Özcan: Türkmendağı’nın kontrolü Türmenler’de

Kocaeli Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı İl Başkanı İbrahim Özcan dün Şube binasında, önceki gün Kocaeli’nden Bayır-Bucak Türkmenlerine gönderilen...

Kocaeli Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı İl Başkanı İbrahim Özcan dün Şube binasında, önceki gün Kocaeli’nden Bayır-Bucak Türkmenlerine gönderilen yardımlarla ilgili basın açıklaması yaptı. Hatay ile Suriye arasında bulunan Yayladağ bölgesine gönderilen yardımlarla beraber bölgede yaşayan Türkmenlerin durumlarını gözlemlemek için bölgeye giden Özcan, gözlemlerini basın mensupları ile paylaştı. Özcan konuşmasında Türkmenlerin yaşadığı zorlukları anlatarak, “Türkmendağında şuan için bir bombardıman yok. Zaten bölgede yaşayan soydaşlarımız bölgenin kontrolünü almış durumdalar” dedi.

 

‘KOCALEİ’NDEN İKİ TIR GÖNDERDİK’

Bölgede yaşayan Türkmenlere gönderilen yardımlarla ilgili konuşan Özcan “Biliyorsunuz yaşanan gelişmelerden sonra bölge de yaşayan soydaşlarımıza maddi ve ayni yardımlar yapıyoruz. Oradaki soydaşlarımıza elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz. Kocaeli’nden iki tır yardım götürdük. Biz de oradaki durumu görmek için Hatay Yayladağ’a kadar gittik. Hatay’da yamadağ kampında bulunan soydaşlarımızla bir araya gelerek yardımlarımızı teslim ettik. Türkiye genelinde 35 tır yardım yapıldı. Bunun haricinde belirtmem gerekir ki orada perişanlık, zulüm var. Soydaşlarımız çile çekiyor. Orada yaşayan soydaşlarımızın hemen hemen hepsi bombardımanları görmüş. Özellikle Rusya’ya karşı bir tepkileri var” açıklamasında bulundu.

 

‘İHTİYAÇLARINI GİDERMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Türkmenlere yapılan yardımların özellikle Hatay Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kontrol edildiğini belirten Özcan, “Hatay Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ve oradaki MHP il başkanımız orada ciddi bir çalışma yürütüyorlar. Özellikle soydaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak noktasında çok önemli çalışmalar yapıyorlar. Hatay’da soydaşlarımızdan 600’e yakını kalıyor. Şuan da Türkmendağı’nda bir çatışma durumu yok. Orada bir nöbet tutma hali var. Herhangi bir sıkıntının yaşanmaması adına nöbet tutuyorlar. Genel Merkez tarafından da tüm soydaşlarımızın ihtiyaçları giderilmeye taşınıyor” ifadelerini kullandı.

 

‘400 KİŞİLİK EĞİTİM MERKEZİ’

Türkmenlerin hem sağlık hem de eğitim ihtiyaçlarının da karşılandığını ifade eden Özcan, “Hatay bölgesinde yaşayan Türkmen soydaşlarımız için Hatay Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı bir tane sağlık merkezi ve 400 kişilik bir eğitim kurumu var. Yayladağı ile yamadi kampı arasında kurulmuş. Türkiye’nin birçok yerinden gelen camiamız doktorları oradaki soydaşlarımıza sağlık anlamında yardım ediyor. Devletimizde orada bir yardımı var. Özellikle yamadi kampı devlet tarafından kurulmuş ve korunuyor” dedi.

 

‘HATAY ÜLKÜ OCAKLARINA ULAŞIN’

Yardımlar kapsamında ayni yardımların sona erdiğini ancak yine de yardım etmek isteyen vatandaşların MHP Genel Merkez’e ya da Hatay Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’na ulaşabileceğini söyleyen Özcan, “Ayni yardımları sona erdirdik. Ama yine de yardım etmek isteyenler sosyal medya üzerinden bize ulaşabilir. Hatay Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı 24 saat bu işle ilgileniyor. Onlara ulaşarak da oraya yardımlarını ulaştırabilirler” sözlerini kullandı.

 

‘BÖLGENİN KONTROLÜ ELİMİZDE’

Son olarak bölgede yaşanan çatışmalı sürecin sona erdiğini ve Türkmenlerin bölgenin kontrolünü tekrardan aldığını belirten Özcan, “Rejimin orada ciddi bir baskısı var. Ama oradaki soydaşlarımızla konuştuğumuzda onlarda sonunda ne olur bilmiyorlar. Haliyle bizde kestiremiyoruz. Ama Türkmendağı’nın kontrolü şuan bizde. Oradaki soydaşlarımız araziye hakim. Zaten çok sık ormanlıklı bir yer. Rusya orayı bombalasa bile eline taşı toprağı bombalamaktan başka bir şey yapamaz” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK 

07 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR