Hyundai iş kapısı açacak ! 2 Bin kişiye iş

Büyüyen Türkiye ekonomisi ve 1 milyon adetlere doğru giden otomotiv satışlarını gören Güney Koreli otomotiv devi, ilimizdeki i fabrikanın yanına bir y...

BÜYÜT

Büyüyen Türkiye ekonomisi ve 1 milyon adetlere doğru giden otomotiv satışlarını gören Güney Koreli otomotiv devi, ilimizdeki i fabrikanın yanına bir yeni yatırım daha yapacak. Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, “Karar 2 ay içinde çıkar. 2 yepyeni modelin Türkiye’de üretilmesi gündemde. 3 haneli bir yatırım söz konusu. En az bin kişi istihdam edilecek” dedi.

Türkiye ekonomisindeki olumlu rüzgar, iç pazarda 1 milyon adetlere giden otomotiv satışları yeni yatırımların önünü açıyor. Güney Koreli otomotiv devi Hyundai, Türkiye’deki yatırımlarını artırma kararı için son aşamaya geldi. Cenevre Otomobil Fuarı’nda sorularımızı yanıtlayan Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, mevcut İzmit’teki fabrikalarının yanına yeni bir tesis daha kuracaklarını belirterek, “Güney Kore’yle görüşme halindeyiz. Karar 2 ay içinde çıkar. 2 yepyeni modelin Türkiye’de üretilmesi gündemde. Burada üretilecek modeller, Ortadoğu, Rusya Federasyonu, Kuzey Afrika ülkelerine ihraç edilecek” diye konuştu.

2 bin kişi işe alınacak
Yenilenen Accent’in eski versiyonunun Türkiye’de 2 yıl daha üretileceğini kaydeden Kibar, Avrupa’da büyük satış başarısı yakalayan i20’nin yanına 2 yeni Hyundai modeli getirmek istediklerini söyledi. Kibar, modellerin binek otomobil olacağını ve sıfırdan yaratılacağını ekledi. Ali Kibar, yeni yatırımla ilgili olarak şunları anlattı “8 ay önce yeni bir fabrika kurmak için Güney Kore’yle görüşmelere başladık. Kısa süre içinde resmi karar açıklanacak. Tabii İzmit’te üretilecek modellerin ihracatın yanı sıra iç pazarda da satması gerekiyor. Yeni tesis mevcut fabrikamızın yanındaki boş arazide yapılacak. Karar alındıktan 18-20 ay içinde tesis üretime geçer. 500 milyon doların altında, 3 haneli bir yatırım söz konusu. Yeni fabrikayla birlikte istihdamımız da otomatikman artmış olacak. Minimum 2 bin kişiyi işe alırız.”

Kibar, yeni yatırım sonrasında Kibar Holding’in Hyundai Assan’daki yüzde 30’luk payını koruyacağını, hisse değişiminde bir değişikliğin olmayacağını ifade etti.

‘İç pazardaki satışlar yatırımı tetikledi’YENİ yatırım kararında iç pazardaki satışların beklentilerin üzerine çıkmasının, Türkiye ekonomisindeki istikrarın etkili olduğunu söyleyen Ali Kibar, “Otomotiv satışları 2010’da rekor kırdı. Bu yıl aynı seviyelerde gerçekleşir. Yavaş yavaş herkesin hayali 1 milyon adetlik satış rakamlarına doğru gidiyoruz. Türkiye ekonomisi büyüyor. Küresel ekonomik krizden alnımızın akıyla çıktık. Tüm bu olumlu göstergeler, yeni yatırımların önünü açıyor. Güney Koreli ortağımızın dikkatinden kaçmıyor” açıklaması yaptı.

04 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR