“Minaremiz Kocaeli”

Kocaeli Vergi Rekortmeni Murat Mustafa Satı, vergi rekortmenliğini beklediklerini dile getirerek, “Satmaya yönelik yaptığımız projelerin gelirlerinden...

BÜYÜT

Kocaeli Vergi Rekortmeni Murat Mustafa Satı, vergi rekortmenliğini beklediklerini dile getirerek, “Satmaya yönelik yaptığımız projelerin gelirlerinden kaynaklanan vergi” şekline açıkladı

Kocaeli Vergi Rekortmeni Murat Mustafa Satı, yatırımlarını sadece Kocaeli’nde değil diğer kentlerde de sürdürüyor. Kıbrıs’ta da konut ve otel yatırımı yapmayı planlayan Satı, vergi rekortmeni olmayı titiz çalışmaya ve kurumsallaşmaya bağlıyor. Konut ve resience’nin yanı sıra Kartepe’ye ve Kıbrıs’a otel yapmak için çalışmaları sürdüren Satı, İstanbul’da ise çok ses getirecek projeyle otomotiv sektörüne gireceğini açıkladı.

-Sizi tanıyabilir miyiz?
1971 yılında Ankara'da doğdum. Babam bayındırlık müdürü olarak Antalya'ya tayin oldu. Akdeniz Üniversitesi’nin kurucu daire başkanlığını yaptı. Dolayısıyla çocukluğum ve gençliğim Antalya'da geçti. Akdeniz Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünde okudum. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde inşaat mühendisliği üzerine yüksek lisans, ardından İTÜ'de 5 yıl boyunca doktora yaptım. Daha sonra inşaat işlerine ağırlık verdim. Tabi yine fırsat yakalarsam akademisyen olarak herhangi bir üniversitede görev almak istiyorum. Şu anda Murat Mustafa Satı İnşaat Grubu olarak faaliyetlerime devam ediyorum.

Vergi rekortmenliğiniz hakkında neler söyleyeceksiniz?
Daha önce hastane, diyaliz merkezi, okul gibi inşaatları üstlendim. Kocaeli’nde Çağla villaları, Olivya Park Evleri, Konak Satı gibi çeşitli konut projeleri yaptım. Genellikle arsayı satın alıp üzerine bina yapıyoruz. Biz aslen gayri menkul geliştirme işi yapıyoruz. Bu iş dahilinde konut, ofis gibi yapıp sattığımız yani satmaya yönelik yaptığımız projelerin gelirlerinden kaynaklanan vergidir. Devletle yada özel sektörle inşaat yapmıyoruz. Kendimiz projeyi geliştirip satıyoruz yada kiralıyoruz.

Mümkün olduğunca şantiyede olmaya gayret ediyorum. Firma olarak kurumsallaşmaya çok önem veriyoruz. Ne kadar büyürseniz kontrol o kadar güçleşiyor. O yüzden nizami bir şekilde bütün işleri birebir kendim yapıyorum. Vergi rekortmenliği ise beklediğimiz bir şeydi. İlk 3’te olacağımızı tahmin ediyorduk. Kocaeli gibi bir kentte ilk 100’e girebilmek bile büyük bir onurdur. Birçok şehrin vergi rekortmenleriyle aramızda ciddi farklar var. Bu da bizi çok sevindirdi. Biraz daha işler yolunda gitseydi Türkiye’de ilk 100’e girmemize ramak kalmıştı. Tahmin ediyorum ki ilk 150 arasındayız.


-Casaba Residence ile kentte iyi bir hava yakaladınız. Sefa Sirmen’le ortaklığınız bulunuyor mu? Biraz bu proje hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tamamen şahıs şirketidir. Sefa Sirmen, Casaba projesi’nde yer sahibi statüsündeydi. Ticari manada bir ortaklığımız yok. Sefa beyle zaten hiç ortak iş yapmadık. Dolayısıyla aynı aileden 2 damat olmamızdan kaynaklanan samimiyetle bir aradaydık. Yer sahibi olarak kat karşılığı iş yaptım residence projesinde…Bundan sonra yapacağım projelerin içinde Sefa beyle bir çalışmamız yok ama daha sonra olursa karşılıklı değerlendiririz.

KARTEPE’YE VE KIBRIS’A OTEL
İSTANBUL’A OTOMOTİV

-Yeni projelerinizden söz eder misiniz? Sadece Kocaeli’ye yönelik mi yoksa başka illerde de çalışmalarınız olacak mı?

Fizibilite ve satın alma aşamasında olduğumuz projelerimiz var. Bir diğer
projemizde İstanbul’da. Bu arada Kıbrıs’la ilgili projelerimizde var. Birkaç hafta önce Kıbrıs’a gittim ve Kıbrıs’ta otel yatırımı düşünüyordum..Orayı gezerken konut konusunda ciddi bir taleple karşılaştım. Önümüzdeki hafta tekrar gideceğim. Kıbrıs’ta özellikle konut ve işyeri arkasından da otel inşaatı yapacağım. İnşaatlar Girne ağırlıklı olacak.

Kartepe’de fizibilitesini yaptığımız bir otel projesi var. Tamamen şahsi bir yatırım olacak.
Satın alma aşamasında ise Maltepe Dragos tarafında bir yatırım var. Home ofis tarzı bir yapı olacak. 3 sene sonra Ataşehir’in önüne geçecek bir proje olacak. Çünkü Ataşehir’de manzara yok. Bunun dışında Bağdat Caddesi’nde ufak tefek girişimlerimiz var. Kentsel dönüşümle ilgili yıkıp yeniden yapılacak yerler var. Kurtköy de bir bina var. O bölgedeki arsayla ilgileniyoruz. Yuvacık ta 60 dönüm yer var. Burasını kat karşılığı yapacağız. Otelciliğin dışında İstanbul’da otomotiv sektörüne gireceğiz. Tuzla civarında yer bakıyorum. Gerçekleştirirsek çok ses getirecek bir çalışma olacak.

MİNAREMİZ KOCAELİ

-Kocaeli’yi bırakıp daha çok para kazanacağınız yerlere gitmeyi düşündünüz mü?
Kocaeli’yi seviyoruz. Kocaeli, Türkiye’nin ufak bir görüntüsü, ciddi bir lokomotifi. Her sabah gökyüzüne bakıyorum ve bulanık bir mavi görüyorum.Çünkü burası sanayi şehri. Hepimiz bir yerde Türkiye’ye katkıda bulanan bir şehirde yaşıyoruz ve herkes sağlığından ödün veriyor. Bölge insanlarının bütçelerini aşmayacak bir şekilde güzel evlerde yaşama ve güzel ofislerde çalışmaya hakkı var. Biz de firma olarak bunun için uğraşıyoruz.. İstanbul da bir yatırımla elde ettiğiniz kazançla İzmit’teki mukayese bile edilmez. İzmit’ten giden tanıdığım birkaç müteahhitlik firması var ve geri dönmüyorlar. Biz ise minareyi kaybetmiyoruz. Diğer yerlerde de yatırım yapıyoruz ama minaremiz burada.
Röportaj:Uğur ULUSOY ENGİN

09 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR