Sekiz aylık kimya ihracatı 10 milyar 498 milyon dolar

Kimya sektörünün ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre değer bazında yüzde 16,42 oranında düşerken, miktar bazında ise yüzde 8,3’lük artış yakala...

BÜYÜT

Kimya sektörünün ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre değer bazında yüzde 16,42 oranında düşerken, miktar bazında ise yüzde 8,3’lük artış yakaladı. Ağustos ayında en fazla ihracatı Mısır, Irak ve Almanya’ya gerçekleştirdi. Ürdün, Amerika Birleşik Devletleri, İran, İspanya, Rusya, Azerbaycan-Nahcivan ve İngiltere Ağustos ayının öne çıkan diğer ülkeleri oldu.

 

Yılın sekiz ayına bakıldığında, kimya ihracatının 10 milyar 498 milyon dolara yükseldiği görüldü. Mısır, Irak ve Almanya ihracat sıralamasında başı çekerken; Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, İspanya, İran, Suudi Arabistan, Azerbaycan-Nahcivan ve Yunanistan kimya sektörünün en çok ihracat yaptığı ülkeler olarak sıralandı.  

 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirdiği açıklamasında döviz kurlarında yaşanan ani yükselişlere dikkat çekerek şunları söyledi: “Yılın ilk yarısında tedirginlik yüksekti, maalesef bu süreç devam ediyor. Ağustos ayında kimya ihracatında dolar bazında yüzde 16’lık bir düşüş var. Özellikle döviz kurlarında yaşananlar nedeniyle sektörümüz büyük sıkıntı içinde. İhracatçılarımız 6 ay sonrası için fiyat veremiyor ve uzun vadeli çalışamıyor. Hammadde de ithalata bağımlılığımızın çok yüksek oluşu sektörün döviz kurundaki yükselişlere karşı kırılganlığını artırıyor. İhracatçılarımızın fiyat politikası belirleyerek uzun vadeli fiyatlar verebilmeleri için döviz kurunun stabil bir seviyede olması gerekiyor.”

 

Ekonomik ve siyasi belirsizliğin yanı sıra dış etkiler nedeniyle de yılsonu hedeflerine ulaşmakta zorlanacaklarını ifade eden Akyüz, tüm olumsuzluklara rağmen yeni pazarlara yönelik çalışmalarına devam edeceklerini ve özellikle İran pazarını önemli bir fırsat olarak gördüklerini söyledi.

06 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR