“Sırada hangi fabrika var?”

CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar, sahipleri tarafından ekonomik kriz nedeniyle üretime ara verdiği açıklanan ülkemizin en büyük fabrikalarından FEN-...

BÜYÜT

CHP Gebze İlçe Başkanı Sedat Tatar, sahipleri tarafından ekonomik kriz nedeniyle üretime ara verdiği açıklanan ülkemizin en büyük fabrikalarından FEN-İŞ fabrikasını ziyaretinde, “Daha önce de birçok fabrika kapandı. Sırada hangi fabrikalar var” diye sordu.

SENDİKA ÇABA GÖSTERİYOR
Üretimi durdurulan ve fabrikada nöbet tutan işçilerle görüşen Sedat Tatar’a işyerinde 30 yıldır yetkili olan Çelik-İş sendikası Başkanı Şerafettin Koç tarafından bilgi verildi. Koç, “Yaklaşık 50 yıldır alüminyum sektöründe öncü olarak faaliyet gösteren firma uzun dönemdir finans sıkıntıları yaşamaktadır. Yaklaşık 12 yıl boyunca işyerinde çalışanların ücretlerinin yanı sıra diğer alacaklılar; devlet alacakları, SGK primleri, banka borçları ve piyasa alacakları zamanında ödenememektedir. Bu dönem boyunca sendikamız üyelerinin son aya kadar alacakları ortalama 20 gün gecikmeli ödenmiş, son aylarda şirketin için düştüğü durum nedeniyle alacaklarımız 2,5 maaşa ulaşmıştır. Şirket yönetimi 7 Eylül 2013 tarihinde sendikamıza içinde bulundukları mali kriz nedeniyle üretime ara vermek zorunda kaldıklarını iletmiştir. O günden bu yana şirket yetkilileri ile yapılan görüşmeler ile çalışanların hak ve menfaatlerinin korunması yönünde görüşmeler sürdürülmektedir” dedi.

600 KİŞİ İŞSİZLİKLE KARŞI KARŞIYA
İdari personeli ile birlikte 600 kişinin çalıştığı Fen-İş fabrikasından, iş yapan diğer şirketlerle birlikte binlerce insanın evine ekmek götürdüğünü, fabrikanın kapanmasının ülke ve bölge için büyük kayıp olduğunu söyleyen CHP ilçe başkanı Sedat Tatar, “Daha öncede birçok fabrika kapandı. Şimdi ise, bölgemizdeki en büyük fabrikalardan biri üretime ara verdi. Aileleriyle birlikte binlerce insan işsiz ve evine ekmek götüremez duruma düşecek. Bu fabrikada çalışan işçiler üç aya yakındır maaş alamıyor. Çoğunun bankaya ve çeşitli yerlere ödemeleri var. Hem fabrika için hem de çalışanlar için çok kaygı duyuyoruz” şeklinde konuştu.

PEMBE TABLO ÇİZENLERE DUYURU
Ülkede ekonominin iyi olduğunu söyleyen, bunun propagandasını yapanlara da sitem eden Tatar, “Buyurup gelip bu insanların yaşadığı sıkıntıyı görsünler. Bu kapanma ilk değil. Bölgemizde daha önce de birçok fabrika kapandı. Hatta birçok fabrikada büyük sıkıntı içinde direniyor. Ekonominin iyi gittiğini söyleyenler, gelip bu işçilerin sorunlarına da çözüm bulsunlar” diye konuştu.
CHP ilçe başkan yardımcısı avukat Recep Dursun da, işçilerin hakları açısından hukuki süreçlerini takip edeceklerini ancak dileklerinin çözüm bulunarak fabrikanın üretime devam etmesi olduğunu vurguladı. Ziyaret sonrası işçilerde kendilerine sahip çıkan Tatar ve Dursun’a teşekkür ettiler.

11 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR