Mecliste, AKP CHP gerginliği

İl Genel Meclisi’nin dün yapılan toplantısında, Gölcük’e bağlı Yazlık’ta bulunan 2 adet sıcak su kuyusunun 25 yıl müddetle kiraya verilmesi teklifinde...

BÜYÜT

İl Genel Meclisi’nin dün yapılan toplantısında, Gölcük’e bağlı Yazlık’ta bulunan 2 adet sıcak su kuyusunun 25 yıl müddetle kiraya verilmesi teklifinde gergin anlar yaşandı.

İl Genel Meclisi toplantısı dün Valilik 100. Yıl Salonu’nda yapıldı. İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç yönetimindeki toplantıya geçilmeden önce CHP grubu tarafından İl Özel İdaresi bünyesinde görev yapan memurlara toplu iş sözleşmesi kapsamında 400 TL denklik yapılması önerisi getirildi. Bu önerge üzerine söz alan CHP’li Dursun Genç, “Bunun yasal dayanağı vardır. 12 Eylül referandumunda yapılan değişiklik sonrasında bu hak memurlara tanınmıştır. Bursa İl Özel İdaresi tarafından bu yönde sözleşme imzalanmıştır. Denge sözleşmesinin yapılabilmesi için anlaşma imzalanmıştır. Bu konunun Kocaeli Meclisi tarafından gündeme alınması gerekmektedir” dedi.

AKP’DEN RED
AKP Grup Başkan Vekili Celal Özkaraaslan ise, “İzmit Belediyesi bu yönde karar almasına karşın zimmet çıkmıştır. Henüz yasal zemin oturmamıştır. Kanunun olgunlaşması gerekiyor. Önergenin gündeme alınmasını istemiyoruz” derken, CHP’liler söz istemelerine karşın İl Genel Meclis Başkanı Fahim Kılıç “Önerge üzerinde birer söz hakkı tanındı. Gereken söylenmiştir” diyerek oylama yaptırdı. İtirazlar arasında AKP’nin oylarıyla önerge reddedildi.

SUYUN KİRALANMASI
Meclis gündemine gelen Örnekköy adının Serinlik olarak değiştirilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Gölcük Yazlık Ilıca (Ayazma) mevkiinde kiralama müracaatında bulunan 2 adet sondajlı sıcak su kuyusunun 25 yıl müddetle, meclis tarafından belirlenecek bedel üzerinden kiraya verilmesi teklifinde gergin anlar yaşandı. CHP Grup Başkan Vekili Ahmet Elmas, “Gölcük Belediyesi tarafından güzel bir proje yapılmıştır. Her ne kadar biz görmüş olmasak da öyle deniliyor. Bu konunun da olgunlaşma gerekiyor. Olgunlaşma işlemlerine Celal bey baktığından bu konuyla ilgilenecektir” derken, Kılıç “Bu konu komisyona havale edilecektir. Orada gereken inceleme ve araştırma yapılacaktır” dedi.

KOTO-KSO’YA ÇAĞRI
Celal Özkaraaslan ise Elmas’a cevap vererek, “Konu olgunlaşmıştır. Bölge halkı burayı kullanmaktadır. Kendisi de biliyor. 25 yıl verilmesi uzun bir süredir. Buradaki suyun sıcaklığı 31.5 C derecedir. Burada kurulacak olan tesis 7-8 bin kişiye hizmet verecektir. Gölcük Belediyesi tarafından proje hazırlanmıştır. Kartepe’ye yıllarca yatırım yapılamadı. İşletmeye uygun kişiye verildi. Kocaeli tesis kazanmıştır. Gölcük için KOTO, KSO, İl Özel İdaresi ve iş adamları tarafından şirket kurularak bu yönde tesis kazandırılabilir. 150 dönün yer ayrılmıştır. Hep birlikte burası işletilebilir. Buradan çağrı yapıyorum. Turizm Bakanlığı tarafından yer açılmıştır. Su ihtiyaç kadar ölçüsünde verilmelidir. Yıllardır boşa akıyordu. Suyun değerlendirilmesi açısından önemlidir” dedi.

BU BİR HAKARETTİR
Bunun üzerine Ali Ayaz, “Burada bulunan suyu 10 bin 250 kişi kullanabilir. Su ne kadar lazım ise kullanılmalıdır” derken, Nurhan Atalay “Denklik ödemesinde meclis üyelerinin yüzde 50’si anlamadan oy vermişlerdir” sözü sonrasında Özkaraaslan ise “Bu yapılan itham doğru değildir. Bu bir hakarettir” karşılığını verdi.

05 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR