Özdağ"Vize sorununu çözmeliyiz”

        İtalya İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini beraberinde İtalya Ticaret Ateşesi Maria Trinchieri, İtalya Ticaret Odası Direktörü Ferdinando...

 

 

 

 

İtalya İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini beraberinde İtalya Ticaret Ateşesi Maria Trinchieri, İtalya Ticaret Odası Direktörü Ferdinando Pastore ile birlikte Kocaeli Ticaret Odası’nı (KOTO) ziyaret etti. İtalyan heyet; KOTO Başkanı Murat Özdağ, Meclis Başkanı Bülent Karagöz, Genel Sekreter Oktay Baltalı, Danışman Alphan Namlı, yönetim kurulu ile meclis üyeleri tarafından ağırlandı.

 

17 İTALYAN SERMAYELİ ŞİRKET

Ziyarette ilk sözü alan KOTO Başkanı Murat Özdağ, Türkiye ve İtalya arasındaki diplomatik ilişkilerde 158 yılın geride kaldığını belirterek, ekonomik veriler hakkında değerlendirmede bulundu. Özdağ, “Kocaeli 17 İtalyan sermayeli şirkete ev sahipliği yapıyor. 2013 yılında İtalya’ya 316 milyon 773 bin 995 dolarlık ihracat ve 498 milyon 421 bin 63 dolar ithalat gerçekleşti. Bu rakamlar ülkemizden 2013 yılında İtalya’ya yapılan toplam ihracatın yüzde 4.71’i ve ithalatın yüzde 3.86’sını oluşturuyor” ifadelerine yer verdi.

 

KONUŞMASINI TÜRKÇE YAPTI

İtalya’yı ilimiz ve ülkemiz için çok önemli bir ticari ortak olarak gördüklerini belirten Özdağ, bu ortaklığın yoğunlaşarak devam etmesinin önünde vize sıkıntıları olduğunu söyleyerek konuşmasını sonlandırdı. İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini ise konuşmasını Türkçe yaptı. Türk ve İtalyan toplumlarının kültürel ve psikolojik yönden çok benzediğini söyleyen Başkonsolos Alberini, İtalya’da da şirketlerin tıpkı ülkemizdeki gibi genellikle aile şirketi olduğunu vurguladı.

 

VİZELERDE YÜZDE 100 ARTIŞ

“Bu benzerliklerden dolayı Türk ve İtalyan işadamları çok iyi partner olabiliyorlar” diyen Alberini, vize sorununa da değinerek, “Vize, ilişkilerimizin artması için engel ama bu engeli aşmak için çaba harcıyoruz. Geldiğimde İstanbul’da 50 bin vize veriyorduk. Geçen yıl 100 bin vize verdik. Vize ret oranı yüzde 0’dır. Hedefimizde ise Schengen vizesini en kolay şekilde verebilmek” dedi.

 

İTALYA’YI TANITTILAR

Başkonsolos Alberini ayrıca, ülkemizde faaliyet gösteren İtalyan okullarından mezun olan öğrenciler sayesinde iki ülke arasında ekonomik köprülerin daha da güçlendirildiğini söyledi. Daha sonra konuşan İtalya Ticaret Odası Direktörü Ferdinando Pastore ve İtalya Ticaret Ateşesi Maria Trinchieri ise, yatırım olanaklarını yerinde görmek ve İtalya’yı daha iyi tanımak adına Kocaelili işadamlarını ülkelerine davet etti.

 

BAŞKAN ÖZDAĞ’DAN DAVET

İtalyan heyetin davetine bir başka davetle karşılık veren Başkan Özdağ ise, İtalya üniversitelerini Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’na (DOMİF) davet ederken, işadamlarını da eylül ayında yapılacak olan Sanayi ve Teknoloji Fuarı’na (SANTEK’14) çağırdı. Başkan Özdağ, İtalyan işadamlarının Kocaeli ziyaretinden sonra da Ekim ayında oda olarak ülkeye gidebileceklerini söyledi. KOTO heyeti daha sonra İtalyan konukları ile birlikte Türk Pirelli fabrikasını gezdiler.

08 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR