Körfez’de rüşvet davasından tahliye çıktı

Körfez’de rüşvet aldıkları iddia edilen polis memurları 4 polis ve onlara rüşvet verdikleri iddia edilen firma yetkililerinin de aralarında bulunduğu...

BÜYÜTKörfez’de rüşvet aldıkları iddia edilen polis memurları 4 polis ve onlara rüşvet verdikleri iddia edilen firma yetkililerinin de aralarında bulunduğu 20 sanıklı davanın duruşmaları dün görüldü ve polis memurlarının tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verildi


Körfez’de rüşvet aldığı iddia edilen polis memurları Ertan Temiz, Serkan Cengiz, Ahmet Tural ve Murat Kök ile onlara rüşvet verdiği iddia edilen 4 firmanın yetkili ve işçilerinin görüldüğü davanın 2. Duruşması, 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirildi. 20 sanığın katıldığı duruşmada taraflar herhangi bir rüşvetin söz konusu olmadığı iddia etti. 6 aydır tutuklu bulunan 4 polis memurunun ise toplanan deliller ışığında tahliyesine karar verildi.

“ARKADAŞIMDAN BORÇ ALDIM”
Mahkeme tarafından savunmaları alınan Murat Kök, Ertan Temiz ve Ahmet Tural iddianamelerdeki suçlamaları reddederek, rüşvet almadıklarını belirttiler. Sanık polis memuru Serkan Cengiz de ekip arkadaşı Ahmet Tural’dan aldığı 20 lira paranın rüşvet olarak iddia edildiğini dile getirerek, “Üzerimde para yoktu, ekip arkadaşım Ahmet’ten 20 lira borç aldım. Bu kameralara yansımış ve rüşveti paylaşıyormuşuz gibi lanse edilmiş” dedi. Rüşvetlerin ceza kesilmemesi için alınacağını ifade eden Serkan Cengiz, “Körfez’de o bölgede 6 ekip var. Belgelere bakılırsa en çok ceza kesen ekip bizim ekibizdir” diye konuştu.

KARADENİZ MÜZİĞİ
Yapılan telefon dinlemelerinde sanıklar arasında CD alışverişinin yapıldığının saptanması üzerine konuyu açıklayan Cengiz, “Karadenizliyim ve Karadeniz müziğini seviyorum. Arkadaşlar CD’ye Karadeniz müziği atıp bana getiriyorlardı” şeklinde konuştu. Tüm suçlamaları reddeden sanık polis memurlarının savunmalarının ardından, rüşvet verdiği iddia edilen diğer sanıkların savunmaları dinlenildi.

İDDİALAR REDDEDİLDİ
Polis sanıkların ardından savunmaları alınan diğer 16 sanık da ‘rüşvet verdiler’ iddialarını reddetti. Telefon görüşmelerinin araçlar için güzergahlar ve eksikler için polis memurlarından bilgi almak olduğunu belirten sanıklar, bu iddialara rağmen yüklü miktarlarda ceza yediklerini ifade ettiler.

4 SANIK TAHLİYE EDİLDİ
Yapılan savunmaların ardından uzun bir süre görüşen hakimler, sanık Murat Demirhan’ın zorla getirilip savunmasının alınmasına, davada adı geçen 4 firmanın kayıtları ile Körfez Trafik Tescil Müdürlüğü’nün ceza kayıtları hakkında detaylı bilgi istedi. Duruşmada ayrıca 6 aydır tutuklu bulunan polis memurları Ertan Temiz, Serkan Cengiz, Ahmet Tural ve Murat Kök’ün serbest bırakılmasına karar verilerek 13 Şubat 2014 gününe ertelendi.

28 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR