Tarhan: Üretim olmazsa, ekonomi büyümez!

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, kapanan fabrikaları TBMM gündemine taşıdı. Son dönemde ekonomideki durgunluk ve üretim sanayinin yeterince de...

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, kapanan fabrikaları TBMM gündemine taşıdı. Son dönemde ekonomideki durgunluk ve üretim sanayinin yeterince desteklenmemesi nedeni ile işyerlerinin ve fabrikaların zor durumda olduğunu belirten Tarhan, sorunun yüksek maliyetlere eklenen vergi yükü ile daha da büyüdüğünü belirtti.

 

10 YILDA KAÇ FABRİKA KAPANDI?

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde Tahsin Tarhan, iller ve sektörler bazında son 10 yıl içinde kapanan fabrika sayısı ile kiraya verilen fabrika sayısını sordu. Kaç fabrika için iflasın ertelenmesi kararı alındığını da soran Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan; şöyle konuştu:

 

SANAYİCİ YENİ YOLLAR ARIYOR

“Fabrikalar satıldı ya da kiraya verildi. Oysa üretim yapmaları için desteklenmeleri gerekiyordu. 2002 yılında 29 milyar dolarlık kredinin yüzde 27’si, 2014’te ise 164 milyar dolarlık kredinin ise sadece yüzde 13’ü imalat sanayisinde kullanılmış. Sanayici üretim yapabilmek için türlü yollar arıyor. Çünkü üretim olmazsa, ekonomi büyümez, işsizlik çözülmez, yoksulluk ortadan kalkmaz.”

 

KAÇ İŞLETMEYE DESTEK VERİLDİ?

TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, riskli durumda olan kaç işletme ya da fabrikaya destekte bulunulduğunu soran Tahsin Tarhan; “Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde son anda anahtar teslimi fabrika için önerge verildi. Madem anahtar teslimi fabrika verecektiniz, neden var olan fabrikaları sattınız. Kapatmak ya da satmak yerine üretime katkı sunacak şekilde teşviklerle fabrikaların, işletmelerin desteklenmesi çok daha doğru bir adım olurdu” dedi.

06 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR