Doğalgaza zam gelebilir

8 yıldır sabit olan birim hizmet ve amortisman bedelleri değişiyor.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğalgaz tarifelerinin yeniden hesaplanmas...

BÜYÜT

8 yıldır sabit olan birim hizmet ve amortisman bedelleri değişiyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğalgaz tarifelerinin yeniden hesaplanmasını öngören “metodoloji” çalışmasında kritik karar aşamasına geldi. Şehiriçi dağıtım şirketlerinin, metodoloji kapsamında EPDK’ya sunduğu formül ve hesaplama, (illere göre değişiklik gösteriyor) doğalgazda yüzde 25-30 zammı gündeme getiriyor.

EPDK’nın hali hazırda yürüttüğü çalışmanın ise doğalgazda yüzde 5-10 aralığında artışa yol açacağı belirtiliyor. EPDK, şehiriçi doğalgaz dağıtımını yaygınlaştırmak amacıyla 2000’li yılların ortasında ihaleler gerçekleştirdi. İhaleler, kıran kırana geçti. Bazı ihalelerde dağıtım şirketleri, hiçbir bedel almadan yatırım yapma ve dağıtım hizmeti verme taahhüdünde bulundu. Bazı şirketler de abone bağlantı bedellerini de sıfırlayarak, sayaç bedeli bile almadan işe koyuldu.

8 YIL DOLDU
İhaleleri kazanan şehiriçi dağıtım şirketlerinin, bu denli düşük bedellerle hizmet veremeyeceği, iflaslara bağlı olarak arz güvenliği sorunlarının gündeme geleceği yorumları yapıldı. Zorlananlar olmakla birlikte şirketler, 8 yıllık dönemi geride bıraktı.

YÜKSEK GELİR BEKLENTİSİ
EPDK, Kayseri ve Konya’dan başlamak üzere çok sayıda ilde 8 yıldır uygulamada bulunan, doğalgaz dağıtım şirketlerinin kar dahil ana gelir kalemlerini oluşturan “birim hizmet ve amortisman bedelleri”ni artıracak. Kurum, bu amaçla yaklaşık 2 yıldır, “Doğalgaz Dağıtım Şirketleri Tarife Metodoloji” adı altında bir çalışma yapıyor. Şehiriçi doğalgaz dağıtım şirketleri de 8 yılın sonunda doğalgazda yeni tarife döneminde bugüne değin yaptıkları yatırımların karşılığında yüksek gelir beklentisine girdi. Dağıtım şirketleri, EPDK’nın eylül ayı içinde açıklaması beklenen yeni “şehiriçi doğalgaz tarife metodoloji”sinde, 8 yıllık dönemde yaptıkları yatırımların enflasyonla güncellenmesini, bugünkü değerlere getirilmesini (amortismanlar dikkate alınmadan), buna göre bir ‘varlık tabanı’ oluşturulmasını istiyor. Şirketler, bu çerçevede 8 yıllık dönemde yaptıkları yatırımların da tarifeler yoluyla geri dönüşünü talep ediyor.

TARİFELERİ YÜZDE 30 ETKİLER
Doğalgaz şirketlerinin, bu kapsamda gündeme getirdiği taleplerin (hesaplama yöntemi ve formül dikkate alınarak) aynen yerine getirilmesi halinde doğalgaz tarifesi, (illere göre değişebilecek) yüzde 25-30 oranında zamlanacak.

YÜZDE 10’A KADAR ARTIŞ HESAPLANIYOR
EPDK, piyasa gerçekleri, şirketlerin gelir gereksinimi ve tüketici hassasiyetlerini dikkate alarak tarifelerle ilgili çalışmasını yürütüyor. EPDK’nın, hali hazırdaki çalışmasının kabul edilmesi durumunda doğalgaz fiyatlarının yüzde 5-10 aralığında artacağı hesaplanıyor.

29 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR