’a başına gelenler sonrası destek olmak için sendikamın çağrısına uyarak okulumun önündeki basın açıklamasına katıldım. Aynı şeyi gene olsa gene yaparım. Ben gerçeklerin ve doğruların ardında duruyorum. İsteğim bu yapılanların cezasız kalmaması, o yüzden sendikam ile birlikte gerekli işlemleri başlatacağız” dedi. 18 yıllık öğretmen olan Ekmen, sürgüne gönderilmesinin kendisi başta olmak üzere, ailesi ve öğrencilerini de mağdur edeceğini belirtti.

 

EĞİTİM SEN TEPKİ GÖSTERDİ

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi de duruma tepki gösterdi. Şube Yöneticisi Osman Ergün yaptığı açıklamada şunları söyledi: “En temel sendikal faaliyetlerin bile suç sayıldığı, örgütlenme ve ifade özgürlüğünü önemseyen, haksızlıklar karşısında adaleti savunarak demokratik tepkisini gösteren üyemiz Nusret Nesim Ekmen’in son derece keyfi gerekçelerle sürgün edilmesi, hangi ‘ileri demokrasi’ anlayışına, hangi adalete, hangi hukuka sığmaktadır? Bu saldırılarınız mücadelemizi durduramayacak ve demokratik, laik bilimsel, ana dilde, kamusal eğitim taleplerimizden vazgeçirmeyecektir”

26 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR