Belediye işçileri, yuvaya dönüşü davulla zurnayla kutladılar

Büyükşehir Belediyesi işçileri, Belediye İş Sendikası’na yeniden dönüş yapmaya başladı. Akın akın sendikaya giden işçiler hem üye oldu, hem de davul v...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi işçileri, Belediye İş Sendikası’na yeniden dönüş yapmaya başladı. Akın akın sendikaya giden işçiler hem üye oldu, hem de davul ve zurna eşliğinde göbek atarak eve dönüşü kutladı.

2009 yılında Büyükşehir Belediyesi ve İSU'daki yetkiyi ve üye çoğunluğunu baskılar sonucu Hizmet-İş Sendikası'na kaptıran Belediye-İş Sendikası 1 No'lu Şubesi, kaybettiği yetkiyi yeninden almak, taşeron işçiler arasında örgütlenmek için 1 ay önce gayri resmi olarak başlayan sürecin startını resmen verdi. Sendikaya akın eden işçiler hem sendikaya yeniden üye oldu. Örgütlenme çalışmalarını sürdüren Belediye-İş Sendikası'na geçtiğimiz çarşamba gününden itibaren taşeron, şirket ve kadrolu çalışanlardan yaklaşık bin kişi üye oldu. Sabah saatlerinde noter huzurunda başlayan üye kaydı sırasında Hizmet-İş Sendikası'ndan seçilen 80 delege Belediye-İş Sendikası'na üye oldu.

İŞYERİ TEMSİLCİLERİ
Ayrıca Karamürsel işyeri baştemsilcisi Hasan İlter, Büyükşehir merkez temsilcisi Selahattin Karkut, terminaller müdürlüğü temsilcisi Tamer Demir, park ve bahçeler müdürlüğü temsilcisi Orhan ışık, temsilci Metin Oral da sendikaya üye olan isimler arasında yer aldı. Öte yandan Karamürsel, Gebze, Körfez, Gölcük, Kandıra ve İzmit’teki noterlerde üye kayıtları sürdürülürken, gezici 4 noter de işyerlerine giderek üye kayıtlarını gerçekleştiriyor.

BAYRAM HAVASINDA
Sendikaya koşan kadrolu, şirket ve taşeron işçisi yeni süreci bayram havasında kutladı. İşçiler Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın-Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, 1 No'lu Şube Başkanı Adnan Uyar, Başkan Yardımcısı Sedat Küçük, 2 No'lu Şube Başkanı Osman Şar ve çok sayıda sendika yöneticisiyle Hizmet-İş Sendikası'ndan istifa ederek Belediye İş Sendikası'nda geçen işyeri baştemsilcileri ve temsilcileri tarafından sendika kapısında karşılandı.

BAŞKANA TEZAHÜRAT
İşçilerin göbek atıp oynadığı kutlama havasındaki toplu geçiş töreninde sendika değiştirme noktasında “tarafsız” olacağını söyleyen Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na büyük tezahürat yapıldı. Kendilerini bekleyen noterler huzurunda Belediye-İş Sendikası'na yeniden üye olan kadrolu, taşeron ve şirket çalışanlarına seslenen sendika eğitim ve basın-yayın genel sekreteri Bayram Özkan, “Hoş geldiniz” dedi.

511 İŞÇİ ÜYE OLDU
Özkan, “Üyelerimiz zoraki sendika değiştirmişti. Ama çarşamba gününden beri 80 delege, 16 baş temsilci ve temsilciyle yaklaşık bin arkadaşımız yeniden sendikamıza üye oldu, olmaya da devam ediyorlar. Şirket ve taşeron çalışanı arkadaşlarımız da üye olmaya başladı” şeklinde konuştu.

GERİ DÖNÜŞ YOK!
Yine işçilerin tezahüratından nasibini alan, 1 Nolu Şube Başkanı Adnan Uyar, gördüğü teveccüh karşısında duygulandı. Zaman zaman gözleri yaşaran Uyar için işçiler, “omuz omuza” sloganı attı. Uyar, “Sözün sahibi İbrahim başkan sizin önünüzü açmasaydı, işimiz gerçekten çok zordu. Ayrıca Kocaeli'den Türkiye'ye bir mesaj vererek taşeron ve şirket çalışanlarına sözleşmeli ve kanunla yol yürüme sözü verdi. Geri dönüş yok” ifadelerini kullandı.

HERKESE GÖSTERECEĞİZ
Taşeron ve şirket çalışanlarının da sendikalı olabileceğini kanıtlamak için 10 kişiyi üye yaptıklarını, 3'ünü de yönetime aldıklarını söyleyen Uyar, “Ne aldatıldınız, ne de aldattık. Siz ayağınıza gelen sendikaya ‘Yürü' dediniz. Zorlama yok, baskı yok, Ankara'ya güvenmek yok. Kendi iradenizle buraya geldiniz” dedi. Daha sonra işçiler toplu halde sendikada hazır bulunan noterler huzurunda üyeliklerini gerçekleştirdi.

13 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR