Müezzinoğlu'na çağrı: Türkiye, D vitamininin önemini ne zaman kavrayacak?

(1) Sağlık personeli D vitamininden "toksik" diye korkutulmuş. Oysa Dünya D Vitamini Konseyi Üyesi Prof. Dr. Canan Karatay “Bu güne kadar dünyada bir...

(1) Sağlık personeli D vitamininden "toksik" diye korkutulmuş. Oysa Dünya D Vitamini Konseyi Üyesi Prof. Dr. Canan Karatay “Bu güne kadar dünyada bir tek D vitamini toksisite vakasına rastlanmamıştır” diyor.  Bizler Prof. Dr. Canan Karatay, Dr. Ümit Aktaş gibi öncü doktorlar sayesinde D vitamini değerlerimizi 100 ng/ml'nin üzerine çıkardığımızdan beri (tabii ki sağlıklı ve doğal da beslenerek) pek çok hastalığımızdan ve sorunlarımızdan kurtulduk. Dr. Mercola'nın bugünkü yazısı da D vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar üzerine: (2)

 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANAN HASTALIKLAR!

“D Vitamini sağlık için çok önemli ve göz hastalıklarından bağırsak sorunlarına kadar özellikle kronik inflamasyon ve bağışıklık bozulmasından kaynaklanan birçok hastalığın en basit çözümü olabilir.

 

D vitamini eksikliği dünyada çok yaygın, güneşli ülkelerde bile eksiklik söz konusu. Ancak pek çok kişi özellikle de doktorlar bu eksikliğin farkında değiller. Hindistan Tıp Derneği (Indian Medical Association) ülke çapında bir farkındalık kampanyası başlatmış ve ülkedeki yaygın D vitamini eksikliğinin insanları diyabet, kalp krizleri, inme ve kanser hastalıklarına daha yatkın hale getirdiğini belirtiyorlar.

 

Adı vitamin olsa da D vitamini aslında bir steroid hormon, ya güneşe maruz kalarak vücut tarafından üretiliyor ya da bazı yiyeceklerden ve takviyelerden alınıyor. Sağlık için çok yararlı olmasının nedenlerinden biri de genlerin işlevlerini yönetmesi olarak söylenebilir. Araştırmacılar D vitamininin vücuttaki tüm hücre ve dokuların biyokimyasal mekanizmalarında işlevi olduğunu buldular. Dolayısıyla yeterince olmadığında tüm vücudun işlevleri etkileniyor ve zorlanıyor.

 

D vitaminini optimize etmenin en ideal yolu güneş ışınlarına maruz kalmak ancak kış ve çalışma şartları buna imkan vermiyor. Dışarıdan takviye etmeden optimal düzeylere ulaşılamıyor. En iyisi önce ölçülmesi ve sonra optimal düzeye getirilmesi.

 

D Vitamini eksikliği ile bağlantılı olduğu gösterilen “bazı” hastalıklar: (Aslında burada sıralanan hastalıklar az bilinenleri, D vitamini tüm hücreler ve mekanizmalar için gerekli olduğundan eksikliği burada belirtilmemiş pek çok hastalığa yol açıyor.)

 

- Göz kuruluğu ve sarı nokta hastalığı (maküler dejenerasyon)

- MS (multipl skleroz)

- Bağırsak hastalıkları

- İnflamatuar romatizmal hastalıklar

- Lupus (deri veremi)

- HIV/AIDS

- Depresyon

- Hamilelikteki D vitamini eksikliği çocuklukta astım riskini arttırıyor.

 

Giderek artan sayıda kanıt D vitamininin hastalıkları önleme ve sağlığı koruma konusunda hayati bir rolü olduğunu gösteriyor. Vücudumuzda yaklaşık 30.000 gen bulunuyor va D vitamini bunların 3000'e yakınını kontrol ediyor, aynı zamanda D vitamini reseptörleri vücudun her tarafında mevcut.

 

Geniş ölçekli bir çalışmaya göre D vitaminini optimal düzeyde tutmak kanser riskini %60 kadar düşürebiliyor. D vitaminini optimize etmek, özellikle pankreas, akciğer, yumurtalık, prostat ve cilt kanserleri dahil 16 tür kanserden koruma sağlıyor."

 

Dr. Joseph Mercola

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak:

(1) https://www.facebook.com/ObezliktenKurtul/photos/a.307180999391637.68423.307166446059759/825440844232314/?type=3&theater

(2) http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/01/06/vitamin-d-role-in-health-conditions.aspx?e_cid=20160106Z2_DNL_art_1&utm_source=dnl&utm_medium=email&utm_content=art1&utm_campaign=20160106Z2&et_cid=DM96409&et_rid=1300214593


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR