Dünya Çölyak Günü kutlandı

Çölyak hastalığına farkındalık yaratmak amacıyla ilimizde 5 yıl önce kurulan Kocaeli Metabolik Hastalıklar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (MET-DER-...

Çölyak hastalığına farkındalık yaratmak amacıyla ilimizde 5 yıl önce kurulan Kocaeli Metabolik Hastalıklar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (MET-DER-ÇÖLYAK), 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla Kültür Tepesi’ndeki Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene Kocaeli MET-DER Başkanı Nesrin Atar, başkan yardımcısı Vedat Girgin, yönetim kurulu üyesi Yurdagül Akbel, gönüllü üyeler Nadire Süülker ve Fethi Süülker katıldı.

 

YEDİNCİ DERNEK

Törende konuşan MET-DER Başkanı Nesrin Atar, “Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan gluten isimli proteinin neden olduğu ince bağırsak hastalığıdır. Bu hastalık ömür boyu sürer ve tek tedavisi ömür boyu glutensiz diyettir. Dünyada ve Türkiye’de görülme sıklığı yüzde birdir ve genetik bir hastalıktır. Türkiye’deki yedinci olan derneğimize gelenlerle mutfakta nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatır ve ürünler hakkında bilgi veririz. Ayrıca ÇÖLYAK’lı olarak derneğimize destek veren tüm gönüllülerimize teşekkür ediyorum” dedi.

09 Mayıs 2016 Kocaeli- GündemYÜKLENİYOR