Mustafa Can istişare istiyor

Milli görüş partilerinde merhum Necmettin Erbakan tarafından uygulanan istişare kültürünün son dönemlerde sekteye uğraması dikkat çekiyor. SP’nin bir...

Milli görüş partilerinde merhum Necmettin Erbakan tarafından uygulanan istişare kültürünün son dönemlerde sekteye uğraması dikkat çekiyor. SP’nin birçok ilçe başkanlığı istişare yapılmadan genel merkez tarafından atamaları yapılması sonrasında parti yeni bir bölünme yaşadı.

Yaşanan bölünmeler sonrasında parti içinden çıkılmaz bir duruma geldi. Partinin en fazla oy aldığı bölgelerden biri olan İzmit’te 4 Haziran’da kongreye gidiliyor.

Milli görüşün efsane lideri olarak bilinen Necmettin Erbakan’ın elinden en fazla oy alan ilçe başkanı olarak teşekkür belgesi alan eski ilçe başkanı Mustafa Can yeniden başkanlığa aday oluyor. Parti içerisinde bu durumun ortaya çıkması krizin habercisi oldu.

4 Haziran öncesinde adaylığını açıklayan eski başkan Can, yaşanabilecek iki liste krizine çözüm yolu gösterdi. Kendisi tarafından yapılan istişareler neticesinde adaylığını ortaya çıktığını açıklamasına yapmasına karşın partisi tarafından çeşitli ithamlarda bulunması sonrasında sosyal medya üzerinden açıklama yaptı.

İşte eski İlçe Başkanı Can’ın yol gösteren paylaşımı:

“Değerli teşkilat mensubu kardeşlerim, önümüzdeki cumartesi icra edilecek kongremiz öncesinde milli görüş temel ilke ve prensiplerine göre istişare yapılmadığını ve bu sebeple gerekli istişare ve görüşmelerden sonra İzmit İlçe Başkanlığına aday olabilirim açıklamasını 19 Şubat 2016 günü gerçekleştirdim. Tek amacım muhterem genel başkanımızın Körfez ilçe kongresi için Kocaeli’mize geliyor olması ve bu olaya vakıf olarak gerekli ve hassas bir çalışmanın yapılmasıydı. Maalesef karşılık bulmadı. Bunun akabinde yaklaşık bir ay önce aday olacağımı açıkladım. Bu arada görüşmelerime devam ettim ve yönetim kurulumu hazırladım. İstişarelerime ve görüşmelerime devam ettim. Bu arada karşımıza değişik görüş ve yaklaşımlar çıktı

Bunlar neydi?

1-Mustafa Can tam manasıyla istişare yapmadı ve kendi hırs ve inisiyatifle hareket etti. Adaylığını açıkladı şeklindeydi.

Benim karşı çıktığım şeyleri ve yanlışları benim bilerek veya bilmeyerek işlemiş olmak benim için bir vebal ve zul olacaktır.

Bu sebeple teşkilat mensubu kardeşlerimizin gerçekleştirdiği istişarelerin neticesine uyacağımı bildirdim. Hayırlı olsun.

Çok kısa bir zaman içerisinde istişare neticesinde ortaya çıkan temayül açıklanacaktır. Kongremizin hayırlı olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim.”

30 Mayıs 2016 Kocaeli- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR