MHP’nin Olağanüstü Kurultayı 19 Haziran’da

MHP’de Çağrı Heyeti’nin daveti ile 19 Haziran’da yapılması planlanan olağanüstü kurultaya ilimizden 8 üst kurul delegesinin katılması bekleniyor. Ku...

MHP’de Çağrı Heyeti’nin daveti ile 19 Haziran’da yapılması planlanan olağanüstü kurultaya ilimizden 8 üst kurul delegesinin katılması bekleniyor. Kurultayın tüzük değişikliği için delegelerin 3’te 2’sinin katılması gerekiyor.

 

1 Kasım seçimleri sonrasında MHP’de başlayan olağanüstü kurultay söylemleri içerisinde yargı son kararı vererek çağrı heyeti atamıştı. Çağrı heyeti tarafından olağanüstü kurultayın 19 Haziran’da yapılması yönünde çağrıda bulunuldu. Bu kararın ardından parti içinde tüzük tartışmaları başladı. Zira çağrı heyetinin görevi salon girişine kadar sınırlı olunca kongrenin nasıl başlayacağı merak ediliyor. Zira MHP’nin tüzüğünde parti genel başkanı konuşmadan il kongresi yapılamaz hükmü yer alıyor.

 

800 DELEGE LAZIM

MHP’nin bin 200 dolayında üst kurul delegesi bulunuyor. Doğal delegelerle bu sayı yükseliyor. Yapılması planlanan olağanüstü kurultayda değişiklik yapılabilmesi için üst kurul delegelerinin 3’te 2’sinin kongrede yer alması lazım. Aksi durumunda olağanüstü kurultay yapılamıyor. MHP’li muhaliflerin eli bu durumda zayıflıyor. Zira 800 dolayında delegenin salonda olması gerekiyor.

 

RAMAZAN ETKİLER Mİ?

Çağrı Heyeti ise, MHP’nin olağanüstü büyük kurultayının, 19 Haziran Pazar günü saat 10.00'da Ankara Büyük Anadolu Oteli'nde toplanacağını açıkladı. Yapılan bu açıklamaya rağmen MHP’de henüz net bir tavır olmaması dikkat çekiyor. Pazar günü yapılmak istenen kurultayı etkileyen bir başka durum ise Ramazan ayı. Oruçlu olacak birçok delegenin sıcak havanın da etkisi ile Ankara’ya gitmesi beklenmiyor.

 

DEĞİŞİMCİLERİN DURUMU

MHP’de üst kurul delegesi olarak ilimizde 24 isim bulunuyor. Bu isimlerden 11 tanesinin değişim için imza vermesine karşın son dönemlerde kararsız kaldıklarını gözleniyor. Değişim isteyenler olağanüstü kurultay kararı alınmasına sevinirken, parti içerisinde halen daha çekişmenin yaşanması yenilikçilerin canını sıkıyor.

 

İLÇE BAŞKANLARI AĞIRLIKTA

MHP Genel Merkezi tarafından ‘10 Temmuz’da olağanüstü kurultay yapılacak’ denmesine karşın takınılan tavır değişimciler de kafa karışıklığına neden oluyor. 19 Haziran’da yapılması beklenen olağanüstü kurultay için ilimizden 8 ismin gitmesine kesin gözle bakılıyor. Bu isimler arasında ilçe başkanlarının ağırlıkta olması dikkat çekiyor.

 

icerisi.jpg

 

BELLİ DEĞİL

Bu arada hafta sonunda yapılacak olan kurultaya katılacakların başını ise İzmit İlçe Başkanlığı’ndan istifa eden Kaan Dilmen’in çektiği bildirildi. Bu arada delegelerden İskender Turan’ın ise henüz karar vermediği bildirildi. MHP İl Başkanlığı kongresinde il delege listesini delerek genel merkez delegesi olan İskender Turan henüz net kararını vermiş değil. Turan’ın çevresine bu noktada işaret vermediği de belirtiliyor. n Serkan BORLAK

 

KURULTAYA KATILKAYACAK DELEGELER

Aydın ÜNLÜ (İl Başkanı)

Ahmet YALÇINÖZ (İzmit)

Ahmet Ferit TAŞDEMİR (Gebze)

Ercan BAYRAK

Erhan ÖZTAŞ

Erkan AZERİ

Hüseyin ÇILDIR

Hüseyin Avni ASLAN

İbrahim Özcan (Ülkü Ocakları)

İzzet ERDEM

Kemal KÖSE

Murat KALENDER

Zeki GÜRSU

Saffet SANCAKLI (Milletvekili)

Muzaffer SAYICI

 

KURULTAYA KATILACAK DELEGELER

Fatih KARTAL

Fatih Kürşat DEMİR

Kaan DİLMEN

Mehmet Emin ŞİMŞEK

Murat ÖGE

Muzaffer YILMAZ

Orhan KILINÇSOY

Türkan ÖZCAN

14 Haziran 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR