Taşeron sisteminin karnesinde “geçer” not yok

Eleman.net’in yaklaşık 13 bin çalışan ve 3 bin 500’ü aşan işveren üzerinden gerçekleştirdiği araştırma çalışmasının sonuçları, taşeron sisteminin kar...

Eleman.net’in yaklaşık 13 bin çalışan ve 3 bin 500’ü aşan işveren üzerinden gerçekleştirdiği araştırma çalışmasının sonuçları, taşeron sisteminin karnesine projeksiyon tutuyor. Araştırma çalışmasına göre; Türkiye’deki şirketlerin yüzde 61’i taşeron sisteminin çalışma koşullarını olumsuz bulduğu için desteklemiyor. Çalışanların yüzde 50 si ise sistemi “Çok kötü” olarak tanımlarken, sistemin çok iyi olduğunu savunanların oranı sadece yüzde 3’te kalıyor.

 

Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net, yaşanan iş kazaları nedeniyle tartışma konusu olan taşeron sistemini, çalışanlar ve işverenler açısından değerlendiren bir araştırma çalışması gerçekleştirdi. Yaklaşık 13 bin çalışan ve 3 bin 500’ü aşan işveren üzerinden gerçekleştirilen araştırma çalışması, çalışan ve işveren kesimin bakış açısını ortaya koyması itibariyle bu sistemin karnesini çıkarıyor. Araştırma çalışmasına göre; Türkiye’deki şirketlerin yüzde 61’i taşeron sisteminin çalışma koşullarını olumsuz bulduğu için desteklemiyor. Çalışanların yüzde 50 si ise sistemi “Çok kötü” olarak tanımlarken, sistemin çok iyi olduğunu savunanların oranı sadece yüzde 3’te kalıyor. Araştırma çalışmasının sonuçları, yaşanan iş kazalarının taşeron sistemine yönelik olumsuz algının giderek arttığını gösteriyor. İşverenlerin yüzde 74’ü taşeron şirketlerle çalışmayı reddediyor. Bu sistemi destekleyenler ise yüzde 39’luk bir orana sahip bulunuyor.

 

Cevaplayan Aday Sayısı - 12.930 kişi

Anket Yayın Aralığı - 7 Ocak - 21 Ocak

Daha önce taşeron firmada çalıştınız mı?

Evet, çalıştım. 64%

Hayır, çalışmadım. 36%

 

Taşeron firmaların çalışma koşulları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok kötü 50%

Kötü 20%

İdare eder 19%

İyi 8%

Çok iyi 3%

 

Cevaplayan Firma Sayısı 3.590 kişi

Anket Yayın Aralığı 7 Ocak - 21 Ocak

Taşeron sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çalışma koşullarını olumsuz etkilediğini düşünüyor ve desteklemiyorum. 61%

Türk istihdam piyasası için faydalı olduğunu düşünüyor ve destekliyorum. 39%

 

Taşeron firmalarla çalışıyor musunuz?

Hayır, çalışmıyoruz. 74%

Evet, çalışıyoruz. 26%

 

“Sistem dersini iyi çalışmalı”

Yaşanan iş kazaları nedeniyle taşeron sisteme yönelik olumsuz bakış açısının artarak devam ettiğinin altını çizen Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

 

“Yapılan yasal değişikliklere rağmen, bu sistemin doğru bir temele dayandırılmamış olması nedeniyle, iş güvenliği uygulamaları ne yazık ki kurallara uygun şekilde uygulanamıyor.

Ülke gündemine oturan iş kazaları,  iş güvenliği ve buna bağlı olarak ekipmanların önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Riskli çalışma koşullarına sahip tüm taşeron firmalarının iş ve işçi güvenliğini sağlayan kuralları eksiksiz uygulamaları gerekiyor. İş güvenliğinin,  bir iş güvenliği uzmanının denetiminde, kurallara uygun şekilde yürütülmesi gerekiyor. Araştırma çalışmasının ortaya koyduğu tablo, taşeron sistemine yönelik olumsuz bakış açısının kırılması için Türkiye’nin doğru uygulamaları görmesi gerektiğini gösteriyor. Bunun için de bu sistemin temsilcisi olan şirketlerin dersini iyi çalışması gerekiyor”

23 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR