Son bütçe toplantısı gerçekleştirildi

Körfez Belediyesi, 2013 yılı Ekim ayı toplantısının 2. Oturumunu Körfez Belediye Binası Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi.Körfez Belediyesi, 2013 yılı...

BÜYÜT


Körfez Belediyesi, 2013 yılı Ekim ayı toplantısının 2. Oturumunu Körfez Belediye Binası Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi.
Körfez Belediyesi, 2013 yılı Ekim ayı toplantısı 2. Birleşiminin 1. Oturumunu gerçekleştirdi. 2013 yılının son bütçe görüşmesinin yapıldığı toplantıda tutanak özetleri oylandı, 2014 Mali Yılı Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu ve 2014 Mali Yılı Belediye Tarifeleri ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu konuşuldu.
ELEŞTİRİ YOĞUNLUĞU
Dönemin son bütçe komisyon raporunun oylanacağı toplantıda, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve AKP’ye, CHP kanadından yoğun eleştiri vardı. Söz alan Tuğman Kayalı, belediyenin gelirlere göre daha fazla harcama yaptığını belirterek “Bu açık nasıl kapanır bilinmez ama CHP Körfez Belediyesi’ni aldığında büyük bir borcun altına girecek gibi görünüyor” diye konuştu. Başkan Yunus Pehlivan’ın geçen toplantıda ‘Körfez’e 400 milyon lira yatırım yaptık’ sözünü hatırlatan Kayalı, “Belgeler yalan mı söylüyor? Son 5 yılda yatırıma giden para 73 milyon 290 bin lira” dedi. Körfez Belediyesi’nin yatırım yönünden sınıfta kaldığını ifade eden Tuğman Kayalı, Körfez’in hala köy görünümünde olduğunu belirtti. Sahilde mangal yeri olmasına dikkat çeken Kayalı “150 bin nüfuslu bir yerde sahili mangal yeri olarak kullanan başka bir belediye yoktur” şeklinde konuştu. Dubai Port konusunda belediyenin kandırıldığını söyleyen Kayalı, “ÇED raporlarına bakın. Orada bin kişi değil, 400-450 kişi çalışacak. Eğer ful çalışırsa 600-650 kişi çalışabilecek” dedi. Yatırıma karşı olmadıklarını dile getiren Tuğman Kayalı, Dubai Port’un genişleyip vatandaşları mağdur etmesinden şüphe duyduklarını belirtti.
“HEREKE TARİHE GÖMÜLÜ”
Hereke’yi halıda dünyanın merkezi haline getireceğiz diyerek yola çıkıldığını ifade eden Kayalı, Hereke’nin hala tarihe gömülü olduğunu söyledi. Belediyenin birçok arsasının satıldığını vurgulayan Kayalı, “Ancak borçlar da arttı. Belediye’ye ait yerlerin, borçları kapatmak için satıldığını düşünüyorduk ama borçlar da artıyor. Belediye’nin yerleri bittiğinde iflas bayrağı mı çekilecek çok merak ediyorum” diye konuştu. 2 kültür merkezinin yapıldığını söyleyen Kayalı “Ben kültür merkezi denince, tiyatrosuyla, sinemasıyla, kafeleriyle insanların hoşça zaman geçirebileceği bir yer düşünüyorum. Belediye’nin hakkını yiyemem, 2 kültür merkezi yaptı. Ancak bunlar sadece tiyatro, buralarda sadece tiyatro ve düğünler oluyor” dedi.
KÖRFEZ’DE SORUN ÇOK
Tuğman Kayalı’nın ardından CHP’li Tayfun Balıkçı söz aldı. Körfez’deki sorunlardan kısaca bahseden Balıkçı, Başkan Yunus Pehlivan’dan cevap bekledi. Yapımına başlanan yol ve kaldırım taşlarının yarım bırakıldığını dile getiren Balıkçı, vatandaşların mağdur olduğunu dile getirdi. “Körfez’in köy görünümünden ne zaman kurtulacağız?” diyen Balıkçı, yol çalışmalarında trafiğin çok aksadığını söyledi. Fen İşleri çalışanlarının trafik kontrolünden anlamadığını dile getiren Tayfun Balıkçı “Siz Avrupa’da hiç belediyecilik görmediniz mi?” şeklinde konuştu. Kurban pazarlarının, vatandaşların arsaları üzerine kurulduğunu belirten Balıkçı, vatandaşlardan alınan kurban pazarı yeri diye alınan verginin haksız olduğunu vurguladı.
“BOZUK DÜZENDE SAĞLAM ÇARK OLMAZ”
Başkan Pehlivan ve AKP’ye yönelik eleştirilere Zeynel Sarıkaya devam etti. “Bozuk düzende sağlam çark olmaz” diyen Sarıkaya, merkezi otoriteyle yapılan belediyeciliğin bu kadar olacağını ifade etti. Türkiye’nin heryerinde anayollar ve görünen yerlerin çok güzel, ancak arka sokakların berbat halde olduğunu dile getiren Sarıkaya “ABD’yi bu kadar kopyalayan başka bir iktidar görmedim. Körfez San Francisco’ya benziyor. Anayollar, görünen yerler çok güzel, arka taraflar çok berbat. Bu Kocaeli’de de böyle, Ankara’da da böyle, tüm Türkiye’de böyle” dedi. Ön tarafların ihtişamlı, arka tarafların içler acısı halde oılduğunu vurgulayan Zeynel Sarıkaya, “Sosyal demokrat belediyeciliğin temel ilkesi eşitliktir. Biz iktidara geldiğimizde kalıcı ve eşit hizmetler yapacağız” diye konuştu. Bu konuya günümüzden örnek veren Zeynel Sarıkaya “Vatan haini muamelesi görmesine rağmen Eskişehir, bu konuya en güzel örnek” dedi.
“ORTADOĞU’DAN UZAYA FÜZE GÖNDERİLDİ Mİ?”
Körfez Belediyesi’nin kaynaklarının yüzde 30’unun kayıt dışı olduğunu söyleyen Sarıkaya, “Kaynakların yüzde 30’u kayıt dışı. Kayıt altına alamadınız. Örnek vermek gerekirse çelik firmasına verilen yerden alınması gereken kiralar nerede?” dedi. AKP Hükümeti’nin çok güzel saraylar yaptığını belirten Sarıkaya “Bu, sizin Arap sevginizden ileri geliyor. Araplar da lüks binalarda yaşıyorlar ama Ortadoğu’dan uzaya füze gönderildi mi?” diye konuştu. Hükümet’e seslenen Sarıkaya “Ortadoğu’dan, Araplardan başınızı kaldırın, Türkiye’yi görün. Aşık Veysel’i, Nazım Hikmet’i görün, en önemlisi de Deniz Gezmiş’i görün” dedi.
“SİZ KENDİ KENDİNİZİ YİYECEKSİNİZ”
Hükümetin basın ve medya yoluyla insanlara seçenek sunduğunu ifade eden Sarıkaya, “60 şarlatanınız var. Bunlarla insanlara iki yol gösteriyorsunuz. Magazinsel programlarla insanlara, çocuğunuz ya böyle bir hayatı seçer ya da şeriatı seçer diyorsunuz” dedi. Türkiye’nin ABD’nin yaptığı üretimin yüzde 10’u kadar üretim yaptığını belirten Zeynel Sarıkaya, bu nedenle kaynakların doğru kullanılması gerektiğini söyledi. AKP’lilerin daha çok kazanma hırsı yaptığını belirten Sarıkaya, “Siz kendi kendinizi yiyeceksiniz, biz bir şey yapmayacağız. Büyüyen yer bölünür. Bu tarihten beridir böyledir. AKP her şeyi kolay elde etti ama bunların acısı tek tek çıkacak” diye konuştu. Seçimleri CHP’nin kazanacağını ifade eden Zeynel Sarıkaya, “Uyutma projeleriniz sona geldi, millet uyandı. Bunu bu seçimlerde göreceğiz” dedi.
“PARTİNİZ İSTEKLERİ KARŞILAYAMIYOR”
Yapılan eleştirilere cevap veren Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, “Tabi ki muhalefetten çok güzel çalıştınız, siz devam edin demelerini beklemiyordum. Ama son bütçe toplantısı olduğu için baya eleştiri geldi” dedi. Eleştirileri tek tek cevaplayan Yunus Pehlivan “Geçen toplantıda ne dediğimi çok iyi hatırlıyorum. Körfez Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 10 yılda toplam 400 milyon lira yatırım yaptı dedim” diye konuştu. Sahilde mangal eleştirisine cevap veren Pehlivan, Tuğman Kayalı’ya “Sizin partiniz insanların isteklerini karşılayamadığı için muhalefettesiniz. İnsanlar sahilde mangal yapmak istiyor, çay içmek istiyor” diye konuştu.
Dubai Port’un hangi parti gelirse gelsin alanını büyütme ihtimali olmadığını vurgulayan Pehlivan, gerekirse buna hep birlikte karşı konulacağını söyledi. Konteynır limanlarının şehri işgal ettiğini düşünmediğini ifade eden Yunus Pehlivan, “Aksine bölgeye bir hareketlilik kazandırır” şeklinde konuştu.
Hereke konusunda konuşan Başkan Yunus Pehlivan “Hereke’ye çok sık gitmediğiniz belli. Tabi ki bazı sözlerimiz var. Birçok icraat yaptık, ancak bazı konularda belediye tek başına bir şey yapamıyor. Vatandaşın, siyasilerin de desteği gerekiyor” dedi. Hereke’yi halıda dünya merkezi yapma sözü vermediğini dile getiren Pehlivan, “Ancak patent alacağız dedik ve enstitü kurulacak yakın zamanda. Hereke patentini kısa zamanda alacak” diye konuştu.
“ONARMALARI YAPARIZ”
2003 yılında göreve geldiğinde 3 teknik ekip üyesi olduğunu dile getiren Yunus Pehlivan, “Artık her branşta yeterli sayıda teknik ekip var. Her ihtiyacı karşılıyorlar, ancak işi Körfez Belediyesi yapmıyorsa o zaman yeterli olmayabiliyor” dedi. Cadde ve kaldırımlardaki sorunlara da değinen Pehlivan “İçiniz rahat olsun, en kısa zamanda onarırız” diye konuştu. Yavuz Selim Kurban pazarı konusunun neredeyse 10 toplantıdan beri konuşulduğunu ifade eden Pehlivan, “Vatandaşın arsalarını kullanmak çok zor bir şeymiş onu öğrendik. Belediye arsaları kullanılırken sesiniz çıkmıyor” şeklinde konuştu.
“KİMSE DÜŞÜNCESİNDEN DOLAYI KISITLANMASIN”
Bozuk düzenin doğru adamlarla doğru bir şekilde yönetilebileceğini ifade eden Pehlivan, “Bu düzeni biz kurmadık. Ancak sağlam kadrolarla yönetilen bu sistemle Türkiye’nin durumu ortada” dedi. Kimsenin düşüncesinden dolayı kısıtlanmaması gerektiğini belirten Pehlivan “Kimse dünya görüşünden dolayı, kıyafetlerinden dolayı, düşüncelerinden dolayı kısıtlanmamalı” diye konuştu.

10 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR