Yolcubal: Kadınlar daha aktif olacak

Yolcubal, kongre sonrasında tüm ilçelerde daha etkin bir çalışma içinde olacaklarını söyledi.   CHP’de kongre süreci yarınki il kadın kollarının gen...

Yolcubal, kongre sonrasında tüm ilçelerde daha etkin bir çalışma içinde olacaklarını söyledi.

 

CHP’de kongre süreci yarınki il kadın kollarının genel kurulu ile sona eriyor. Geçen kongrede başkan seçilen Nurhan Atalay’ın istifası sonrasında yönetim içinden atanmış olarak başkanlığa getirilen Hülya Güreli Yolcubal, yarın delegelerin karşısına aday olacak çıkacak. Kartepe’nin eski kadın kolları başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür’ün rakip olduğu Yolcubal, yaptığı açıklamada, kongreden sonra CHP’li kadınlar olarak hedefleri istikametinde çalışmalarda bulunacaklarını dile getirdi.

 

“İKİ SEÇİM ATLATTIK”

Görevi sürecinde iki tane çok önemli seçimi atlattıklarını dile getiren Yolcubal, bugüne kadar tüm ilçelerle koordine içinde hareket ettiklerini dile getirdi. İlçelerdeki kadınlarla birlikte sahada mücadele verdiklerini kaydeden Yolcubal, “Bu sürede yapılan çalışmaların yanı sıra örgütümüzü tanıma fırsatım da oldu. Seçim süreçlerinde belki de en aktif kadın kolları örgütünü oluşturduk. Haftanın her günü ve saati hep sahada olduk” dedi.

 

“HER TOPLANTIYI İZLEYECEĞİZ”

Delegelerin adaş tercihlerinde özgür olduğunu dile getiren Yolcubal, açıklamalarında şu sözlere yer verdi: “Ekibimizle yaptığımız değerlendirmelerde adaylık fikri oluştu ve sahaya çıktık. Bizim öncelikli hedefimiz kadınlarımızın partinin her kademesinde temsiliyetini sağlamaktır. Seçim sürecinde çok aktiftik ve sahada çalıştık. Bu dönemde biz il ve ilçe kadın kolları olarak çok çalıştık. Yeni dönemde ise iyi bir örgütlenme ile 12 ilçede ciddi bir üye hareketliliği sağlamayı amaçlıyoruz. Tüm ilçelerde belediye meclisleri ve kent konseyi toplantılarını ekiplerimizle izleyeceğiz.”

 

“KRİTERİ BİZ GETİRDİK”

CHP’nin kadına seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden bile daha önce verdiğini kaydeden Yolcubal, şöyle konuştu: “Fakat kadınlarımız, erkek egemen toplum yapısı altında siyasette arzu edilen oranda temsil edilemedi. Bu CHP’de için de geçerlidir. Kadınlar partilerin kadın kollarında seçim dönemlerinde broşür dağıtan, aday tanıtımı yapan figürlere dönüştürülmüşlerdir. Fakat yüzde 33’lük cinsiyet kotası gibi kriterler genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve kadın örgütlerimizin gayretleri ile 2011 kurultayında kabul edildi. Kocaeli’de birçok kentte liste başlarında kadın milletvekili adayları vardı. Kadınlarımızın siyasette söz sahibi olmaları mevcut çalışmaların ötesinde ana kademeler ve seçimlerde listenin etkili yerlerine konulmaları ile mümkün olabilir.”

08 Ocak 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR