CHP Derince’den, Safi Port hakkında suç durusu

Adliye önünde basın açıklaması yapan Derince İlçe Başkanı Nihat Değer mahkeme kararı uygulanmadığı için suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.   Der...

Adliye önünde basın açıklaması yapan Derince İlçe Başkanı Nihat Değer mahkeme kararı uygulanmadığı için suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

 

Derince Limanı’nda mahkeme kararı gereği öncelikle Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı yapılması gerekirken deniz dolgusu son hız devam ediyor diyen CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer “Derince Limanı'nda Kocaeli Valiliği’nin “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararını Kocaeli 1. İdare Mahkemesi oy birliğiyle bozmuştu. 9 Mayıs günü mahkeme tarafından verilen bu karar hem yerel hem de ulusal gazetelerde geniş bir şekilde yer aldı. Mahkemenin bu kararı sonrası tüm çalışmaların durdurulup, vatandaşların da katılımıyla ÇED toplantısı yapılması gerekirken Derince Limanı’nda dolgu çalışmaları son hız devam ediyor” dedi.

 

KARŞI ÇIKTI

Sözlerine devam eden Değer “Bilindiği üzere İzmit Körfezi’nin en büyük limanı olan Derince Limanı iki yıl önce şubat ayında 543 milyon dolar karşılığında 39 yıllığına Safı Holding’e satılmıştı. Limanın özelleştirilmesi sürecinde hem hukuksal olarak mücadele edildi. Kamuoyunu bilgilendirmek için paneller ve alan eylemleri yaptık. Limanın özelleştirilmesine STK ve ÇEVRE örgütleri de karşı çıktı” açıklamasında bulundu.

 

DOLGU İŞLEMLERİNE BAŞLADILAR

Tüm itirazlara rağmen limanı 39 yıllığına kiralayan Safı Holding, limanının mevcuttaki 450 bin metrekare olan kullanım alanını, deniz dolgusu ve ilave rıhtımlarla 670 bin metrekareye çıkaracağını duyurmuştu diyen Değer “Bizlerin itirazları devam ederken Kocaeli Valiliği’nin limanla ilgili aldığı karar ciddi tartışmalar yaratmıştı. Valilik, Safi Port Derince Limanı ilave dolgu yapımı ve dip tarama projesine “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı vermişti. Bu karara Kocaeli Barosu Başkanı itiraz etmiş ve konunun takipçisi olacaklarını duyurmuştu. Yakın bir zamanda ise liman yetkililerinin mahkeme kararını beklemeksizin dolgu işlemlerine başladılar” ifadelerini kullandı.

 

MAHKEME KARARI BAĞLAMIYORMU?

"ÇED Gerekli Değildir” kararı, Liman-İş Sendikası Şube Başkanı tarafından Kocaeli Barosu’nun da destekleriyle mahkemeye taşınmıştı diyen Değer “Kocaeli 1. İdare Mahkemesi de oy birliğiyle 9 Mayıs günü Kocaeli Valiliği’nin limanı Safi Port Derince Limanı ilave dolgu yapımı ve dip tarama projesine "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararını reddetti. Mahkeme ayrıca konuyla ilgili İtiraz yolunu da kapattı. Tüm bu gelişmeler sonrası, çalışmaları durdurarak, mahkeme kararı nedeniyle halkın katılımıyla ÇED toplantısı yapılması gerekirken limanda dolgu işlemlerine devam edildi. Liman bölgesinde deniz dolgusu için kamyonların aralıksız olarak çalıştığı ve yaklaşık 50 metre uzunluğunda bir deni dolgusu yapıldığı görüldü. Buradan Safı Holding yetkililerine sesleniyoruz ve tüm kamuoyu duysun. Nerede kaldı hukuk? Neden mahkeme kararına uymuyorsunuz? Mahkeme kararları sizi bağlamıyor mu? Bu hukuksuz işleminizin hesabını mahkemelerde vereceksiniz” açıklamasında bulundu.

Serkan BORLAK 

15 Temmuz 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR