Karslılar bursu iki katına çıkardı

Kars-Ardahan-Iğdır İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği yaptıkları toplantıyla şartları zorlayarak burs verdiği öğrenci sayısını yaklaşık iki katına çık...

BÜYÜT

Kars-Ardahan-Iğdır İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği yaptıkları toplantıyla şartları zorlayarak burs verdiği öğrenci sayısını yaklaşık iki katına çıkardı.
Geçtiğimiz Cumartesi akşamı üyeleriyle Gebze Öğretmenevinde bir akşam yemeğinde buluşan Kars-Ardahan-Iğdır İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimi 4 yıldır sayısı artarak verdikleri yüksek öğrenim burslarıyla ilgili istişareler yaptılar.
Yapılan istişareler sonucu burs verilen öğrenci sayısı katılımcıların desteğiyle yaklaşık 2 katına çıkarıldı.
Toplantının sunumunu yapan Orhan Kaya sözlerine “önce insan, sonra imkan, sonra insaf ve son olarak da icraat. Biz bugün buraya bu dördüncü maddeyi icraatı yapmak için geldik. İnsan odaklı yaşıyoruz, imkanlarımız çerçevesinde insaflı davranarak, bizi doğuran anamızı, doyuran topraklara vefa borcumuzu ödemeye çalışarak, bir icraat gerçekleştireceğiz” diyerek başladı.
Toplantının ilk konuşmacısı dernek başkanı Metin Baytöre ise “ 4 yıldır üniversite öğrencilerine burs veriyoruz. Buna kısıtlı bir sayıyla başladık, bugün başladığımız sayının 3 katı burs verebiliyoruz. İnşallah bu gece bunu daha da artıracağız. Büyüklerimiz geçmişte bu derneği buradaki hemşerilerimiz birbirlerini sahiplenebilsin diye kurmuşlar. Bu gün ise geldiğimiz noktada derneğimiz çok yol kat etmiş, kendi binasını almıştır. Hemşerilerimizin içinden birçok iş adamı çıkmış, derneğimize gerekli katkıyı sunmuşlardır. Şimdi ise yöremizin ikinci derneği KAİSİAD, iş adamları derneğimiz kurulmuştur. Bu bizim için çok büyük bir gurur meselesidir.
Önümüzde yarınımızı teslim edeceğimiz gençlerimiz var. Şimdi onlara sahip çıkacağız. Ayda bir verdiğimiz küçük burslar belki bizler için önemsiz bir rakam ama onlar için önemli, hatta paranın hesaplarına geçeceği günü sabırsızlıkla bekleyenler var. Bugüne kadar kapısına gittiğimiz hiçbir iş adamımız bizi boş çevirmedi. Bugüne kadar verdiğimiz bursların ’sini dernek bütçemizde, %80’ini iş adamlarımızdan karşıladık.
Sevgili dostlarım, hepimiz geldik, burada yerleştik, bir düzen kurduk. Fakat Gebze’nin komple tapusunu da bizlere verseler, yüreğimizde bir memleket sevdası var. Biz bu sevda için bu bursları vermeye devam edeceğiz” dedi.
KAİSİAD Başkanı Ufuk Ekinci ise yaptığı konuşmada sanayici ve iş adamları derneğinin kültür derneğine alternatif bir dernek değil, tamamlayıcı bir dernek olduğunu, her iki derneğin birlikte daha güçlü olacağını, her iki derneğinde öğrencilere burs vereceğini söyledi.
Toplantının sonunda kişilerin burs için verdiği taahhütler toplandığında, geçtiğimiz yılın yaklaşık 2 katına ulaşıldığı görüldü. Dernek yöneticileri ve üyeler elde ettikleri sonuçtan memnun bir şekilde toplantıyı tamamladı.

03 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR