Ender Şenol: 1 Eylül’de olağanüstü kongre kararı aldık

Mevcut başkan Ender Şenol ise yaşanan süreç ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı ve konu hakkında yasal sürecin başlatıldığını duyurdu. Ender...

Mevcut başkan Ender Şenol ise yaşanan süreç ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı ve konu hakkında yasal sürecin başlatıldığını duyurdu. Ender Şenol, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“Kocaeli SMMM Odası yönetim kurulunda yeniden vazife taksimi yapılarak, yeni icra oluştuğu, başkanlığın değiştiği ve bugün bir basın toplantısı ile durumun kamuoyuna açıklanacağı şeklinde haberler yer almaktadır. Bilindiği gibi 8-9 Haziran 2013 tarihinde yapılan seçimli genel kurul sonrası, sadece bizim meslek yasamızda uygulanan nisbi temsil sistemi sonucu üç ayrı gruptan 2+2+3 olmak üzere yönetim kurulu oluşmuş ve Ender Şenol başkanlığında icra oluşturulmuştu. Ancak geçen süreçte, gruplardan gelen üyelerde seçim ve grup mantığı devam ettiğinden Kocaeli’nin en büyük meslek camialarından biri olan KSMMMO’da meslek açısından çok önemli gelişmelerin olduğu bugünlerde sistem işlemez hale gelmiştir.

 

KONGRE YAPILACAK

Buna rağmen istifa yolu ile de ortaya çıkacak tablonun, problemlerin çözülmesini sağlayamayacağından; Oda Başkanı sıfatı ile 3568 sayılı meslek yasamızın 20. maddesinin 2. fıkrasında verilen yetkiye dayanarak, 1 Eylül 2014 tarih ve 4038 sayılı yazı ile 18-19 Ekim 2014 tarihlerinde Olağanüstü Genel Kurul çağrısı yapılarak, seçimlerin yenilenmesi kararlaştırılmış ve oda kayıtlarına girmiştir.

 

YASALARA AYKIRI

Buna rağmen; meslek yasasının 24. Maddesi’nde olağan veya olağanüstü yönetim kurulu toplantısının sadece oda başkanı tarafından çağrılabileceği amir hüküm olmasına rağmen, 2 Eylül tarihinde yasa ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde yönetim kurulunun dört üyesi tarafından ‘Çağrı Yapılmaksızın’ bir toplantı yapılarak, başkan ve icra kurulunun bu dört üye arasında paylaştırıldığı ifade edilerek, 5 Eylül tarihinde yönetim kurulu toplantısı yapılacağı duyurulmuştur.

 

DAVA AÇILDI

Bu çağrıda Taner Öner tarafından yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak Oda Başkanı sıfatı kullanılmış, buna karşılık hem meslek yasasına hem de meslek ahlakı ve meslek ilkelerine aykırı olarak yapılan bu fiil karşısında, TCK 262. Maddesi hükmüne göre “Kamu Görevinin Usulsüz Üstlenilmesi” gerekçesi ile 4 Eylül tarih ve 2014/17013 sayılı yazı ile Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş, İdare Mahkemesi nezdinde dava süreci başlatılmıştır. Ayrıca hukuka aykırı olarak bu durumun, meslek camiasında yarattığı sıkıntı ve tepki üzerine üyeler tarafından olağanüstü genel kurul ile ilgili hazırlık başlatılmıştır.”

05 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR