CHP, çöp fabrikasında 2 konuya önem veriyor!

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, haftalık olağan basın toplantısında katı atık yakma tesisinin yeri ve kullanımı hakkında açıklama yaptı....

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, haftalık olağan basın toplantısında katı atık yakma tesisinin yeri ve kullanımı hakkında açıklama yaptı. Küçükkaya, Büyükşehir Belediyesi’ni eleştiri yağmuruna tuttu. Büyükşehir Belediyesinin vizyon belediyecilik anlayışına uygun belediyecilik yapamadıklarını belirtirken “Sahildeki restoranları bile işletemiyorlar. Restoran bile işletmeyi başaramayıp FETÖ’ye yıllarca imkan sağlamış bir belediyecilik anlayışının bu konuda başarı sağlaması merak konusu. AKP yerel iktidara geldiğinde Kocaeli, tüm altyapı sorunlarını çözmüş bir belediyeydi. Bugün İzmit alarm veriyor” dedi.

 

VAHŞİ DEPOLAMA

CHP İzmit İlçe Başkanı Küçükkaya, “İlimizde gerçekleştirilen en büyük projelerden birisi olan İZAYDAŞ maalesef evsel atık noktasında iki senedir vahşi depolama alanı olarak kullanılmış. Bu yüzden dolayı da ihtiyaca cevap veremeyecek duruma gelmiştir. Türkiye’de birçok ilden önce çöp sorununu çözen Kocaeli ilinde çok fazla yaşanılmasa da geri dönüşüm, çöp ayrıştırma ve biogaz ve benzeri tarzdaki çevreye duyarlı tesisler uygun teknoloji ile yapılmadığından dolayı ihtiyaca karşılık verememiştir” açıklamasında bulundu.

 

50 MİLYON DOLAR

Sözlerine devam eden Küçükkaya “Örneğin, İstanbul Şile’de kurulan RECYC DİA ATS şirketi ülkemizdeki en iyi tesislerden biri olmasına rağmen teknolojisini 3 defa değiştirmek zorunda kalmıştır. Buna rağmen ayrıştırma oranı maksimum yüzde 8’e ulaşabilmiştir. İşte bu yüzden bakanlık, ülkemiz bu tarz tesisler mezarlığına dönmesin diye fizibilite raporu oluşturmadan ve bakanlık onayı olmadan ihtiyaç sözleşmesi yetkisi belediyelere vermemiştir. Alt belediyeler için de büyükşehir belediyelerinden yetki alma şartı getirilmiştir. Yine bakanlık mevcut katı atık planını referans alınmamasıyla ilgili itirafta bulunmuştur. Değerli İzmit, Kocaeli halkı 100 bin tonluk bir katı atık yakma tesisi 50 milyon dolar civarındadır. Bu yüzden bu konu doğasıyla çevreye saygısıyla, tesisin rantibıl olmasıyla ihtiyaçlara birebir karşılık vermesiyle üzerinde düşünülmesi gereken detaylı bir konudur. Kanunun bütün muhatapları Kocaeli kentinin tüm dinamikleridir” değerlendirmesinde bulundu.  

 

POLİTİK BİR DURUMDA DEĞİLDİR

CHP olarak katı atık yakma tesisinde önemsediğimiz iki konu var diyen Küçükkaya “Birincisi yer, ikincisi teknoloji. Şu konuda CHP, aman yapmasınlar gibi politik bir durumda değildir. Maalesef AKP yerel belediyecilik anlayışıyla ‘yaptım oldu’ mantığıyla bu tesis ve hizmet halka sunulamaz. MAP’daki trilyonlarca kuleleri kaldırdılar. Bu başarısız örneklerin tek nedeni kurumsal muhataplara danışmamaktır. Çöpler ilk evde ayrıştırılması gerekir. Türkiye’de karpuz kavun gibi benzeri ürünlerin çöplerinde sululuk oranından dolayı yakılamaz hale geliyor. Bizim de bireysel kanaatimiz gömmektense yakmanın doğru olacağını düşünüyoruz. Belediye yetkililerinden de hassasiyet bekliyoruz” dedi.

 

HALKA BİLGİ VERİLMELİDİR

Umuttepe’ye yakın yerde yaşayan halkın öncelikle bilgilendirilmesi gerekiyor diyen Küçükkaya “Kocaeli kentine defalarca anlatılması gerekiyor. İkincisi de öyle bir teknoloji getirilmesi gerekiyor ki kullanılabilir enerji üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Belki büyükşehir yetkilileri bu konuda insanlara daha iyi bilgiler verip mevcut altyapıyı kurtarabileceği ile ilgili bilgiler gerekiyor. Umuttepe yolu çok hassas bir yol. Büyükşehir Belediyesi oraya yüzlerce çöp kamyonu götürürken öğrenciler düşünüldü mü?” açıklamasında bulundu.

 

İZMİT ŞEHRİ ALARM VERİYOR

Sahildeki restoranları bile işletemiyorlar diyen İzmit İlçe Başkanı Küçükkaya “Restoran bile işletmeyi başaramayıp FETÖ’ye yıllarca imkan sağlamış bir belediyecilik anlayışının bu konuda başarı sağlaması merak konusu. AKP yerel iktidara geldiğinde Kocaeli, tüm altyapı sorunlarını çözmüş bir belediyeydi. Bugün İzmit şehri alarm veriyor. Trafik sorununu tramvayla çözmeye çalışıyorlar ama kent ciddi sıkıntılar yaşıyor. Koca kente sadece iki ana noktadan girip çıkılıyor. Allah inşallah bizi çöp konusunda da aynı noktaya getirmesin” ifadelerini kullandı.  

 

FETÖ HİÇ SIZMAMIŞ

Yerel gündemi ele alan Küçükkaya, ülke gündemine de değinerek “Ülke sadece yerel değil genel anlamda da tesadüfler ülkesi oldu. IŞİD artık terör örgütü olduğunda artık kimi öldürülüyor şeklinde konuşmalar dönüyor. Süleyman Şah Türbesi’nin nasıl kaçırıldığı, 12 adanın neredeyse resmen Yunanistan’ın fiilen kullanma hakkının verildiği bir dış politika izleniyor. AKP’nin bakanları, belediye başkanlarına nedense FETÖ hiç sızmamış” dedi.  

 

AKP NE KADAR AKSA FETÖ KONUSUNDA DA O KADAR AKTIR

Ne istedilerse vermişler ama AKP’ye ne hikmetse sızmamışlar diyen Küçükkaya “Bir insanın adının ak olmasıyla ak olunmuyor. Yolsuzluk konusunda ne kadar aksa dış politikada başarısızlıkta ne kadar aksa kömür ocaklarında ölen, her ay ülkenin başkenti dahil olmak üzere yüzlerce insanın ölümünde AKP ne kadar aksa FETÖ konusunda da o kadar aktır. Tramvay güzergahında esnafın yaşadığı mağduriyetler hakkında özel bir çalışma bekliyoruz. Bu esnafı ticari hayatta ayakta durdurabilecek bir çalışma bekliyoruz. Büyük AVM’lere verdikleri fırsat önceliğini gariban İzmit esnafına vermelerini de bekliyoruz” şeklidne konuştu. Serkan BORLAK

18 Ekim 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR