Kentsel dönüşümde TOKİ'den yeni rota

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, Türkiye’nin depremsellik haritasını göz önünde bulundurarak kurumun artık ‘Kentsel...

BÜYÜT

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, Türkiye’nin depremsellik haritasını göz önünde bulundurarak kurumun artık ‘Kentsel Dönüşüm’de çok daha aktif rol alacağını söyledi. Sektörde balon olduğuna yönelik yorumlara katılmadığını ifade eden Turan, TOKİ olarak lüks konutlarla ilgilenmediklerini, daha nitelikli sosyal konut yapacaklarını kaydetti.

 

"TOKİ, BÜYÜK KENTLERDE DAHA AKTİF OLMALI"

Turan şu açıklamada bulundu; Para kazanmak için özel sektör bu işin içinde olmalıdır. Toplu Konut İdaresi’nin para kazanma kaygısı yok. Ben aynı işi yerinde para kazanmadan yapacağım. Eğer orada para kazanma kaygısı varsa müteahhidin mutlaka imar yükseltilmesi gerekiyor. Büyük şehirlerde bir bumerang atıyorsunuz gelip sizi buluyor. TOKİ para kazanma kaygısı olmadığından büyük kentlerde daha aktif rol almalıdır. Kentsel dönüşüm çalışmalarında özel sektörümüz de işin içinde olmalıdır.


ZENGİNLEŞME ARACI

Kentsel dönüşüm, yani depreme karşı binalarımızı hazırlama bir ülkenin milli mücadelesidir. Gelecek neslimizi buna hazırlamak zorundayız. Büyükşehirlerimizde olası bir depremde büyük bir sıkıntı oluşabilir. Şimdi o zaman buna bir milli mücadele ruhu ile fedakârlıkla yaklaşmamız lazım ama sürecin mutlaka çok iyi yönetilmesi gerekiyor. Bugün vatandaşlar ve bazı işadamları tarafından kentsel dönüşüm bir zenginleşme aracı olarak görülüyor. Halbuki bu mantık yerine dönüşüme fedakarlıkla yaklaşmalıyız. Yani ya şehirleri feda edeceğiz ya da her birimiz fedakârlık ederek şehirlerimizi ve geleceğimizi kurtaracağız. Burada TOKİ inisiyatif almalıdır ve alacaktır.

19 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR