Kocaeli Emniyeti, silahlı soygunun detaylarını açıkladı

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nden gelen açıklama şu şekilde: 13 Kasım 2015 günü saat 16.45 sıralarında Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bir banka şubesin...

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nden gelen açıklama şu şekilde:

13 Kasım 2015 günü saat 16.45 sıralarında Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bir banka şubesine giren siyah çarşaflı, üzerinde bomba düzeneği bulunan bir şahsın soygun ve rehin alma olayı gerçekleştirdiği Haber Merkezine bildirilmesi üzerine;

Olay yerine Terör, Asayiş ekipleri, Bomba Uzmanı, Operasyon timi ve müzakereci sevk edilmiştir.

Olay yeri ve çevresi güvenlik altına alınmış, ambulans ve itfaiye olay yerine sevk edilerek operasyon sırasında hazır bulundurulmuştur.

İlimizdeki Özel Harekat personeli Güneydoğu’da görevli olduğundan İstanbul ilinden operasyon için Özel Harekat timi talep edilmiştir.

Eylemci’nin banka özel güvenlik görevlisinin silahını ve 12 banka çalışanını rehin alması üzerine rehinelere zarar gelmemesi için müzakere edilmeye çalışılmıştır. Eylemci, Suriyeli olduğunu ve çocuklarının rahatsız olduğunu, paraya ihtiyacı olduğundan dolayı bu eylemi gerçekleştirdiğini beyan etmiştir.

Müzakere sırasında banka özel güvenlik görevlisinin eylemcinin elinden kurtulup dışarı kaçması üzerine eylemci; rehinelere 4-5 el, tabanca ile ateş etmiştir.

Bunun üzerine rehinelerden 8’i üst kattaki camlardan dışarıya atlayarak kaçmış ve içeride 4 rehine kalmıştır.

Olay yerine İl Emniyet Müdürü intikal ederek operasyonu yönetmiş, eylemci ile müzakere yapmış ve eylemciyi ikna etmeye çalışmıştır. Eylemcinin banka soygunu eylemini ailesinin ve çocuklarının rahatsız olduğunu, böbrek ihtiyacı olduğundan paraya ihtiyacı olduğu için bu soygunu gerçekleştirdiğini beyan etmesi üzerine eylemciye ailesinin ve çocuklarının tedavisi için gereğinin bizzat İl Emniyet Müdürü tarafından yaptırılacağını, her türlü güvencenin verildiği, kendisi başta olmak üzere hiç kimsenin zarar görmeyeceği sözü verilmiş olmasına rağmen 7 saat süren müzakere sonunda eylemcinin üzerindeki bombaların patlayacağı, bankayı yakacağı, rehinelere zarar vereceğini beyan etmesi ve rehinelere elindeki silahı doğrultması, kağıt parçalarını yakmaya başlaması ve rehinelere zarar gelmeyecek şekilde soyguncunun boşluk anı yakalandığı anda operasyona karar verilmiş, operasyon sonucu 4 rehine sağ salim dışarı çıkarılmış, eylemci ağır yaralanmıştır. Operasyona katılan 1 Özel Harekat Polisi ayağından yaralanmıştır.

Bomba uzmanları soyguncunun üzerindeki bomba düzeneğini etkisiz hale getirerek olay yerinde bulunan ambulans ile hastaneye kaldırılmıştır.

Olay yerinde eylemcinin 2 çöp torbasına koyduğu 1.038.700 TL ile banka içerisinde yere saçılmış 688.180 TL olmak üzere toplamda 1.726.980 TL ile 2 adet tabanca ve tabancaya ait fişek ve kovanlar elde edilmiştir. Eylemcinin kimlik tespiti çalışmalarında; Gölcük ilçesinde ikamet eden Türk vatandaşı İ.İ. olduğu tespit edilmiştir.    

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

14 Kasım 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR