Haydar Akar: Ülkemiz maden cehennemine döndü

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar, AKP iktidarı ile birlikte ülkemizin maden ve taş ocağı cehennemine döndüğünü, 13 yılda 18 bin 626 m...

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar, AKP iktidarı ile birlikte ülkemizin maden ve taş ocağı cehennemine döndüğünü, 13 yılda 18 bin 626 maden işletme ruhsatı ve 64 bin arama ruhsatının verildiğini belirtti. Akar, Enerji Bakanlığının vermiş olduğu bilgileri paylaşarak Kocaeli’de olduğu gibi ülkenin her tarafında gelişi güzel maden işletme ve arama ruhsatlarının verildiğini söyledi.

 

“GELİŞİ GÜZEL RUHSATLARIN ÖNÜ AÇILIYOR”

AKP iktidarları döneminde verilen maden ruhsat sayılarına dikkat çeken Haydar Akar, 13 yılda 18 bin 626 maden işletme ruhsatı ve 64 bin arama ruhsatı verilmesinin mutlaka araştırılması gereken bir konu olduğunu belirtti. Akar, “Bu konuda Meclis’te araştırma önergeleri de sunduk. Ancak AKP her zaman olduğu gibi bunları reddederek gelişi güzel ruhsatların önünü açıyor. Yine ülkemizde 13 yılda 15 bin 333 maden ruhsat süresi uzatıldı. Kocaeli’de de aynı anlayışın  egemen olduğunu görüyoruz” dedi.

 

HALIDERE’YE DAVET ETTİ

Enerji Bakanlığının maden işletme ve arama ruhsatlarına ilişkin cevabının manidar ve trajik komik olduğunu söyleyen Akar, “Bakanlık, ‘Madencilik faaliyetlerinin çevreye duyarlı yöntemlerle yapılabilmesi, faaliyetler esnasında çevrenin en az etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin alınması ve doğal dengenin korunmasına yönelik olarak maksimum tedbirlerin alınmasını sağlamak amacıyla gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır’ diyor. Sayın Enerji Bakanını Halıdere’ye davet ediyorum. Gelip bu düzenlemeleri bize Halıdere’de anlatsın” şeklinde konuştu.

 

“MEVZUAT HİÇE SAYILDI”

Haydar Akar, “Halıdere’de bulunan taş ocağının işletme ruhsat süresi geçtiğimiz yıl 2037 yılına kadar ‘ÇED gerekli değildir’ raporu ile birlikte verilirken arazi Orman ve Su İşleri Bakanlığının olduğu için ayrıca kira süresinin uzatılması gerekiyordu. Enerji Bakanlığının cevabında bu konuya da dikkat çekilmiş ve arazi için mutlaka bağlı Bakanlığın izninin gerekliliği ve bölge yerleşim yeri ise mutlaka ÇED raporunun verilmesi gerektiği belirtilmiş. Ancak kanun ve mevzuat maalesef Kocaeli’de hiçe sayılırken en azından AKP’li Bakan, Milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanının seçim öncesi Halıdere halkına vermiş olduğu sözleri tutmasını bekliyoruz” dedi.

31 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR