İŞKUR’ da anayasal SUÇ İŞLENİYOR

BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman önceki gün şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi’nin anayasal suç işled...

BÜYÜT

BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman önceki gün şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi’nin anayasal suç işlediğini belirten Şişman çalışanların türbanla işe gelmesini eleştirdi

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman önceki gün şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Öztekin Kaşukçi’nin anayasal suç işlediğin belirtti. Şişman, Ramazan ayı dolayısıyla kurum içerisinde türban’ı serbest bırakan Öztekin Kaşukçi’nin anayasaya aykırı davrandığını gerekli birimlerin konuya müdahil olması gerektiğini belirtti.
UCUBE YAKIŞTIRMALARI
Büro Emekçileri Sendikası(BES) Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman gerçekleştirdiği basın açıklamasında şunları söyledi: “AKP hükümeti muhafazakârlaştırma çabalarını hız kesmeden devam ettiriyor. Bir yandan fiili adımlar atılırken diğer bir taraftan yasal düzenlemelerle atılan fiili adımlar yasal güvenceye kavuşturulmaktadır. Cemaat ve tarikatların sivil toplum kuruluşu haline getirilerek meşrulaştırılması, sanat eserlerine ucube yakıştırmaları, tiyatroculara hakaretler, Cem Evlerinin ibadethane olarak görülmemesi, alevi yurttaşlara saldırılara çanak tutulması, muhafazakârlaştırma ve tek tipleştirme çabaları için önemli örnekler olarak yaşandı.
MUHAFAZAKÂR TOPLUM OLUŞTURMAK
4+4+4 Eğitim Yasası ile AKP hükümetinin gelecekte nasıl bir toplum hedeflediğini göstermesi açısından önemli bir göstergesidir. Bu yasayla AKP, bir yandan sermayenin ucuz iş gücü ihtiyacına cevap verirken diğer taraftan İmam Hatip Ortaokullarının önünü açmakta; zorunlu din derslerini herkese yaygınlaştırarak muhafazakâr bir toplum hedeflemektedir.
ANAYASAL SUÇ İŞLENİYOR
En son Türkiye İş Kurumu İl Müdürü Öztekin Kaşukçi’nin Ramazan Ayı dolayısıyla iş yerinde türbanı serbest hale getiren uygulaması bu durumu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. İş Kurumu Kocaeli İl Müdürlüğünde 3 gündür Anayasaya aykırı uygulama vardır.
“NEYİ HEDEFLİYOR?”
İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, böylesi hassas bir konuda bu adımı atarak neyi hedeflemektedir? Bir ay önce kılık kıyafet yönetmeliğini çalışanlara dağıtarak mutlaka uyulması gerektiğini söyleyen İl Müdürünün kendisinin bu yönetmeliği ihlal etmesi nasıl açıklanmalı? İl müdürü bir yerlerden talimat mı almıştır? Yoksa daha önce deneyip de başaramadığı milletvekilliği için birilerine mesaj mı vermektedir?
“SORULARIMIZ CEVAPLANSIN”
Bu soruların cevaplarını net olarak bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz net bir şey var ki o da bu uygulamanın Anayasaya aykırı oluşudur. Bilindiği gibi en son üniversitelerde türbanı serbest bırakan yasa maddesi Anayasa Mahkemesi tarafından 2, 4 ve 148. Maddeleri gerekçe gösterilerek iptal edilmiştir.”

08 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR