Büyükşehir Musiki Derneği 70 yaşında

Haber: Bülent Ekinci 1947 yılında kurulan İzmit Musiki Cemiyeti, bugünkü adıyla Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği 70 yılı geride bıraktı. Mevcut baş...

Haber: Bülent Ekinci

1947 yılında kurulan İzmit Musiki Cemiyeti, bugünkü adıyla Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği 70 yılı geride bıraktı. Mevcut başkanı Vehbi Hopalı’dan 2 yaş büyük olan dernek, 70’inci yaşını Sabancı Kültür Merkezi’nde yaptığı konserle kutladı. Kocaeli Gazetesi olarak kentin en eski derneğini sizler için tanıtmak istedik. Şimdi sizleri derneğin 14 yıldır başkanlığını yürüten Vehbi Hopalı’yla gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşi ile baş başa bırakalım.  

 

Sayın Hopalı, kentin en eski derneğinin başkanlığını yürütüyorsunuz, bize derneğinizden ve tarihinden bahseder misiniz?

İzmit Musiki Cemiyeti 5 Mayıs 1947 tarihinde 10 kişi tarafından kuruldu. Bu 10 arkadaş bir araya gelerek müteşebbis bir heyet oluşturdu. İzmit Musiki Cemiyeti kurulmak üzere Ali Koç Demirören, iyi bir şef ve çok güzel bir sesti. Kendisi camilerde Kur’an okuyor, kametler getiriyor, mevlitler okuyordu. İzmit’i bu sesiyle büyülüyordu. Zaman zaman dost meclislerinde buluşup musikiyle neşeleniyorlardı. ‘Bir cemiyet kuralım darmadağın olmasın’ demeye başladılar.

 

İKİ YILDA İKİ BAŞKAN DEĞİŞTİ

Sonunda kararlarını verdiler ve 5 Mayıs 1947 yılında dönemin Valisi Rüknettin Nasuhioğlu’na kuruluş dilekçelerini sundular. Başkan olarak da Ahmet Sakızlı uygun görüldü. Sakızlı, o zamanlar İzmit Oğuz Sinemasının ve daha sonra Şehir Restoran’ın işletmeciliğini alıyor. İş yoğunluğu nedeniyle 6 ay sonra başkanlık görevinden affını istiyor. Ahmet Sakızlı’dan sonra o dönemin baro başkanı Zeki Arif Ataergin başkan oluyor. O dönemin en değerli bestekarlarından birisidir kendisi. Ancak Ataergin de 6 ay sonra Fatih Noteri olarak görev aldığı için başkanlıktan ayrılmak zorunda kalıyor. İlk yıl içinde iki başkan değişiyor. Üçüncü başkan ise derneğin en yaşlı üyesi olan Osman Çakarbey oluyor. Kendisi SEKA’da inşaat bakım fen memuru olarak görev yapıyormuş ve iyi bir keman ustasıymış.

 

“ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

1961 yılında vefat eden Çakarbey’in başkanlığı da ölümüne kadar devam ediyor. 1961’de de derneğin dilekçesini valiye götüren Şef Ali Koç Demirören dernek başkanı oluyor. Uzun süre başkanlık yapıyor. Aynı zamanda da şeflik görevini yürütüyor. Daha sonra Hüseyin Çağlayan geldi. Uzun bir süre görev yaptıktan sonra onun yerine Dr. Cemalettin Palas başkanlık yaptı. Sonra Tekrar Hüseyin Çağlayan başkanlık görevini üstlendi. Ardından ben 8’inci dernek başkanı olarak seçildim ve 14 yıllık bu derneğin başkanıyım. 7’nci başkanımın ve uzun süre yönetiminde yer aldım. Geldiğimde ‘Do’yu bilmeden girdim ama çok şey öğrendim.

 

Şef Erdinç Çelikkol için neler söyleyeceksiniz? 

Erdinç Çelikkol, 23 yıldır dernek şefimiz. Bir dönem dernekten ayrılmıştı, kendisini ikna ettik döndü. Bursa’da yaşıyor ve bir gün eksiği yok. Karda kışta bile provalara gelmemezlik yapmadı. ‘Gelmeyin geri dönmeniz zor olabilir’ dediğimizde ‘Sen ekibini topla ben geliyorum’ derdi. Bursa’dan gelip gitmesine rağmen bir gün bile geç kalmadı.

 

Sizin derneğiniz dışında o yıllarda hangi dernek ya da dernekler vardı?

Kocaeli’nin en eski derneğidir bizimkisi. Bizim derneğimizin kurulduğu senelerde Türkiye’deki dernek sayısı 300-500’ü geçmezdi. İzmit’in de en eski derneğiyiz. Bizimle birlikte KYÖD vardı 1947’de kurulmuş olan. Ama zaman zaman kapatılmış bir dernek bu. Musiki Derneğimiz ise asla kapatılmamış. Burası kültür hizmeti veren bir dernek ve kar amacı gütmeyen bir dernek. 108 üyemiz var. Bu üyelerimizden 80’i koroda bulunuyor. Daha önce sazlardan büyük sıkıntı çekiyorduk. Dışarıdan saz kiralıyorduk. Ama şimdi derneğimizin kayıtlı 23 sazı var. Oturtacak yer bulamıyoruz.

 

Derneğin ün yapmış sanatçıları kimlerdir?

İstanbul Radyosu ud sanatçısı Kemal Gediz, Ankara Radyosu ses sanatçısı Neşe Can, kanuni Coşkun Erdem, ses sanatçıları Olcay Büyükmeriç, Güler Tacer, Hasan Eylen, Perihan Borar, Güven Yapar, Vedat Koşar, Sami Aksu, Nezahat Aras ve Yahya Lüleci gibi toplumun takdir ve beğenisini kazanmış isimler derneğin ulusal değerleri. Son yıllarda dernek İTÜ Türk Sanat Müziği Konservatuarına birçok üyesini göndererek 1947 yılından beri faaliyetlerini kesintisiz devam ettirmektedir.

 

Peki derneğin hocaları kimler?

Derneğin ilk hocası olarak bilinen Ali Koç Demirören’dir. Dernek hocaları kimliklerine, eski dernek başkanımız Hüseyin Çağlayan'ın 25 yıl süren çalışmaları ile ulaşabiliyor. İstanbul Radyosu yaylı tambur sanatçısı, Konservatuar öğretim üyesi, Bestekar Sadun Aksüt derneğin üç ayrı dönemde üç kez hocalığını yapmıştı. Yine İstanbul radyosu ses sanatçısı Mustafa Sağyaşar bir dönem hocalık yapmıştı. İstanbul Klasik Türk Müziği Korosu Koristi Mithat Özyılmazel ayrı dönemlerde iki kez hocalık yapmıştı. Murat Büyükkaya iki yıl hocalığımızı yapmıştı. Dernekte dokuz yıllık hocalığından sonra altı yıl ara verip ikinci kez hocalık yapan Bestekar Erdinç Çelikkol şu anda halen koroyu yönetmektedir.

 

İZMİT MUSİKİ DERNEĞİ’NİN TARİHÇESİ

İzmit, müzik açısından Cumhuriyet’in ilk yıllarından başlayarak önemli adlara ve kurumlara sahip olmuştur. 1923-1933 yılları arasında klasik Türk Müziğinin üstatlarından Lem'i Atlı, Fehmi Tokay ve Yesari Asım Arsoy aile toplantılarında sanatlarını icra ettiklerini İzmit'e duyurmuşlardır. Değişik nedenlerle bu üçlünün dağılmasından sonra Sıtkı Hamdi Bey tarafından Türk Müziği ve enstrüman derslerinin verildiği kentimizde 1938 yılında Vecdi Seyhun'un halkevinde düzenli olarak ders vermeye başlaması ile Türk Sanat Müziği zevki yeniden canlanmaya başlamıştı. Aynı yıl Necati Bey Okulu’nda biri Acemkürdi, diğeri Mahur makamında olmak üzere iki konser verilmişti. Bu konserlerde Vecdi Seyhun piyanoda, veznedar Ethem Bey kemençede ve kimyager Cemal Ateşman kanunda yer almış, solist olarak Ali Koç Demirören görev yapmıştı. Bütün bu kıvılcımlardan sonra 5 Mayıs 1947 tarihinde İzmit Musiki Cemiyeti kurulmuştur.

 

İLK KONSER HALKEVİ SALONUNDA

Kurucu başkan merhum Kanuni Osman Çakar'ın yanında Süreyya Biyenç, Ahmet Sakızlı, Kazım Bey, Nedim Tekercioğlu, İbrahim Baysal ve İsmet Bey yer almıştır. Dernek ilk çalışmalarını eski balık pazarı semtinde daha sonra da Yardım Sevenler Derneği’nin salonlarında sürdürmüş sonra da Seka tarafından tahsis edilen eğitim salonunda bugüne kadar devam etmiştir. Derneğin ilk konseri 18 Ekim 1947 yılında Halkevi salonunda verildi. Derneğin 16 Nisan 1949 tarihinde verdiği konsere konuk sanatçısı olarak Hamiyet Yüceses, 1951 yılındaki 4. yıl konserine de Necdet Cici katılmışlar. Karamürsel’de verilen bir konserde küçük yaşında solo yapan kanuni Coşkun Erdem sonradan hem derneğin birçok konserinde yer almış, hem de ülkemizin ünlü sazendelerinden biri olarak yetişmişti.

 

ŞU ANKİ DERNEK YÖNETİMİ

Hasan Vehbi HOPALI (Başkan)

Prof. Dr. Zafer UTKAN (İkinci Başkan)

Ergun GÜLER (Genel Sekreter)

Davut Ferit KANYILMAZ (Sayman)

Vildan AYDIN 

Ercan KABO 

Hidayet ERGÜNEŞ 

Asuman AÇIKEL 

İsmail DÜZYOL 

 

DENETİM KURULU

Ahmet BALKAYA

Halil DEMİRAL 

Adnan AVCI

 

H. VEHBİ HOPALI KİMDİR?

16 Mayıs 1949 Gölpazarı Bilecik doğumlu. 1974 yılında Kocaeli Sağlık Müdürlüğü’ne asker dönüşü atanıp Çevre Sağlığında Sağlık Müdürlüğü İdari İşler Müdürü, Kocaeli Devlet Hastanesi Müdür Yardımcılığı, Kocaeli Kadın Doğum Hastalıkları Hastanesi Kurucu Müdürü olarak 43 yıl görev aldı. Kocaeli’de 47 yıl başarılı hizmetler vermiş ve yaş haddinden emekli olup, ilimize yerleşmiştir. 2 çocuk babası Hopalı, uzun yıllar masa tenisinde MHK üyeliği de yapmıştır. 5 Haziran 2004’te Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneği’ne başkan seçilmiş ve o tarihten beri de derneğin başkanlık görevini yürütmekte.

 

70. YIL KONSERİNDE YER ALAN İSİMLER

SAZ SANATÇILARI

Tanju Erol  - Klarnet

Enis Öztürk - Keman

İsmet Yıldız - Keman

Murat Alageyik - Keman

Sırma Özeren - Keman

L. Alper Ekşioğlu - Viyola

Fidem Tüzün - Viyolonsel

Oktay Çalışkan - Ney

Fazıl Özen  - Kanun

Halil Demiral - Kanun

Ahmet Karakuş - Ud

Cengiz Baytemur - Ud

Cengiz Çoral - Ud

Ergun Güler - Ud

Güray Gürşen - Ud

Erdem Okay - Bendir

Seyfettin Üçkaleler - Bendir

Güray Göbekçioğlu - Ritm

Nazmi Şakar – Ritm

 

KADIN SESLER

Asiye Aslan

Asuman Açıkel

Aysel Oğuz

Çağın Karabıçak

Çiğdem Kaya

Efnan Sili

Elif Özden

Emine Çapa

Emine Kanyılmaz

Emine Mısır

Feride Özen

Figen Yılmaz

Gül Yirmibeşoğlu

Gülcan Özler

Gülümser Ayhan

Hikmet Anık

İclal Seki

Kibar Ersoy

Müjgan Sarıoğlu

Nevin Uludağ

Ömriye Ateşoğlu

Özen Şekercioğlu

Perihan Kestek

Sevgi Selamet

Uğur Mermerkaya

Ümmühan Çelik

Vahide Hopalı

Vildan Aydın

Yasemin Akar

 

ERKEK SESLER

Adnan Avcı

Ahmet Balkaya

Ahmet Ünlü

Ahmet Yalaz

Emin Dağdelen

Enver Özoğlu

Ercan Kabo

Ercan Umut

Ethem Cengiz

Fikret Yetiştiren

Fuat Çandarlı

Furkan Güler

H. Kaya Tümtürk

Halil Cantürk

Hidayet Ergüneş

İrfan İlerisoy

İsmail Düzyol

Kamuran Tınaz

Kubilay Erbaş

Mahmut Atay

Mehmet Erdem

Nazmi Şakar

N. Zafer Utkan

Savaş Cansevdi

Sinan Davutoğlu

Yaşar Kahraman

Yüksel Taşören

Zeynel Karaca

 

11111.jpg

222222.jpg

DERNEĞİN KURUCULARI

Ahmet SAKIZLI 

Osman ÇAKAR 

Ali KOÇ DEMİRÖREN 

Süreyya BİYENÇ 

İsmet DUYMUŞ   

Kazım KOMOY 

Nedim TEKERCİOĞLU

Salih YAĞMUROĞLU 

İbrahim BOYSAL 

Fahir BİRİM 

 

DERNEĞE ŞEFLİK YAPANLAR

Sadun AKSÜT

Murat BÜYÜKKAYA

Mustafa SAĞYAŞAR

Mithat ÖZYILMAZEL

Erdinç ÇELİKKOL

 

DERNEKTE BAŞKANLIK YAPANLAR

Ahmet SAKIZLI  (16 .06.1947 - 25.11.1947)

1331 İzmit doğumludur. Derneğin kurucu üyelerinden olup, ilk resmi başkanıdır. 2001 yılında İzmit’te vefat etmiştir.

 

Zeki Arif ATAERGİN (25.11.1947 - 30.04.1948)

1896  İstanbul doğumludur. 4 Ocak 1964'te İstanbul’da vefat etmiştir.

 

Osman ÇAKAR (01.05.1948 - 06.06.1961)

1318 Trabzon doğumlu olup, derneğin en yaşlı kurucu üyesidir. Ölümüne kadar derneğin en yaşlı üyesi olarak başkanlık yapmıştır.

 

Ali Koç DEMİRÖREN (06.09.1961 - 01.02.1978) ve (22.01.1979 - 20.01.1980)

1327 Selanik doğumludur. 6 Eylül 1961 - 1 Şubat 1978 tarihleri arasında 17 yıl başkanlıktan sonra istifa etmiştir. 2’nci kez de 22 Ocak 1979 - 20 Ocak 1980 tarihleri arasında 1 yıl başkanlık yapmış olup, toplam 18 yıl başkanlık yapmıştır.

 

Nurettin PORTAKAL (01.02.1978 - 22.01.1979)

1931 Kandıra doğumludur. 31 Aralık 2011'de İzmit’te Huzurevinde vefat etmiştir.

 

Hüseyin ÇAĞLAYAN (20.01.1980 - 10.01.1988) ve ( 30.01.1990 - 05.05.2004)

1939 Tarsus doğumludur. 5 yaşına kadar Sakarya’nın Yanık Köyü’nde büyüyen Çağlayan, babasının asker olması nedeniyle İstanbul’a taşınır. İlk ve orta eğitimini Sarıyer Ortaokulu’nda tamamlamıştır. 1955 yılında Kuleli Askeri Lisesini kazandı. O dönem Erzincan Askeri Lisesi açılınca, birçok arkadaşı ile birlikte Erzincan Askeri Lisesi’ne gitti.

 

Op. Dr. Cemalettin PALAZ (16.01.1988 - 30.01.1990)

1945 Erdek Balıkesir doğumludur. Kocaeli Devlet Hastanesinde görev yaptıktan sonra Gölcük Devlet Hastanesi ve Karamürsel Devlet Hastanesinde Başhekimlik görevlerinde bulundu. 16 Ocak 1988 yılında yapılan Genel Kurulda Hüseyin Çağlayan’ın yerine başkanlığa getirildi. 30 Ocak 1990 tarihine kadar 2 yıl başkanlık yaptı. 29 Nisan 2014 yılında Karamürsel’de vefat etti.

15 Mayıs 2017 Kocaeli- Kültür-SanatYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR