Hızlı tren başlıyor HER ŞEYİ SIR!

3 YIL ARADAN SONRA Yaklaşık 3 yıl önce durdurulan tren seferleri, yeniden başlıyor. İnşaatı tamamlanan Yüksek Hızlı Tren hattında İstanbul-Ankara se...

3 YIL ARADAN SONRA

Yaklaşık 3 yıl önce durdurulan tren seferleri, yeniden başlıyor. İnşaatı tamamlanan Yüksek Hızlı Tren hattında İstanbul-Ankara seferleri 25 Temmuz Cuma günü start alıyor. Ancak vatandaşlar, 10 kez ileri bir tarihe alınan açılışın yeniden ertelenmesinden endişe duyuyor.

 

FİYATI BELİRSİZ

Öte yandan Yüksek Hızlı Tren’in seyahat ücreti de hala belirsiz. Yapılan açıklamalara göre 60- ila 80 TL arasında bir fiyatla ücretlendirilmesi bekleniyor. Ancak otobüs ücretleri ile mukayese edildiğinde fiyatın vatandaşa göre yüksek gelebileceği belirtiliyor. 

SEYAHAT SÜRESİ KISALACAK

Hızlı tren, Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresini ilk etapta 3,5 saate, sonrasında kısa vadede 3 saate düşürecek. Ankara-İstanbul arasında ortalama 7,5 milyon yolcuya hizmet verilecek. Güzergâhtaki yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payı yüzde 78’e çıkacak. YHT’nin hizmete girmesiyle Ankara-Gebze arasındaki seyahat süresi de 2 saat 30 dakikaya inecek. Kombine taşımacılıkla diğer kentlere olan seyahat süresi de kısalacak.

BELİRLİ GÜN VE SAATLERDE

YHT hatlında ilk etapta Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere toplam 9 durak bulunacak. İlk aşamada son durağın Pendik olacağı hat Söğütlüçeşme istasyonuna kadar uzatılacak. Ankara-İstanbul YHT hattı, 2015'te Marmaray'a bağlanacak ve Halkalı'ya ulaşacak. Ankara-İstanbul hattında çalışacak yüksek hızlı tren setleri 6 vagondan oluşacak ve 409+2 yolcu kapasiteli olacak. Hatta esnek fiyat uygulaması yapılacak. Başbakan Erdoğan tarafından açıklanması beklenen bilet fiyatları, hattın hizmete girmesinin ardından belirli gün ve saatlerde daha ucuz olacak.

CUMA GÜNÜ 14.30’DA

Yolcu taşımacılığına teşvik amacıyla, yolcu tarifesi gereğince gidiş-dönüş bilet alanlara, 26 yaşına kadar olan gençlere, öğretmenlere, askeri yolculara, gruplara, 60 yaş ve üzerindeki yolculara, basın kartı sahiplerine yüzde 20’şer, 65 yaş üzerindeki yolcular ile 7-12 yaş arası çocuklara yüzde 50 indirim uygulanacak. Yüksek hızlı tren, İstiklal Madalyası sahiplerine, harp malullerine, terörle mücadelede yaralanan veya sakatlanan gaziler ile engellilere ücretsiz olacak. 3 bin davetlinin katılımıyla gerçekleşecek açılış için ilk tören 25 Temmuz Cuma günü saat 14.30’da Eskişehir Garı’nda gerçekleştirilecek. Hattın resmi açılışı ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın saat 18.30’da güzergahın başlama noktası olan İstanbul Pendik Garı’ndaki törenle yapılacak.

21 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR