Haydar Akar’dan 4 Aralık Dünya Madenciler Günü

Akar’ın mesajı şu şekilde: Madenciliğimizin içinden geçtiği sıkıntılı süreç, maden işçilerimize yaşatılanlar ve özelleştirme saldırıları altında...

BÜYÜT

Akar’ın mesajı şu şekilde:

Madenciliğimizin içinden geçtiği sıkıntılı süreç, maden işçilerimize yaşatılanlar ve özelleştirme saldırıları altında 4 Aralık ‘Dünya Madenciler Günü’nü oldukça buruk bir şekilde kutluyoruz. 2014 yılı içinde Soma’da, Ermenek’te, Zonguldak’ta ve diğer bölgelerimizde yaşadığımız maden kazalarında kaybettiğimiz madencilerimizin acısını yüreğimizde duyduk. Bu yürek acımız hala sürmektedir…  Şehit maden emekçilerimizi bir kez daha saygı ve şükranla anıyorum.

Doğal zenginliklerimizin toplumsal refaha katkısı ve ekonomimizin güçlenmesindeki payı hiçbir zaman küçümsenemez. Ancak, yeraltı ve yerüstü doğal zenginliğimiz olan madenlerimizin ülke ekonomisine kazandırılması çalışmalarında iş güvenliği ve işçi sağlığı, çevresel değerler daima ön planda tutulmalıdır.

Ancak ülkemizde Madenlerdeki kazaların tamamı iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmadığı için meydana gelmiştir. Bu nedenle bilim adamları, 301 işçimizin hayatını kaybettiği Soma maden faciasını “en kolay önlenebilir kaza” olarak tanımlamışlardır.

1983-2003 yılları arasında 499 işçi,

2003-2014 yılları arasında 1075 işçi,

2014 yılında ise 354 işçi maden kazalarında hayatını kaybetmiştir.

Dünyada gelişen madencilik sektöründe kazalar ve ölümler en aza indirilirken, ülkemizde ölümler, iş cinayetlerine dönüşmüştür. Ne yazık ki bu facialardan ders alınmadığı için kazalar hala devam etmektedir. Soma da yaşanan faciadan sonra 38 maden kazasında 54 madencimizin hayatını kaybetmesi de bunun göstergesidir.

4 Aralık Madenciler Günü nedeniyle hükümeti bir kez daha uyarıyor, ulusal bir madencilik politikasının oluşturulması gerektiğini, işçilerimizin her türlü iş güvenliğinin sağlanarak, onlar için yaşam haklarının güvence altına alındığı ve yerin metrelerce altında geçirdikleri her saniye emeklerinin karşılığının tam verildiği bir ülke diliyorum.

4 Aralık Dünya Madenciler Gününde; madenleri arayıp bulan, işleyen, alınterleri ile maden ocaklarını aydınlatan tüm maden emekçilerinin gününü kutluyor, hayatlarını kaybeden maden emekçilerimizi saygıyla anıyorum.

04 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR