Vali Güzeloğlu: Eğitim, gözetim ve denetim şart

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘deprem gerçeği ve kentleşme çalıştayı dün Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Konferans Salonu’nda...

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘deprem gerçeği ve kentleşme çalıştayı dün Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Konferans Salonu’nda gerçekleşti. İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tanıtım filmi ile başlayan programa Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, daire başkanları ve üniversiteden öğretim görevlileri katıldı.

 

“ACILARIMIZI UNUTTUK”

Programın açılışını yapan Rektör Komsuoğlu, 17 Ağustos’u yaşayan insanlardan biri olduğunu belirtti. “Sel ve yangın gibi felaketlerin çaresi var, ancak depremin yok. Bu tip toplantıların duyarlılık açısından önemi büyük. Artık Kocaeli olarak depreme çok duyarlıyız. Büyük afetler karşısında Büyükşehir’in planlı ve projeli çalışmaları sayesinde acılarımızı unuttuk. 17 Ağustos bize proje üretmeyi öğretti. Proje kelimesini depremle öğrendik” dedi.

 

“HEPİMİZİN PAYI VAR”

Komsuoğlu’nun ardından konuşan Başkan Karaosmanoğlu ise, “deprem gerçeğinde ve sebep olduğu olumsuzluklarda hepimizin payı var. Kocaeli olarak 17 Ağustos felaketinden önemli dersler aldık. Yapı stoğumuzu değiştirdik. Yargıda soruşturması devam eden yapılar var. Kocaeli’mizi gelecekte deprem için hazırlıklı hale getirmek istiyoruz. Deprem bilinci oluşturacağız” diye konuştu.

 

“BİLİNÇ OLUŞMALI”

Son olarak konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu da, depremde hayatını kaybeden insanları anarak konuşmasına başladı. Acıların tekrar yaşanmaması için artık fikirlerin tartışılması gerektiğinden söz eden Güzeloğlu, “Genellikle olayları konuşmak kolaya geliyor. O yaşanan olayları bir daha yaşamamak ve insan kaybının olmaması için depreme karşı büyük projelere ihtiyacımız var. Bu meselelerde aklımızı inkar ediyoruz. Akılsızlıkla bu can ve mal kaybı yaşatan bedelleri ödemeye devam edersiniz” dedi.

 

“3 KAVRAM ÇOK ÖNEMLİ”

Depremde üç kavramın önemli olduğunu belirten Güzeloğlu, şöyle konuştu: “Bu kavramların başında eğitim gelir. Fay hattı üzerine eğitim yuvalarının yapılması cahilliktir. Küçükten başlayarak eğitimi içselleştirilmesi gereken süreç içerisinde kullanacağız. Bu coğrafya geçmişin depremleriyle anılıyor ve geleceğin depremlerine hazırlanmıyor. Bir diğer kavram gözetimdir. Plan, proje, yapım, karşılıklı işbirliği içindeki anlaşmalardır. Gözetimin ardından denetim kavramı gelir. Yapılarımızı ve insanlarımızı ne kadar denetliyoruz? Deprem bir gerçek ve bununla ömrümüz sonuna kadar yaşayacağız”

 

SUNUMLAR YAPILDI

Protokol konuşmalarının ardından milletvekili İlyas Şeker, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, KOÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Şerif Barış ve Yrd. Doç. Dr. Özkan Coruk, Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Baki Öztürk, İTÜ Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü Seda Kundak, KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Yarımcısı Yrd. Doç. Dr. Ersan Koç katılımcı sunumlarıyla programa bilgi sağladı. Programda ayrıca, deprem bilincini artırmak amacı ile liseler arasında düzenlenen deprem konulu slogan yarışmasında dereceye giren sloganların basılı olduğu tişörtler dağıtıldı. Berfu SOYSAL

23 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR