Kocaeli İtfaiyesi eğitimde dünya standardını izliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü’ne bağlı İtfaiye Eğitim Merkezi (KOBİTEM), son dönemde ülke d...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü’ne bağlı İtfaiye Eğitim Merkezi (KOBİTEM), son dönemde ülke düzeyinde eğitim görevlerini üstlenmiş durumda. Bu nedenle KOBİTEM, üzerine almış olduğu görevlerin hakkını verme gayretiyle, eğitim hizmetindeki kalite düzeyini, dünya standartlarıyla eşgüdümlü hale getirmeye çalışıyor.

 

YURTDIŞI EĞİTİMLERİNE KATILDILAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye eğitmenleri, Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde ve İspanya’nın Bilbao şehrinde düzenlenen, “Endüstriyel Yangınlarla Mücadele (HAZMAT) ve Arama Kurtarma Eğitimi”ne katıldı. Söz konusu eğitimler, Avrupa Birliği (AB) ve Ulusal Ajans tarafından kabul edilen ERASMUS projesi kapsamında, ülkemizdeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin İtfaiyecilik ve Alan Programı öğretmenlerine yönelik olarak düzenlendi ve her bir etabı iki hafta olmak üzere, iki etap halinde toplam 1 ay süre ile uygulandı.

 

KOBİTEM EĞİTMENLERİ KATILDI

Oldukça verimli ve faydalı geçen eğitimlere, KOBİTEM eğitmenleri, programın koordinatörlüğünü de üstlenen İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alan Programı’nda öğretmenlik hizmeti vermeleri nedeniyle, söz konusu lisenin davetiyle, öğretmen sıfatıyla katıldı. Aynı zamanda bu eğitimlere, ülkemizdeki diğer İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alan Programlarında görev yapan öğretmenler ile İstanbul ve Bursa İtfaiyelerinden de eğitmenler katıldı.

 

YURT DIŞINDAKİ İTFAİYE TEŞKİLATI İNCELENDİ

Eğitimlere ek olarak, her iki ülke itfaiyelerinin teşkilatlanma ve organizasyon yapısı da eğitmenler tarafından yerinde incelendi. Bu eğitimler kapsamında toplam beş İtfaiye eğitmenini görev aldı. KOBİTEM’in üstlenmiş olduğu ülke düzeyindeki eğitim görevleri, Kocaeli İtfaiyesi ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ve Kocaeli’nin, Anadolu’daki etkinliğini ve saygınlığını artıran önemli bir etki bırakıyor.

 

KOBİTEM’İN EĞİTİM ALANLARI

KOBİTEM, itfaiye eğitim hizmetleri kapsamında, kurum dışına şu dallarda eğitim hizmeti veriyor;

•        Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile işbirliği protokolü kapsamında, 2010 yılından bu yana, aralıksız olarak devam eden, ülkemizdeki tüm itfaiye teşkilatlarının hizmet içi eğitimleri (Bu programa zaman zaman yurt dışından gelen itfaiyeciler de katılmaktadır).

•        Ülkemizde sadece 5 okulda bulunan ve ilimizde ise Kuruçeşme’deki İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde eğitim veren, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alan Programı, mesleki dersler öğretmenliği hizmeti

•        Organize Sanayi Bölge itfaiyecilerinin eğitimi

•        Kamu ve özel sektör çalışan eğitimleri ve tatbikatlarına nezaret hizmeti

•        Tehlikeli madde güvenlik danışmanı adaylarına, uygulamalı yangın söndürme teknikleri eğitimi

•        Arama- kurtarma amaçlı ve sosyal hizmet amaçlı STK’ların eğitimi

•        Gönüllü itfaiyecilik eğitimi

20 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR