“Büyükşehir bakanlığa karşı geliyor”

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, 31 Mayıs 2013 tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi’nin imar yönetmeliklerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nc...

BÜYÜT

CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, 31 Mayıs 2013 tarihine kadar Büyükşehir Belediyesi’nin imar yönetmeliklerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanmaması durumunda bu tarihten sonra vereceği tüm imar ve inşaat ruhsatlarının geçersiz olacağı ve ruhsat verilmesi halinde suç işlenmiş sayılacağını iddia etti

Haftalık ilçe toplantısında açıklamada bulunan Selman Yıldırım, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı imar yönetmeliğinin suç içerecek madde ve fıkralarla dolu olması üzerine bir uyarı yazısı yazarak uyardığını biliyoruz. Ama düzeltme zahmetine katlanmamış olmalılar ki değişen bir şey yok. Düzeltmeleri yaparak yollamaları gerekiyordu ama göndermediklerini biliyoruz. Bu durumda bakanlığın yazılı emirlerine karşı gelerek de suç işliyorlar” dedi.


MİA’DA YAPILAN
ŞERH HUKUKA AYKIRI
CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım hem İzmit Belediyesi hem de Büyükşehir belediyesi hakkında açıklamalarda bulundu. İzmit Belediye başkanı Nevzat Doğan’ın mevcut imar yasalarına göre suç işlediğini ileri süren Selman Yıldırım, “MİA Projesi için Sanayi Mahallesi civarına ruhsat vererek 10 yıl için geçerli şerhi koymuştur. Nevzat Doğan’ın burada yaptığı şey siz evinizi yaptıktan ve içine girdikten sonra en fazla on yıl içinde oturabilirsiniz. Bu on yıllık sürenin dolması sonrası binanız ruhsatsız sayılacaktır demektedir. Bu bir suçtur. İnsanlar bunu bilmeden MİA Projesi bölgesinde ev almakta ya da yapmaktadır” dedi.

İMAR YÖNETMELİĞİNİ
HALA ONAYLATILMADI

Yıldırım, “6262 sayılı Deprem Yasası’ndaki bir madde gereği büyükşehir belediyeleri imar yönetmeliklerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylatmadıkları takdirde ruhsat veremezler. Bu bir suçtur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 16 Mayıs 2012 tarihinde bu belediyeleri bir resmi yazı ile uyararak 31 Mayıs 2013 tarihine kadar mevcut imar yönetmeliklerini bakanlığa onaylatmalarını şart koşmuştu. 31 Mayıs’a çok bir süre kalmadı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu onaylatma işlemini yaptırmadığını gayet iyi biliyorum. Çünkü bakanlık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne daha önce gönderdiği denetçilerden uyarı almışlardı. Hala aynı durum devam ediyor. Eğer 31 Mayıs 2013 tarihinden itibaren onaylatmadıkları imar yönetmeliğini kullanır ve millete ruhsat verirlerse bu ruhsatlar geçersiz olduğu gibi yalın işlem de yasaya aykırı olduğu için suç sayılacaktır” şeklinde konuştu.

TATBİKİ SEÇİM İÇİN HAZIRIZ

31 Mayıs 2013 günü Mevlana Kültür Merkezi’nde yapacakları tatbiki seçim çalışmasının tüm senaryosunun ve seçim sandık görevlilerinin hazır olduğunu da belirten Yıldırım, “Tatbiki seçim için hazırız. 912 sandık için belirlediğimiz bir asil ve bir yedek (1824 Kişi) sandık görevlisinin tamamı salona gelerek tatbiki seçimi tamamlayacağız. Bu yüzde 100 başarı beklediğim bir çalışmadır” dedi.

KÜLTÜR-SANAT
KOMİSYONU KURULDU

CHP İzmit İlçe Teşkilatı olarak bir Kültür-Sanat Komisyonu kurduklarını belirten Selman Yıldırım, “Tarkan Elbir başkanlığında, Gülyaşar Yılgın Kızılcık’ın başkan yardımcılığında ve Nuran Sarı ile Defne Tetik’in üyeliklerinde bir Kültür-Sanat Komisyonu kurduk. Bundan sonra ki tüm kültür ve sanat ağırlık projelerimiz bu arkadaşlarımızın sorumluluğunda gerçekleştirilecektir” şeklinde komisyon üyelerini basına tanıttı.
HABER: Aybey KAHRAMANLI

21 Mayıs 2013 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR