Çokan, Başkanlık Sistemi'ni anlattı

İLK KONUK AV. HALİT ÇOKAN Enderun Sohbetleri her ay iki kez yapılması planlanıyor. Her 15 günde bir yerel bir de ulusal olmak üzere iki konuğu dav...

İLK KONUK AV. HALİT ÇOKAN

Enderun Sohbetleri her ay iki kez yapılması planlanıyor. Her 15 günde bir yerel bir de ulusal olmak üzere iki konuğu davet edeceklerini söyleyen TÜGVA Kocaeli İl Temsilcisi Yusuf Yazıcı, halkın yoğun ilgi göstereceği isim ve konular üzerinde çalıştıklarını iletti. İsmini de Osmanlı’da devlet adamlarının yetiştiği, hem ilmi hem de dini bilgilerin öğrenildiği yer olan Enderun’dan aldıklarını ifade etti. İlkini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdikleri Enderun Sohbetleri’nin ilk konuğu Av.Halit Çokan oldu. Çokan, gündemde oldukça yer bulan Başkanlık Sistemi’nin bilinmeyen yönlerini anlattı.

 

İSTİKRAR İÇİN BAŞKANLIK SİSTEMİ

Çokan; mevcut sistemde halkın parlamentoyu seçtiğini, fakat başkanlık sisteminde halkın direkt başbakanı seçeceğini ifade etti. Birçok siyasetçimiz ki bunlardan bir tanesi merhum Turgut Özal, bir diğeri de merhum Alparslan Türkeş, Başkanlık sistemi üzerinde ortak fikirde olduklarını, halkın başkanlık sistemini mevcut iktidara olan yakınlık ve uzaklığı ile değerlendirdiklerini söyledi. Çokan; Türkiye’de Cumhuriyetin ilanından bugüne kadar normalde 4 yılda bir seçim olsa şu anda 16. Hükümetin görev yapacağını, fakat devam etmekte olan hükümetin 64. Hükümet olduğunu bu yüzden Başkanlık Sistemi’nin en büyük artısının siyasi ve demokratik istikrar olacağını ifade etti.


GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİ KATILDI

TÜGVA Kocaeli’nin başlatmış olduğu Enderun Sohbetleri’ne TÜGVA Genel Merkez Kadın ve Aile Koordinatörü Rabiya Kazak, komisyon üyeleri ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu’nun Başkan ve Yönetimleri katıldı.

02 Şubat 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR