Aşık Veysel, ölümünün 40’ncı yılında anıldı

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte Aşık Veysel’in vefatının 40. yıldönümü nedeniyle bir anma töreni dü...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte Aşık Veysel’in vefatının 40. yıldönümü nedeniyle bir anma töreni düzenledi

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte büyük ozan Aşık Veysel’in vefatının 40. yıldönümü nedeniyle bir anma töreni düzenledi. Veysel türkülerinin seslendirildiği anlamlı geceye, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları öğrencilerinin Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı Serhat Güzel yönetiminde sahneledikleri şiirlerinde yer aldığı tiyatro oyunu geceye damgasını vurdu. Gecede Aşık Veysel’in türkülerini başarı ile seslendiren Mustafa Özarslan da bir konser verdi.

YOĞUN İLGİ
SDKM Büyük Sahne’de gerçekleştirilen anma gecesine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Geceye; Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan, Kocaeli Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Kabasakal, eski milli sporcu ve Boks Federasyonu Başkan Vekili Hüseyin Yıldırım ve çok sayıda vatandaş katıldı.

FOTOĞRAF SERGİSİ
Tören öncesinde SDKM fuayesinde Aşık Veysel anısına hayatını özetleyen fotoğraf sergisi açıldı. Ardından konuklar büyük ozan adına düzenlenen anma töreni için SDKM Büyük Sahne’ye geçti. Burada ilk olarak Aşık Veysel’i kendi sesinden anlattığı anılarının da bulunduğu aşık Veysel belgeseli ile program başladı.

“ANADOLU’NUN SESİYDİ”
Gecede bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Aşık Veysel’in Anadolu’nun sesi olduğunu belirtti. Büyükakın, “O gönül gözüyle gördü. Aşk ilhamıyla barış, sevgi ve kardeşlik sözlerini yüreğimize serpti. Onun sesi Anadolu’nun sesiydi. Anadolu’nun sesi de dünyanın en güzel sesidir. Veysel’in sevgi, barış ve kardeşliği anlatan Anadolu’muzun sesi tekrar yükselecek ve biz her zaman Aşık Veysel’i rahmetle anacağız” dedi.

“AŞIK VEYSEL DÜŞÜNCESİ”
Aşık Veysel’in ülkemiz için önemine vurgu yapan Kocaeli Sivaslılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Kabasakal, “Aşık Veysel bütün insani değerlerinin mayasını Sivas’tan almıştır. Fakat görmeyen gözlerine rağmen dünyayı gören ve anlayan tek kişiydi. Ülkemizde “Aşık Veysel Düşüncesi” hakim olsaydı; kimse ölmez, savaş, din, dil, ırk ayrımı olmazdı” dedi. Kabasakal, Aşık Veysel’in sadece Sivas’ın değil, Türkiye hatta dünyanın ozanı olduğunu söyledi.

“BENİ KÖR MÜ SANDIN?”
Aşık Veysel’in çok yakın arkadaşı olan eski milli sporcu ve Boks Federasyonu Başkan Vekili Hüseyin Yıldırım, Veysel ile olan anılarını misafirlerle paylaştı. Yıldırım bir anısında, “Veysel spor mağazama gelerek, her gittiği köy için bayrak isterdi. Her istediğinde büyük bayrak veriyordum. Bir keresinde pakete küçük bayrak koydum. Veysel, “Bu bayraklar ufak mı?” diye sordu. Cevap vermedim. Bende onunla sohbet ederken bayrakları değiştirdim. Tam gidecekken bayrakları eline alınca büyüklerle değiştirmişsin “Sen beni kör mü sandın?” demişti. Bana güzel anılar yaşatan değerli dostum Aşık Veysel’i rahmet ve minnet ile anıyorum. Bu geceyi düzenleyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

24 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR