Kapanca Sokak’ta 10.Yüzyılın izleri var

İzmit’in tarih turizmine kazandırılması sürecinde önemli bir yere sahip olan Tarih Koridoru projesinde çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. Projeye büy...

BÜYÜT

İzmit’in tarih turizmine kazandırılması sürecinde önemli bir yere sahip olan Tarih Koridoru projesinde çalışmalar titizlikle sürdürülüyor. Projeye büyük önem verdiğini ifade eden İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Tarih Koridoru Projesi kapsamında Kapanca Sokak’ta devam eden çalışmaları inceledi. Başkan Doğan’a inceleme gezisinde Tarih Koridoru Koordinatörü Vedat Denizoğlu ve ekibi eşlik etti.

KAPANCA SOKAK’TA 19 YÜZYILIN İZLERİ VAR
Tarih Koridoru projesinin İzmit Belediyesi’nin en prestijli projelerinden biri olduğuna dikkat çeken İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan “Akçakoca Mahallesi Kapanca Sokak’ta devam eden çalışmaları yakından takip ediyorum. Bu sokak 19. yüzyılın sivil mimarlık örneklerini bünyesinde barındırıyor. Bu sokak o dönemin yapılarının bulunduğu, doğal dokusunu hala koruyan ender sokaklardan biri. Tarih Koridoru projesinin ikinci etabını oluşturan bu sokak ve çevresinde restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları hızla devam ediyor” dedi.

BUTİK OTEL YAPILACAK
Tarih Koridoru Projesi kapsamında Kapanca Sokak’ta 8 parselin istimlak çalışmalarının yapılıp onarımlarına başlandığı bilgisini veren Başkan Doğan “Kapanca Sokak sağlıklaştırma projesi tamamlandığında sokağın tarihi dokusu ön plana çıkacak” dedi. 6 binanın İzmit Belediyesi tarafından 2 binanın Özel İdare tarafından yapıldığını söyleyen Doğan proje kapsamında Zeytinciler Konağı’nda butik otel yapılacağı müjdesini verdi.

PROJE PLANLANDIĞI ŞEKLİYLE DEVAM EDİYOR
Şimdiye kadar İzmit Belediyesi tarafından 13 bina istimlak edildiği bilgisini veren Başkan Doğan “bu binaların 3 tanesinin rekonstrüksiyon, 10 tanesinin restorasyon çalışmalarını Mayıs ayı sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Çalışmalarımızın ardından sokak iyileştirme ve dış cephe kaplamalarına devam edeceğiz” dedi. Başkan Doğan gezisi kapsamında su sarnıcını izledi, vatandaşlarla sohbet etti.

10 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR