Areva grevi başlamadan bitti

Areva patronu Birleşik Metal-İş’in şartlarını kabul etti ve sözleşmeye imza attı. Grev, başlamadan kazanımla sonuçlandı.Düşük ücret ve ücretlendirme s...

BÜYÜT

Areva patronu Birleşik Metal-İş’in şartlarını kabul etti ve sözleşmeye imza attı. Grev, başlamadan kazanımla sonuçlandı.

Düşük ücret ve ücretlendirme sistemindeki adaletsizliğin yanı sıra kıdem tazminatı ile ilgili maddenin belirsizliği sebebiyle greve giden Birleşik Metal-İş 28 işyerinde grev ilan etmişti. 14 işyerinde Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) fabrikalardaki çalışanları grev oylamasına zorlamıştı. 7 fabrikada ‘greve evet’ kararı çıkmış ve Birleşik Metal-İş, grev uygulama tarihlerini bildirmeye başlamıştı. 22 Mart’ta Eskişehir’de başlayan grevlere bugün de (29 Mart) Gebze’de bulunan Areva’da devam edilecekti.
bin 700 işçinin çalıştığı Areva, Alston ve Shinder fabrikalarında gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından işveren geri adım atarak Birleşik Metal-İş’in taleplerini kabul etmek zorunda kaldı. Sabah saatlerinde İstanbul’dan greve destek için yola çıkan grev treni Areva önüne vardığında işçilerin kutlamasına katıldı. Birleşik Metal-İş üyeleri Areva’da saatlik ücretlerine 51 kuruş zam getirecek sözleşmeye imza attılar. Ücret zammının yanı sıra bazı sosyal hakları da garanti altına alan Birleşik Metal-İş üyeleri yarın da Bekaert’te grev ilan edeceklerini duyurdular. Yapılan duyurunun ardından Grup Yorum bir dinleti yaptı. Türk Metal ile MESS arasında imzalanan grup toplu iş sözleşmesinde metal işçisinin saatlik ücretine 30 kuruşluk zam yapılması ön görülüyordu.

YARGIDAN KROMAN ÇELİK GREVİNE FREN
Öte yandan yapılan MESS’in itirazını değerlendiren yargı Kroman’da 28 Mart’ta başlayacak olan grevi başka bir tarihe erteledi. Kroman’daki grev oylamasında ‘greve evet’ kararı çıkmıştı. Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde Osmangazi bölgesinde bulunan Kroman’da bine yakın işçi çalışıyor. Kroman, İstanbul Sanayi Odası’nın yayımladığı en büyük 500 şirket arasında da 2009 yılında 18’inci sırada yer almıştı.

29 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR